Ülkemizde, Nisan 2015’de, yeni bir cumhurbaşkanı seçimi yapılacaktır. Belki de yıllardır süren Kıbrıs sorunu, yeni ve dirayetli cumhurbaşkanının kemikleşmiş tabuları yıkarak atacağı adımlarla çözüme kavuşacaktır. Sandığa gidecek olanlar ya kişisel küçük çıkarlar için kendisine yakın bulduğu, (saçını, sakalını, bıyığını, lülesini, elbisesini, ayakkabısını, boyunu, kilosunu beğendiği) kişilere oy verecek veya inandığı düşüncelerin gerçekleşmesi için toplum menfaatini koruyacaktır.

Kıbrıs’ta, genelde birbirini tanıyan, çeşitli şekillerde akrabalık ilişkisi olan küçük bir topluluğuz. Ailevi yakınlıkların göz önünde tutularak davranılması da doğaldır. Fakat Kıbrıslıların genel olarak hak ve menfaatleri söz konusu olduğu zaman ailevi ilişkileri bir yana bırakarak, doğru hareket ederek değişimi sağlamalıyız. Adaylar sırayla ortaya çıkarken hepimizin de düşünerek doğru karar vermek için zamanımız vardır.

CTPBG aday belirlemede sıkıntılar yaşamaktadır. Normal olarak partiyi ve devleti başbakan olarak yönettiği iddiasında olan kişinin veya daha önce cumhurbaşkanlığı yapmış olan şahsın adaylığı konuşulması gerekirken farklı isimler gündemdedir. Partinin yönetimindeki sıkıntılar, muhtemelen yarın yapılacak aday belirlemeden sonra artacaktır. Nisan 2015’de, CTPBG’nin adayının tesadüfen kazanması halinde, partide yaşanan karışıklıkların benzeri devlet yönetiminde de yaşanacaktır. CTPBG’den kaynaklanacak karışıklıkları istemeyenler oy verirken dikkatli olmalıdır.

Sağ görüşlü UBP ve DPUG partileri, değişime ve gelişime kapalıdır. Sadece kendi yandaşlarına çıkar sağlayan düzenin devamından yana olan bu partilerin yeni bir adayla ortaya çıkması zordur. Böyle gelmiş böyle gider mantığıyla hareket ederek, beş yıllık cumhurbaşkanlığı süresince hiçbir gelişme yaratmamış, bağımsız davranması gerekirken eliyle siyasi partileri karıştırmış olan Sayın Eroğlu’nu aday gösterme telaşındadırlar. Sayın Eroğlu, seçilmesi halinde bugüne kadar yaptıklarını tekrarlayacak, yeni gelişmelere ve Kıbrıslı bir çözüme kapalı olacaktır.

Sosyal demokrat bir kimliğe sahip Sayın Mustafa Akıncı, geçmişten gelen dürüst kişiliği, sosyal demokrat yapısı ve iş yapıcı özellikleri nedeniyle büyük bir halk kitlesinin teşvik ve desteğiyle yeniden siyaset sahnesine dönmüştür. Çözüme odaklı yaklaşımları, uluslararası ilişkilerde kişilikli davranış arayışı, tam bağımsız bir cumhurbaşkanlığı sözü ve evrensel değerleri yerele uygulama çabalarıyla vizyonunu ortaya koymaktadır. En sağdan en sola kadar geniş halk kitleleri yanında çeşitli sivil toplum örgütlerinin ve bazı siyasi partilerin de desteğini alarak cumhurbaşkanı seçilmesi halinde onurlu duruşu ve siyasi alandaki tecrübesiyle Kıbrıs’a yeni bir gelecek yaratabilecektir.

Zaman içinde ortaya çıkacak diğer adaylar da sırası geldikçe çeşitli yönleriyle değerlendirilecektir. Toplum menfaatlerini dikkate alarak değişim sağlayacak ve güzel bir gelecek yaratabilecek olan güvenilir olanı desteklemek görevimizdir. Adayların bugüne kadar yaptıkları gelecekte yapabileceklerinin göstergesidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31