Hep söyleriz; “çevre kirliliği ve sorunu yaratanlara ciddi ve caydırıcı cezalar verilmeli” diye. Ne ki, lâfla peynir gemisi yürümüyor… Dahası, geçirilen yasalarla da yürütemiyoruz peynir gemisini… 

   Baksanıza, çevre düşmanlarını hizaya getirebilme adına yakın geçmişte Cumhuriyet Meclisi’mizden geçirilen etkin ve hatta radikal içerikli bir de yasa var ama, yine de çevre bağlamında herkes kim kime, dum duma!..  

   Kimin umurunda yasa!.. Uygulayıcılar da, yasanın muhatapları da bildiklerini okumakta berdevamdır… O yasa Meclis’ten geçtiğinde Çevre Dairesi’nin yetkilileri “işte şimdi beklediğimiz yasaya kavuştuk, çevre düşmanlarının gözünün yaşına bakmayacağız” diye efelenmişlerdi oysa. 

   Ne var ki, o yasanın rafa kaldırıldığı gibi bir izlenim edinmekteyiz. Nasıl edinmeyelim ki?.. Ciddi ve caydırıcı yaptırımlar içeren bu yasanın geçtiğinden bu yana çevre magandalıkları daha bir ivme kazandı, adeta şahlandı… Bu korkunç tırmanış karşısında hani nerede Çevre Dairesi’nin yetkilileri ve önlemleri?..  Ellerine verilen yasayı neden hiç eksiksiz uygulamıyorlar?..

     *       *       *

   Çevreden sorumlu bakanın bu konulara ayıracak zerre kadar zamanı olmadığını görüyoruz… Kendileri, turizm adına dünyayı dolaşmakla meşguller!..  Sayın bakan turizmin cazibesine öylesine kapıldı ki, maşallah kendisi ülkemizin bir numaralı turisti oldu… Arada bir ülkesinde bir dinlenme molası veriyor sonra yine gezmeye berdevam… 

   Tabii ki bu sayın bakan sorumluluğuna verilen kültürle de ilgilenmiyor… 

   Oysa turizm, çevre ve kültürün aynı bakanlığın çatısı altında toplanmasının tartışılmaz amacı ve yararları vardır. Çevre ve kültür değerlerinden yoksun bir turizm hareketi düşünülemez… Eğer sen ülkenin çevre sorunlarını çözmezsen, yerel kültürü destekleyip geliştirmez ve tanıtmazsan, kültür insanlarımızı ve onların yarattığı özgün değerleri yanına alıp seferberliğe çıkmazsan, ülkene gelecek olan gerçek anlamdaki her turist büyük düş kırıklıkları yaşar ve bir daha ülkemizin semtine bile uğramaz… Dahası, o gerçek turist ülkemizden ayrıldıktan sonra, hakkımızda olumsuz propaganda da yapar…

   Çöplerin, çevre düzensizliklerinin, egzoz gazlarının, hava ve ses kirliliklerinin içinde dolaştırılan; Ercan Devlet Hava Alanı’na iner inmez denetim dışı kalan arıtma tesisinin o rezalet kokusuyla ağırlanan, konakladığı otelin pencerelerinden etraftaki çevre rezilliklerini izleme talihsizliğine uğrayan turistin hakkımızdaki puanı nasıl olumlu olsun ki?..

     *       *       *

   Turist kafilelerinin dağ gibi biriken çöplerin arasında dolaştırıldıklarını gördüğümde ben utancımdan yerin dibine geçmekteyim… Oylarımızla ülkeyi emanet ettiğimiz, vergilerimizle esenlendirdiğimiz yetkililer bu gibi skandallar karşısında sıradan bir vatandaşın duyarlılığını bile gösteremiyorlarsa, işte bu durumda ülkemizin halinin duman olduğunu düşünmekten ve kahrolmaktan başka bir seçeneğimiz kalmaz.  

   Başkent Lefkoşa’nın tarihinde eşi görülmeyen kirlenmenin belediye grevinden kaynaklandığını hiçbir turiste mazeret olarak göstermeye kalkışmayalım. Dünya kültür mirasının üstünde oturmakta olan binlerce yıllık antik bir kentin bu denli kirletilmesinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz…

   Kaldı ki, grev olmayan yerlerin ve dönemlerin manzarası da ortadadır. Çevre magandalarının, çevreyi kirletme ve mahvetme adına ulaşamadıkları bir tek yer bile kalmamış. Dağ, bayır, deniz, dere, tepe nereye baksak her yan kirletilmiş ve bozulmuş. 

   Meydanı tümüyle sorumsuzlara bırakan müthiş bir otorite boşluğunun içinde yuvarlanıp gidiyoruz. Nereye kadar? Çevre sorunlarının ve duyarsızlıklarımızın bizi tümden yutup yok edeceği yere kadar… Görünen o ki, o kıyamet yeri de artık çok uzağımızda değildir. Silkinip kendimize gelmeliyiz, eğer silkinme gücümüz kalmışsa!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31