Yeni bir yıla girdiğimiz bu günlerde ülkemizde erken başlayan Cumhurbaşkanlığı yarışı hızlanmıştır. Önümüzdeki üç aylık sürede bu yarış daha da hızlanacak ve pekçok medya kurumunun, köşe yazarının ve program yapımcısının ana gündem maddesini oluşturacaktır. Ortaya çıkan ve çıkacak olan adaylar medyada karşılaştırılacaktır.

Halen aday olacağını açıklayanlar arasında önde görülen dört adayı mevcut düzenin temsilcileri ve değişimi öngören AKINCI şeklinde ikiye ayırabiliriz. Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu ile Meclis Başkanı Sayın Sibel Siber, devletin tepesindeki makamları elde bulunduran, geniş kadroları ve bütçeleriyle statükonun temsilcisi iki adaydır.

Sayın Kudret Özersay da adaylığını açıklayana kadar düzenin bir parçasıydı. Kendisinin de bir övünç kaynağı şeklinde savunduğu gibi görev yaptığı üç cumhurbaşkanı ile birlikte resmi Türk tezlerini üreten ekiplerde yer almıştır. Bu nedenle değişime açık değildir ve bu resmi tezlerden kopamamaktadır.

Bu grubun dışında olan tek aday, beş yıldan beridir hiçbir resmi görevde bulunmayan, siyasi partilerin dışında kalan, gerçek bağımsız cumhurbaşkanlığını ve değişimi savunan Sayın Mustafa Akıncı’dır. Akıncı’nın aday olması bile Kıbrıs Türk halkı için büyük bir kazanç ve seçim sonucunda kazanılacak bir onurdur.

Eşit koşullarda olması gerekirken asimetrik bir şekilde süreceği anlaşılan bu cumhurbaşkanlığı yarışında bir taraf sahip olduğu makamları ve büyük maddi imkanları kullanır ve dış destek ararken Akıncı halkın gönüllü desteğine dayanarak ilerlemektedir.

Erken başlayan seçim çalışmaları içinde bütün ilçelerde Mustafa Akıncı “Çalışma Ofisleri” açılmıştır. Oluşturulan çeşitli çalışma grupları ile diğer adaylardan çok önce ortaya koyduğu “VİZYON” ile diğer adayların ilerisindedir. Herşeyi ilk olarak yapıp herkese örnek olan Akıncı, “Cumhurbaşkanlığı Rotası”nı açıklayacağı etkinliği de 14 Ocak 2015 Çarşamba günü saat 19.30’da YDÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde diğer adaylardan önce gerçekleştirecektir.

Sayın Akıncı, çaresizlik içinde yok oluşa doğru giden ve çocuklarına güvenli bir gelecek arayan halkın isteklerine uyarak 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklamıştır. Akıncı’nın adaylığı ve seçim çalışmaları, halk içinde ortaya çıkan ve sandığa yansıyan değişim mesajıyla uyumludur.

Akıncı’yı gelecek için son bir umut olarak görenlerin her biri kendine göre farklı gerekçelere sahiptir. Benim Mustafa Akıncı ile birlikteliğimin en büyük nedeni ona olan inancım ve güvenimdendir. Delikanlılık döneminden beri siyasi yaşamın içinde yer alan, Kıbrıs sorunu ile halkın ve ülkenin bütün sorunlarını çok iyi bilen Akıncı, dünyanın anladığı barış dilini konuşmaktadır. Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde görüşme masasında karşımızda oturanlara ve bütün dünyaya Kıbrıs Türk Halkının barış diliyle seslenebileceği için Liderimiz Akıncı diyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31