Gündemi hayli meşgul eden petrol dolum tesisi Karpaz’ın bir köşeciğine konuşlandırılır mı, yoksa konuşlandırılamaz mı bilmem. Projenin tartışılması sürüyor… Çevre olgusu ve çevresel değerler tabii ki çok önemlidir. Bu konuda gazete sayfalarında en fazla yazı yazanlardan biri de benim. Ama benim için önem taşıyan bir başka önemli gerçek de insanların kendi yaşam alanları olan çevrelerinde refah, sosyal güvenlik ve mutluluk içinde yaşayabilmeleridir.
  
Modern yaşamın kaçınılmaz gereği olarak çevreye yapılacak ekonomik ya da sınai yatırımlar çevreyle uyumlu ve sürdürülebilir nitelikte olursa, çevresel barış ortamında kalkınma da mümkün olabilir. Ekonomik çöküntüsü ve elverişsizliği, üzerinde yaşayan insanları mutsuz edecek boyutlardaysa o çevrenin vitrin değerinden başka bir önemi olamaz. Bu dünyada her şey, insanları ve diğer canlıları dışlamayan mutlu bir yaşam içindir.
  
Yerel yaşama dair gerçekçi gözlemler edinebilmek adına Karpaz’ı adım adım gezme fırsatını yakaladım. Gözlemlerim son derece olumsuz. İşsizlik oranının yüzde 30’ları aştığı ve üretimin dibe vurduğu bir coğrafya parçasının ciddi sorunlarına eğilmek yurtseverliğin gereğidir. Devletinden ve ana toplumundan kopuk durumda yaşayan 400 küsur Rum’un refahı eğer kendi devletinin güvencesi altında olması gereken Türk nüfustan fersah fersah fazlaysa, bu tablo insanı düşündürmez mi? Demek ki Rum yönetiminin Türk yönetimindeki vatandaşlarına gösterdiği ilgi, Türk yönetiminin kendi egemenlik alanında, öz vatandaşlarına gösterdiği ilgiden çok daha fazladır.
  
Tarımcılık, balıkçılık, hayvancılık, ticaret ve hatta bürokrasi Karpaz’da yerlerde sürünüyor… Bölgenin bir zamanlar karakteristik ürünleri olan tütün, zeytin ve harnup tarihe karıştı… Karpaz toprakları, bankaların bile şube açmaktan çekindiği bir mahrumiyet yöresine dönüştürüldü. Oraları 5 yıldızlı turizmin pilot bölgesi ilan ettik ama, doğru dürüst sağlık hizmeti de yok. Eko turizmin içine dalan bir turist yaban yaşamda sakatlanır ya da yılan tarafından sokulursa imdadına yetişebilecek donanımlı hastaneler yok… Meşhur emirnameyle getirilen yapılaşma kısıtlaması, taşınmaz malın değerini düşürdü, yapılaşmayı zora soktu. Karpaz’dan göçü tetikleyen önemli etkenlerden biri de bu… Bafra’da devreye girmeye başlayan dev otellerden beklediğini bulamayan Karpazlılar “bunlar ne istihdam yapıyorlar, ne bizden ürün alıyorlar, ne de her şey dahil konseptiyle ağırladıkları müşterilerinin otel sınırları dışına çıkmasına fırsat veriyorlar” diye yakınıyorlar.
  
Peki Karpazlılar nasıl geçinecekler, nasıl geleceğe dair umut besleyecekler ve yeni nesillerini nasıl Karpaz’da yaşamaya ikna edecekler?
  
Umutsuzluk ve güvensizlik kasırgalarının böylesine şiddetle estiği bir ortamda istihdam, gelir ve hareketlenme vaat eden petrol dolum tesisi projesinin gündeme gelmesi, ekmek, gelecek ve güvence arayışındaki Karpaz insanları için elbette ki ilgi odağı olacaktır. Bu proje bölge insanına devamlı iş, ürünlerini pazarlayabilme ve turist akını gibi şansları vaat ediyorsa, çevreye uyumlu yatırımlar düşüncesinin prim yapması kaçınılmazdır. Büyükkonuk’lu bir okurumdan aldığım mesajda şöyle deniyor:
  
“Eko turizm dedik ve turistlerin akın akın bölgemize gelmesini bekledik. Devasa otellere bel bağladık ve bu oteller dışında yöresel seçenekler arayacak turistlerin aramıza karışmasını, çarşımıza gelmesini bekledik. Ama beklentilerimiz gerçekleşmedi. Şimdi eğer petrol dolum tesisi devreye girerse hem o tesisin çalışanlarının, hem de tesiste petrol alışverişini yapacak gemicilerin Karpaz’a refah getirmesinin düşlerini kuruyoruz.”
  
Sağlıklı biçimde tartışıp üzerinde gerçekçi sentezler üretmemiz gereken bir durumla karşı karşıyayız. Sorun, hem çevreyi ve hem de Karpazlıları feda etmeme meselesidir. Dengeli çareler üretmek zorundayız.


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31