Dört CB adayı önceki gece yerel bir kanalda halkın karşısına çıkıp, seçilmeleri halinde nasıl bir cumhurbaşkanı olacaklarını ve vizyonlarını anlattılar. CTP adayı Sibel Siber istemediği için iki aday, Mustafa Ulaş ve Arif S. Kırdağ bu programa çıkarılmadılar. Halbuki TV Yapımcısı ilk açıklamasında tüm adayların katılacağını duyurmuştu. Sibel Siber’in vetosunu aşamayaınca o 2 aday programdan çıkarıldı. Eroğlu zaten katılmayacaktı. Gerçi katılsa da birşey fark etmeyecekti. Çünkü kırk yıllık Yanni Kâni olamayacağına göre, bildik Eroğlu, bildik söylemlerini tekrarlamaktan öte yeni birşeyler söylemeyecekti.

                                    ***

Programa katılan adaylar içerisinde, adeta diken üstünde oturan, ürkek ve tedirgin görünen CTP adayı Sibel Siber, adeta program biran önce bitse de gitsek havasındaydı. Nitekim, gece yarısına doğru programcıya programın ne zaman biteceğini sordu. Geç olduğu için adaylara sorulması plânlanan son 5 dakikalık sorunun sorulmasını ve kendisinin son soruyu yanıtladıktan sonra ayrılacağını söyledi. Reklâm arasında varılan uzlaşı ile Siber ikna olarak programa devam edebildi. Siber her sorudan sonra sıra kendisine gelinceye kadar sol yanına koyduğu I Ped veya akıllı telefonuna sürekli bakarak birşeyler okudu. Acaba soru sorulduktan sonra kendisine atılan mesajla nasıl bir cevap vermesi mi öğütleniyordu? Tüm program boyunca Sibel Hanım bu şekilde devam etti. Sorulara hep kaçamak ve zülfü yâre dokunmayacak cevaplar verdi. Bu yüzden ne demek istediği pek anlaşılamadı. Bu arada bazı gerçekleri de saptırarak, ilk kendisi söylemiş gibi davranmaya çalışınca, Mustafa Akıncı’dan gereken cevabı anında ve susturucu şekilde aldı. Bilhassa Sayın Akıncı’nın kendisine yönelttiği soruları hep saldırı veya sataşma olarak görmesi, Akıncı karşısındaki acizliğini ve yetersizliğini ortaya koydu. Bana göre Siber çok adaylı yapılan bu ilk toplantıda çok yetersiz kaldı. Topluma lider olamayacak kapasitede olduğunu adeta haykırdı.

                                       ***

Sosyalist Parti’nin adayı Mustafa Onurer klişeleşmiş ve kalıplaşmış söylemlerin dışına çıkamadı. Kıbrıs ve dünya gerçekleriyle bağdaşmayan tamamen ütopik (hayali) söylemlerde bulundu. Halbuki Kıbrıs Türkünün istediği, Kıbrıs gerçeklerine göre hem Kıbrıs Sorununa, hem de Kıbrıs Türkünün iç sorunlarına yönelik çözüm yollarının ne olduğunun açıklanmasıydı.

                                       ***

Bağımsız aday Kudret Özersay ise genç yaşına rağmen fikren çok yaşlı ve gerilerde kalmıştı. Birçok söylemi veya önerisi bana Denktaş’ı hatırlattı. O da Kıbrıs’taki rejim ve Türkiye ile daha evvelki cumhurbaşkanları gibi ahenk içinde emir veren ve emir alan konumda çalışmak istediğini gözler önüne serdi. Bilhassa görüşmeci olarak karşı unsura empati duymadan nasıl görüşmecilik yapmışsa, ayni şekilde toplum liderliği de yapmak istemektedir. Özersay bana Talat’ı hatırlattı. O da Talat gibi “Türkiye bana otur dedi, oturdum. Kalk derse kalkarım.” havasındaydı.

                                         ***

Diğer bağımsız aday Mustafa Akıncı, bana göre önceki geceki tartışmalarda ayağı yere sağlam basan tek adaydı. Konuşmasında tereddüt yoktu. Birilerini kızdırır veya gücendiririm endişesi de yoktu. Kendine son derece güvenen, konulara tamamen hakim ve vakıftı. Akıncı’yı tanıyanlar, seçim ve oy uğruna inançlarından ödün vermediğini ve vermeyeceğini önceki gece bir defa daha gördüler. Tam bir lider edası ile Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını herşeyin üstünde tutacak görüntüdeydi. Esen rüzgârın yönüne doğru kamış gibi eğilmeyeceğini gösterdi. Diğer adaylar içerisinde omurgası sağlam tek kişiydi. Soruları evelemeden gevelemeden cevaplayarak, hesap verebileceği tek merciin kendisini oraya getiren halkın olduğunu görmeyen gözlere ve duymayan kulaklara haykırdı. Kıbrıs Türkü Mustafa Akıncı’nın aday olması ile ilk defa bir seçime alternatifsiz girmeyecektir. Alternatif ve çare Mustafa Akıncı’dır.  Mustafa Akıncı’nın şahsında, kazanan taraf Kıbrıs Türkü olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31