Turist sayısındaki patlamayı topluma duyurmak için (sanki toplum bunun farkında değilmiş ve nedenlerini de bilmiyormuş gibi) basın toplantısı düzenleyen turizm, çevre ve kültürden sorumlu bakanımız Ünal Üstel, gazetecilerin çevre sorunları konusundaki sitemlerine hedef olunca, bu konudaki sorumluluğu belediyelere attı.
  
Belediyeler çevre temizliğine özen göstermiyorlarmış!.. Hatta yapılan toplantılara rağmen, hükümetle işbirliğine yanaşıyorlarmış.
  
Çoğu UBP’li olan belediyeler, hükümetle işbirliğinden nasıl kaçınabilirler?.. Hükümetle işbirliğinden kaçınan belediyeler için disiplin yaptırımları yok mu?..
  
Baştan başa çöplüğe dönmüş olan ve bu utanç verici durumu uzaydan da izlenebilen ülkemiz adına bu soruları sormak yükümlülüğümüzdür…
     *       *       * 
 
Kaldı ki, bu ülkedeki çevre sorunları sadece çöplerden ibaret değil ki… Örneğin hava, toprak, ses ve deniz kirlilikleri de birer çevre sorunudur. Bu sorunlarla mücadele etmek belediyelerin değil, çevreden sorumlu bakanlığın görevidir.
  
Teknecik Elektrik Santrali bacasından gittikçe daha yoğun biçimde savrulan kapkara dumanların kanserojen etkiden arındırılması için filtreleme sistemi gerekir. Bakan Üstel “o filtre sistemi derhal uygulansın” diye talimat verdi ama, buyruğu havada kaldı. Elektrik Kurumu’ndan gelen yetkili ses, o sistemi finanse edecek paranın bütçelerinde bulunmadığına dairdi.
  
Üstel, talimatını verirken olayın finansman boyutunu hiç araştırmamış demek ki. Şimdi bu durumda çevreden sorumlu bakanlığa düşen görev, filtre sistemi için gerekli finansmanı sağlamaktır. Ama ne gezer!.. Bu çevre faciasının geleceği konusunda yetkililer tam bir sessizlik içinde. Baca, ölümcül zehrini yaymakta berdevamdır!..
  
Bacadan savrulan kanserojen yağmuru, bırakınız o bölgenin halkını ama, turistik potansiyelini tescil ettirmiş bir bölgeyi de fena halde berbat etmektedir.
     *       *       *
  
Kaç zamandır biz burada, hava kirliliğimizin önlenebilmesi bağlamında maliyeti gerektirmeyen önerilerde de bulunmaktayız. Araba egzozlarından çıkan zehirli gazlara karşı önlem almanın maliyeti sıfırdır... Sadece, yasalara aykırı şekilde egzoz gazı saçan araçların cezalandırılması ve trafikten men edilmesi için polise kesin bir talimatın verilmesi yeterlidir.
  
Çevreden sorumlu bakan, yasaların uygulanmasına ilişkin o talimatı neden vermiyor polis yetkililerine?.. 
  
Egzoz gazlarının bu ülkedeki hava kirliliğine yaptığı katkı, tabii ki Teknecik Santrali’nin filtresiz bacasının yaptığından çok daha fazladır. Dahası, atmosferde oluşmakta olan sera etkisine KKTC’den de omuz verilerek, evrensel bir suça iştirak edilmektedir.
  
Yetki karmaşası bir türlü giderilemeyen otantik Girne Limanı’nın inanılmaz bir denetimsizlik içinde mezbeleliliğe dönüşmesi, çevre gündemini sarsan bir diğer önemli sorundur. Kuzey Kıbrıs turizminin ünlü simgelerinden biri olan bu limanın sorunlarını belediye tek başına çözemez.
  
Turistik her tanıtımda ve her broşürde mutlaka yerini alan bu tarihi Akdeniz limanına uğrayan her turist düş kırıklığına uğratılmaktadır. Oradaki kültür mirasını acımasızca törpülemekte olan çevre sorunlarının üzerine gidilmesinde inanılmaz bir isteksizlik gösteriliyor.
     *       *       *
  
Bu kavurucu yaz sıcaklarında, insanlar ulaşabildikleri her kıyıdan kendilerini denize atarak serinlemeye çalışıyorlar. Binlerce insanın kendini attığı bu suların acaba ne kadarı hijyeniktir?..
  
Turizm ülkelerinde güvenli ve hijyenik plajlar, oralarda dalgalandırılan mavi bayraklarla tescil edilmektedir. Hani nerede bizde bu çevresel duyarlılık?.. Yoksa çevre bakanlığımız olası bir vukuatta mahcup olmamak için mi mavi bayrak uygulamasına gitmiyor?.. Denetimi yapılmayan suların sağlığından hiç kimse emin olamaz.. 

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31