Bir müzik parçası ya da bir şiir dizesi insanın ve yaşamın öyküsünden bir kesittir.

Bir resim, yaşamdan bir parçanın aynasıdır.

Bir tiyatro oyunu, sosyal ve/veya duygusal olayların izleyiciye, insanlığa sunulmasıdır.

Her sanat eseri, hayatımızdaki geçekliklerin bir yansımasıdır. Bu yansımanın yaratıcısı ise yine insandır. Bu insanlara verdiğimiz ortak isim “sanatçılar”dır.

Sanatçılar, güzeli, doğruyu, aydınlığı, duyguya ve düşüncelerimize seslenen iletileri, bizlerin ruhumuza ve zihnimize hitap edecek tasarımlar ile bizlerle buluştururlar. Bunu yaparken, sanatçılar gördükleri, kavradıkları ve gerçeklik olarak belirledikleri varlığın bilgisini, sanatın öz konusu olarak bizlerle buluştururlar.

***

Toplumsal yaşamımızda sanatın önemini ve değerini ne yazık ki halen kavrayamadık. Sanatın sosyal yaşamda var olan gerçekleri bize yansıtmaya çalıştığını, perspektifimizi genişlettiğini bir türlü görmek istemedik. Toplumsal sorunlardan duygusal hassasiyetlerimize kadar bizlere ilaç olduğunun ayırdına varamadık.

Gözden kaçırdığımız güzellikleri görmemize katkı sağlayan sanattır, sanatçılarımızdır. Onlar bizlerin estetik hazlarımızı okşar. Duygularımızı yaşamamıza imkân hazırlayan etkinlikleri sunar; kötü duygulardan kurtulmamıza katkı sağlar. Ayrıca yaşadığımız şehrin, yurdumuzun insanlarına yaşama bilinci aşılayarak birlik sağlar, barış sağlar, bütünleştirir.

İşte bu nedenledir ki, toplumsal yaşam asla sanattan bağımsız düşünülemez. Bu nedenle her toplumun kendi sanatına ve sanatçısına değer vermesi, gençlerin sanat eğitimine yönlendirilmesi toplumsal gelişim için kaçınılmaz zorunluluklardandır. Türkiye Cumhuriyeti’nin liderlerinden Atatürk’ün "Sanatsız kalmış bir ülkenin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." sözü bu öneme doğrudan dikkat çekmektedir.

***

Neden bunları anlattığımı merak ediyorsunuzdur?

Özellikle başkentliler için söylüyorum!

Farkında mısınız bilmiyorum ama, aylardan beridir angarya çalıştırılmakta olan Lefkoşa Türk Belediyesi müzik sanatçıları, bu sene de her sene olduğu gibi, Lefkoşa Müzik Günleri’ni gerçekleştiriyor. Her hafta en az bir konserden oluşan konserlerden sonuncusu bu hafta gerçekleştirilecek. Ancak üzülerek söylemeliyim ki, zaten belediye başkanlığı ve yönetiminden hak ettikleri ilgi ve alakayı görmeyen sanatçılar, bu yıl halktan da ilgi göremediler.

Angarya çalıştırılarak pes ettirilememiş Lefkoşa Belediye Orkestrası müzik sanatçıları, toplumu, başkenti sanatsız bırakmamak, kendi sanatları ile beslenen enerjilerin kesmemek uğruna hem zevkleri, hem de görevleri olan sorumluluklarının peşini bırakmayan Lefkoşa Belediye Orkestrasının konserlerinin tümünü sivil toplum örgütleri ile hayır kurumlarının yararına düzenlediklerini biliyor musunuz?

***

Biliyorum pek çok şeye ilgimizi ve konsantrasyonumuzu yitirdik. Gemisini kurtaran kaptandır mantalitesi ile yaşarken, ruhumuza hitap eden, birlikten doğacak gücümüze hitap eden birçok etkinlik ve çalışmadan koptuk da... Yıllardır belediye başkanları tarafından dahi takip edilmeyen bu türden çalışmalara, ne yazık siyasilerimizden, milletvekilleri ve bakanlarımızdan bu seneki Müzik Günlerine katılanların isimlerini sayacak olsak ancak bir elin beş parmağını geçemeyecek kadar sayabiliriz.

Cumhurbaşkanı’mız da bu konserlerin bir tanesinde olsun görülmedi.

Anladık, belediye emekçileri gözden çıkarıldı!

Anladık belediye emekçilerini kaderlerine terk ettik de, toplum olarak, sanata ve sanatın bireysel ve toplumsal olarak bizlere kattığı değerlerin ne suçu var?

2012-2013’ü Kıbrıs’ın Kuzey’i için ne yazık ki sanata ve sanatçıya verilen değerin karanlık yılları olan ilan ederek, bu utancı başka hiçbir zaman yaşamamayı temenni ediyorum.

***

Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın ilgiden ve sanatsal duyarlılıktan kopuk geçen 4. Müzik Günlerinin de Lefkoşa Türk Belediyesi’nin gölgesinde cezalandırılmış sanatsal etkinlikler olmasından ders çıkarmamızı öneriyorum.

NOT: 4. Lefkoşa Müzik Günleri’nin son konseri 9 Nisan Perşembe akşamı Lefkoşa AKM’de Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı yararına düzenlenecek. Giriş ücreti ise sadece 10 TL’dir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31