Güven ve işbirliği oluşturmada diyalog önemli bir araçtır.

Kıbrıs’ta iki halk arasındaki güven eksikliği son yıllarda yapılan çalışmalarda açıkça görülmektedir.

Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında müthiş bir diyalog eksikliği söz konusudur.

Adada karşılıklı güven ve barış inşasına yönelik çalışmaların etkisiz ve yetersiz olması yanı sıra çeşitli nedenlerden kaynaklanan önyargıların devam ettiği görülüyor.

 

Kıbrıs’ta çözüm ve istikrar istiyorsak eğer din dil ırk, etnik köken ve kültür ayrımı gözetmeksizin adada ezberleri bozacak politikalar üretmeliyiz.

Farklı köken ve kültürler tıpkı Avrupa’da olduğu gibi bizim de zenginliğimizdir.

Avrupa’da var olan çok sayıda farklı dil kültür,  gelenek Avrupa için bir değer, zenginlik aynı zamanda da güç olarak kabul edilmektedir.

Gelinen aşamada artık resmin bütününe bakmamız  ve adanın her iki tarafında  yaşayanlar olarak birbirimizi  içselleştirerek bir güç olarak görmemiz gerekir.

Çeşitlilik içinde birlik ‘unity in diversity’  Avrupalılar için farklı gelenek kültür ve dillerle ortak bir idealin etrafında birleşmeleri anlamına gelmektedir.

Çeşitlilik içinde birlik huzurun, barışın ve refahın ancak farklılıklarımıza saygıdan geçtiği anlamına geliyor.

 

Adada din, dil, etnik köken ve sosyal kültürel farklılaşmanın normalleşmesi ve olası bir çözüm sonrasında ‘çözümün yaşatılmasında’ birincil derecede önemlidir.

Bu sürecin yönetilmesi ise siyaset kurumunun sivil toplumun ve her iki toplumda var olan dinamiklerin, aydınların temel görevidir.

Sosyal, ekonomik ,etnik, dilsel, dinsel ve ırk temelli ayrışma umutların çözüm doğrultusunda yeşerdiği bu süreçte önümüzde duran önemli bir tehlikedir.

 

Farklılıklarımız zenginliğimizdir

 

Farklılıklarımız zenginliğimizdir.

Farklılıklarımıza rağmen bir arada yaşamamız ve bunlardan kaynaklanabilecek çatışmaları demokratik  yöntemlerle önlemek mümkündür.

Avrupa’da kalıcı barışın ve demokrasi projesinin dayanmış olduğu temel ilke de budur.

Adada farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak kabul edip bunu bir birliğe dönüştürmeliyiz.

Bu birlikten elde edilecek gücü sonrasında onu ortak ve daha güzel bir geleceği  inşa etmek için kullanalım.

 

Kıbrıs’ta çözüm uzlaşmazlıkla geçen tarihsel sürecin son bulması ile yaratacağı  bölgesel etki  Dünya’ya ve barışa güçlü bir mesaj olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31