“Sayın Ahmet Tolgay,
Gazeteci Yazar,
Kıbrıs Gazetesi.

  
16 Ağustos 2011 Salı günkü Kıbrıs Gazetesi’nde yayınlanan “Çevre sorunumuz sadece çöpler değil ki!” başlıklı köşe yazınızı dikkatle okuyup sonrasında da sizinle yapmış olduğumuz telefon görüşmemize istinaden, size yazılı olarak bazı bilgiler aktarmak istedim.
  
Buna göre; Teknecik Elektrik Santrali sıcakların da artması nedeni ile son günlerde yoğun olarak çalışmaktadır, buna bağlı olarak da santral bacalarından gözle bile görülebilecek düzeyde yoğun bir duman çıkmaktadır.
  
Ülkemizin en önemli çevre sorunlarından olan Teknecik Elektrik Santrali’nin yarattığı kirliliği gidermek amacıyla Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile çalışma başlattık. Teknecik Elektrik Santrali’nden kaynaklanan kirlilik, santral bacasında ve bölgede bulunan ölçüm istasyonlarından gelen verilerle de doğrulanmaktadır. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile başlattığımız işbirliği neticesinde santral yakıtının iyileştirilmesi ve/veya filtre takılması konusunda çalışma yapılmaktadır.
  
Aynı zamanda, Kalecik Elektrik Santrali yetkilileri ile temasa geçilerek; Dairemiz uhdesindeki Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Komisyonunda değerlendirilmek üzere Kalecik Elektrik Santrali’nin son durumuna göre ÇED raporu hazırlanması talep edilmiş ve bu konuda karara varılmıştır. Kalecik Elektrik Santrali ile ilgili amaçlanan hava kirliliğini en az düzeye indirmektir. Kalecik Elektrik Santrali’ne filtreleme sisteminin kurulması doğrultusunda istemimiz vardır,  kurulacak baca ölçüm cihazları sayesinde de bu veriler elektronik ortamda  günlük olarak dairemize gelebilecektir .
  
Ciddi hava kirliliğine neden olan motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazı emisyonlarının azaltılmasında emisyon ölçümleri büyük önem taşımaktadır. Bu konu ile ilgili, Sayın Bakan Ünal Üstel de, Polis Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek trafikte seyreden araçlarda yapılan denetimlerde egzoz emisyon makbuzlarının da aranmasını talep etmiştir. Çevre Koruma Dairesi olarak bizler de trafikte egzozundan kirli duman çıkan araçları tespit ettiğimiz durumlarda, söz konusu araç sahiplerine 3 (üç) gün süre vererek, yeni yapılacak egzoz emisyon ölçümleri ile Dairemize başvurmalarını talep ediyoruz. Yaptırılmayan egzoz emisyon ölçümleri için de söz konusu kirliliği yaratan araç sahiplerine Çevre Yasası ve bağlı çıkarılan Hava Kalitesinin Korunması ve Kontrolü Tüzüğü çerçevesinde işlem yapmaktayız.
  
Takdir edersiniz ki çevreyi korumak, tek başına bir kurumun başarabileceği bir iş değildir. Bütün kişi ve kurumların içinde yer almasını gerektiren bir seferberliktir. Bu nedenle, daha önce de birçok basın bildirisinde belirttiğimiz gibi tüm vatandaşlarımızın bu tür kirlilik yaratan araçlar da dahil olmak üzere, çevreye karşı işlenen tüm suçlarda dairemiz ile işbirliği yaparak, ALO 123 Çevre veya 611 20 00 hatlı telefondan tespit ettikleri kirlilikleri bize bildirmelerini rica ediyoruz.
  
Yazınızda belirttiğiniz üzere Kuzey Kıbrıs turizminin ünlü simgelerinden biri olan Girne Limanı ile ilgili olarak da çalışma yapmaktayız. Girne Limanı şu an itibarı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yetkisinde olan bir limandır. Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı olarak bizler de, Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği ve Girne Belediyesi ile işbirliği halinde Girne Limanı’nda iyileştirme çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Girne bölgesinde bulunan ve arıtma sistemi arızalandığı zaman denize akan kanalizasyon atıkları için de yine Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği ile işbirliği halinde çalışmalarımız başlamıştır. Önümüzdeki günlerde bu çalışmalar ve proje ile ilgili olarak basına daha detaylı bilgi verilecektir.
  
Bunların yanı sıra, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi de tüm halkın kullanımında olan denizlerden 15 (on beş) gün arayla numune alarak tahlil yapmaktadır. Bu tahlil sonuçları, dairemize de bildirilmektedir. Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nden gelen tahlil sonuçlarına göre, yukarıda da belirttiğim gibi    Girne kanalizasyon sitemindeki arıza sonucunda denizde kirlenme yaşanmaktadır, onun dışında denizlerimizde kirlenme söz konusu değildir. Bizlere bildirilen bu sonuçları halkımız ile paylaşmaktan çekinmiyor, Temel    Sağlık Hizmetleri Dairesi koordinasyonunda bundan sonra dairemize ulaştırılan sonuçları halkımızla paylaşacağımızı da bilmenizi isterim. Yazınızda söz ettiğiniz Mavi Bayrak Projesi ile ilgili olarak da yaz başından beridir çalışmalarımıza başladık ancak takdir edersiniz ki Mavi Bayrak Projesi uluslararası bir projedir, bu nedenle çalışmaları uzun sürmektedir.
   
Sayın Tolgay, çevre konularına olan duyarlılığınız için size teşekkür eder, bundan sonraki yazılarınızda da bir çevre gönüllüsü olarak bizlere yön gösterici olmanızı temenni ederim. Yukarıda belirttiğim gibi çevreyi korumak bir seferberliktir ve bu seferberlikte, başta siz basın mensupları olmak üzere, tüm halkımıza, hem koruma hem de bizlere yön gösterici olmak adına çeşitli görevler düşmektedir.
  
İlginize tekrardan teşekkür eder, saygılar sunarım.
Eşref ÜNLÜSOYER
Müdür”

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31