Ocak ayının ilk yarısında yazdığım bir köşe yazısında, CTP ne zaman hükümet olsa, Kıbrıs Türküne mezalim (zulûm) yapıyor diye yazmıştım. Maalesef CTP mezalimi azalacağına artarak devam ediyor. En son marifetleri ise, geçmiş Büyükkonuk Belediyesi Meclisi kararıyla 2 Mart, 2011’de ihale yolu ile Red-Ten (Cyprus) Ltd. Şirketine kiralanan  ve o zamanki Bakanlar Kurulu kararınca da kira süresi 49 yıl olarak saptanan yerin kira mukavelesinin yakışıklı İçişleri Bakanı Uluçay’ın önerisi ile Bakanlar Kurulu kararınca iptâl edilmesidir. Dikkatinizi çekerim ki Red-Ten Şirketi Kıbrıslı Türklere ait bir şirkettir. Bahse konu yer mandıra yapılması için Büyükkonuk Belediyesine tahsis edilmiş. Ancak Büyükkonuk Eko Köy olunca, oraya mandıra yapılmaktan vazgeçilmiş. TC Yardım Heyetinin 900 bin liralık katkısı ile oraya bir sosyal dinlence tesisi yapılmış. Ancak Büyükkonuk Belediyesi bu tesisi işletemediği ve batırdığı için ihale yolu ile bu tesisi Red-Ten şirketine 17 Aralık 2012’de kiralamış. Şirket her yıl 36 bin TL kira ödemeyi, bunun yanında 5 yıllık kira bedelini peşin olarak ödemeyi, sözleşme tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde en az 300 bin ve sonraki 2 yıl içerisinde de 700 bin TL ek yatırım yapmayı taahhüt etmişti. Red-Ten Şirketi önce mandıra yapılması düşünülen, sonra TC yardımları ile sosyal tesis yapılan yeri Belediyeden kiraladıktan, ka ka te ce Bakanlar Kurulunun da 49 yıllık kira mukavelesini onayladıktan sonra Belediyenin batırdığı yere süresinden önce taahüt ettiği yatırımları fazlası ile yaparak orayı Naturland adı altında halkın hizmetine açtı. Ancak CTP’li Bakan Sennaroğlu’nun oğlu Ahmetçik, Belediye Başkanı seçilince geçmiş Belediyece batırılan, ancak kiracıları tarafından canlandırılan yere göz koydu. Yasal ihale sürecine ve kira mukavelesine rağmen o yerin Büyükkonuk Halkının ve Belediyesinin olduğu iddiası ile kampanya başlattı. CTP’nin genç ve de yakışıklı İçişleri Bakanı Uluçay’ı da devreye sokarak sözleşmeyi CTP’li Bakanlar Kuruluna iptâl ettirdi. Ayni kabinede yer alan Turizm Bakanı Serdar Bey ne dedi bilemiyorum. Ama ben böyle Turizm Bakanı olamaz diyorum. Bir kere devletlerde ki sadece devletlerde de değil, her kurumda devamlılık ilkesi vardır. Bir Bakanlar Kurulunun aldığı bir kararı başka Bakanlar Kurulu bozarsa, yatırımcı kime ve nasıl güvenerek yatırım yapacaktır? Ben iddia ediyorum. Eğer Büyükkonuk Belediyesi haksız olarak yasal süreci de kazanır ve Naturland’ı alırsa, en çok iki yıl içerisinde batıracaktır. Çünkü geçmişte yaşanmış tecrübelerimizle sabittir, bu defa da Ahmetçik ve şürekâsı (Bareaları, yandaşları) orayı bedava kullanıp harap etmeleri yanında batıracaklardır. Olan turizmimize ve milli servete olacaktır.    

                                      ***

Şimdi genç ve de yakışıklı İçişleri bakanımız Uluçay’ın 49 yıllık kira mukavelesini iptâl etme gerekçesine bakalım. “Arazinin büyük kısmının belediyenin değil de Topluluk Malı olmasından dolayı Bakanlar Kurulu Kararı ile iptâl edildi” diye buyurdu Uluçay. Şimdi orda dur yakışıklım. Bafra Bölgesindeki orman arazisi CTP Hükümeti tarafından alçaltılarak(?) alçak orman arazisi olarak ilân edildi, ve imara açılarak TC Sermayesine kiralandı. Orada tek bir Kıbrıslı Türk’e bir parmak dahi arazi kiralanmadı. Kira sözleşmelerinde belli bir süre içerisinde yatırım yapmazlar veya yatırımlarını tamamlamazlarsa sözleşmelerinin iptâl edileceği yazar. Tüm alt yapısı KKTC Hükümeti tarafından yapılan o bölgede sadece 2 (iki) yatırım bitti. O Bölgenin tümü de toplum malıydı. Üstelik oradan yer kapatanlar 10 yılı geçti ikisi dışında birşey yapmadılar. Üstelik Kıbrıs Türküne fatura edilen TC Elçiliğinin ilâve 500 milyon liralık yardıma rağmen. Şimdi sözleşmelerindeki şartları yerine getirmeyen, üstelik kamu malına konan TC sermayesinin sözleşmelerini iptâl edecek ve de ayakta işeyebilecek bir babayiğit var mı Uluçay, senin de olduğun kabinede? Kıbrıslı sermaye sahibi Özok’un  sözleşmesini kamu malı diye iptâl etmek kolay. Bre aymazlar, Mare Monte arazisi, Merit Park arazisi, Murat Soyer’e kiralanan arazi, (Atlas Jet sahibi) Külliye’nin yapıldığı arazi, ki dönümü 50 kuruşa kiralandı kamu malı değil mi? Onlara diş göstermek sıkmaz. Batırdığınız yüzlerce Kıbrıslı Türk sermaye yetmezmiş gibi şimdi bir başkasını gözünüze kestirip, Kıbrıs Türküne mezalim yapmaya devam edin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31