Geçtiğimiz hafta CTPBG yetkililerinin ve ilgili bakanın gündeme getirdiği muhaceret affı konusu özellikle dikkati çekmiştir. Çeşitli şekillerde ülkeye girmiş ve gayri yasal olarak yaşamını sürdürenlerin yakalanarak mevcut yasalara göre cezalandırılması yerine affedilerek yeni vatandaşlıklara kapı açılması büyük bir hatadır. Hatta hukuk ve ahlak dışı bir davranıştır.

Ke Ke Te Ce denen bu ülkede uluslararası hukuk içine bir türlü giremediğimiz bir yana, devlet ve hükümet yöneticilerinin küçük menfaatler uğruna verdiği yanlış kararlar nedeniyle her geçen gün daha fazla hukuk dışına itiliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde vergisini zamanında ödeyen vatandaşları enayi yerine koyarak vergi ödemeyenleri mükâfatlandıracak şekilde vergi affını çıkaran ve böylece birkaç yandaşını koruyan CTPBG yetkilileri şimdi de benzer bir şekilde muhaceret affına hazırlanmaktadır.

Geçmişte, TC yetkililerinin kendi vatandaşlarını korumak maksadıyla yaptığı baskılarla CTPBG hükümetleri tarafından çıkarılan yasalar ve yapılan muhaceret afları hep aleyhimize olmuştu. Şimdi de çıkarılmaya çalışılan muhaceret affı bizlere hiçbir şey kazandırmayacaktır. Bu muhaceret affı, CTPBG’nin TC yetkilileri elinde nasıl bir kukla olduğunu bir defa daha ortaya koyacaktır.

CTPBG yetkilileri, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde TC yetkililerine daha şirin görünerek kendi adaylarına daha fazla yardım ve destek bulmak heves ve arzusuyla bu adımı atmaktadır. Bu davranış geçmişte her seçim döneminde UBP yetkililerinin iktidar imkânlarını kötüye kullanarak dağıttığı vatandaşlıklara benzemektedir.

Halkının yerel seçimlerdeki değişim isteğini ve kararlılığını gören CTPBG yöneticileri, nemalandıkları mevcut düzeni sürdürebilmek ve cumhurbaşkanlığı seçiminde çıkaracakları aday veya adayların TC tarafından desteklenmesini sağlamak maksadıyla yeni fırsatlar yaratmaya çalışmaktadır. Muhaceret affı, TC’de RTE’nin seçilmesinden sonra başlayan yeni dönemde, CTPBG yöneticilerinin Kıbrıslılara karşı daha ne kötülükler yapabileceğinin bir göstergesidir.

CTPBG yetkilileri parti içi kavgaları gizleyerek TC yöneticilerine şirin görünme heves ve arzusunu öne çıkarmaktadır. TC yetkilileri tarafından bilinçli olarak değiştirilen nüfus yapısını dikkate alan CTPBG yetkilileri, Kıbrıslıların özgür iradesini değiştiren bu taşıma nüfusun oylarını daha fazla kazanabilme çabasındadır. UBP yönetimlerinde bol miktarda (gollifa gibi) dağıtılan vatandaşlıklara benzer şekilde yapılan CTPBG’nin muhaceret affı da gayri ahlaki ve hukuk dışı bir davranıştır.

Geçmişte olduğu gibi ne kadar masum gösterilirse gösterilsin; Af demek mevcut yasal kuralların ayaklar altına alınması demektir. Af demek namuslu vatandaşların cezalandırılması ve namussuzların ödüllendirilmesi demektir. Af demek yapılan yolsuzlukların görmezden gelinerek tekrarlanmasına fırsat verilmesi hatta yeni yolsuzluklara kapı açılması demektir. Af demek birkaç kişinin menfaatinin öne çıkarılması toplumun hakkının çiğnenmesi demektir. Af demek ahlaksızlıkları haksızlıkları kabullenmek ve yeni ahlaksızlıkların, haksızlıkların yapılması için iyileri ezmek, kötüleri teşvik etmek demektir.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31