Eşitlik kavram olarak insana güven verir. Eşit şartlarda yaşamak, eşit haklara sahip olmak, adalet önünde eşit olmak, eğitimde fırsat eşitliği ve daha birçok kavram yaşamımızın temel taşlarını oluşturmaktadır. Anayasalarda eşitlik kavramı geçmez ise sorgulamaya başlarız. Devletlerin iç yapılarında “eşitlik” kavramının yerleşmesi gerekmektedir. Tüm vatandaşların eşit koşullar altında yaşamlarını sürdürmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu durum yalnızca devletlerin iç hukuku ile ilgili bir durum da değildir. Uluslararası ilişkilerde de eşitlik kavramı devletler arası ilişkilerde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Tüm bu konular incelendiğinde “eşitlik” kavramının üzerinde büyük bir sorumluluk olduğu görülecektir. Kavramın bu konulardaki önemi tartışılmaya bile gerek görülmemektedir. Fakat eşitlik kavramı cinsiyet eşitliği şekline bürününce durum biraz daha karmaşık bir noktaya geliyor. Olayın karmaşık bir noktaya gelmesinin en büyük nedeni ise, halen birçok ülkede bu konu üzerinde henüz bir uzlaşmaya varılamamasıdır. Cinsiyet eşitliği, en basit şekliyle kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olması mantığını barındırmaktadır. Durum böyle olduğu halde bu kavrama “kadın merkezli görüş” muamelesi yapılmaktadır. Oysa, eşitlik, eşitliktir. Ne kadına ne de erkeğe daha fazla hak aramak için savunulmaktadır.

Gerçek olan şu ki toplumdan topluma, kültürden kültüre cinsiyet eşitliği konusu farkı olarak algılanmakta, araştırma sonuçları farklı çıkmaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin sosyo- ekonomik durumlarının yanı sıra eğitim seviyeleri de cinsiyet eşitliğine duyulan saygıda etkin bir faktör sayılabilir. Kadının ve erkeğin toplum içerisinde bölüştüğü roller her zaman doğru algılanamayabilir. Kadının ev dışında çalışamaması veya erkeğin temizlik yapamaması küresel bir çağda kabul edilemez. Bu nedenle eşitlik hem kadın hem de erkek için yasal güvence altına alınmalıdır. Böylece kadın da erkek de kendini toplum karşısında daha değerli bulacaktır.

Bana sorarsanız, cinsiyet eşitliği her noktada önemli olmakla beraber, siyasetteki cinsiyet eşitliği, siyasi konuların can damarı konumundadır. Konunun önemini anlamak için seçimlerde kullandığınız oyu hatırlayın. Oylarınızın kaçını kadın, kaçını erkek vekillere verdiğinizi bir düşünün. Dünyadaki oranlara bakın kadın vekiller ile erkek vekiller arasındaki fark hiç de az görülmemektedir. Bir düşünün, neden acaba? Siyasi eşitlik, teoride her zaman istenen, pratikte her zaman kaçınılan ve eksik uygulanan bir kavram olmamalı. Sorun dünyanın sorunu, çözüm ise toplumların elinde. 

Dr. Deniz İŞÇİOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31