Halk, bilhassa CTP kanadı tarafından Hükümet konusunda büyük bir beklenti içine sokulduktan sonra, nihayet yeni hükümetin yeni üyeleri açıklandı. Tam halk tabiri ile dağ fare doğurdu. Eski CTP-DP Hükümetinden, hatta eski UBP Hükümetlerinden farksız yeni, yepyeni bir hükümetçiğimiz oldu. Gerçi ben herhangibir beklenti içine girmiş değildim. Çünkü CTP de, DP de ve UBP de, hep Ankara’da çizilen ve de müsaade edilen çerçeve içerisinde hükümetçilik ederler. Muktedir olamadıkları için asla iktidar olamazlar. Ama yine de insan ister istemez daha iyi işler yapabileceklerine inandığı kişilerin bakan olmasını ister. Yeni Bakanlar Kurulu üyelerine baktığım zaman bir tek Emine Çolak ile Hasan Başoğlu isimleri yeni yüz olarak görülüyorlar. Emine Çolak Dışişleri Bakanı olduğu için halka verebileceği pek az hizmeti olacaktır. Yeni Maliye Bakanı Hasan Başoğlu ise, ilk günden basında yer alan çok çok kısa öz geçmişi ile, adeta birşeyler saklar gibi idi. Nitekim kimdir bu Başoğlu diye araştırdığımız zaman, Başoğlu’nun batırılan KTHY’da mali işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı olduğunu görürüz. Hatta 2002 yılında KTHY Yönetim Kurulu Başkanı Sözer Özel giderayak görevden ayrılırken, Başoğlu’nun da içinde olduğu birkaç KTHY üst kademe yöneticilerine yeni gelecek Yönetim Kurulu Başkanı tarafından işlerine son verilmesi halinde ödenmek üzere astronomik tazminat maddesi koydurtmuştu. KTHY’nın sonu malûm. Ayni Hasan Başoğlu, bu defa CTP tarafından Kıb Tek’e astronomik bir maaşla mali müşavir olarak atanmıştı. O atanma da basında günlerce tartışılmıştı. Şimdiki CTP Hükümetinde de ayni isim, herhalde bulunmaz hint kumaşı olmalı ki Maliye Bakanı olarak yer alıyor. KTHY ile Kıb Tek’i kurtardığı gibi, KKTC Maliyesini de kurtarırsa yandı gülüm keten helva.

                                         ***

Gerçi Hükümetin başındaki zatı muhterem, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde, Telekomünikasyon Dairesinin kendisine bağlı olduğunu unutarak, Rum tarafında Serdar Denktaş ile Papadopulos’u ziyaret ettiğini inkâr edebilmek için “Ben Rum tarafına nasıl telefon edildiğini bile bilmem” diye yalan söyleyebiliyorsa, varın o hükümetin ne olabileceğini düşünün. CTP’nin diğer Bakanları da al birini vur öbürüne. Hele hele bu yaz sıcaklarında Lefkoşa’lılarla Lefkoşa’ya gelenlere Çiftçiler Birliğinin eylemi nedeniyle cehennem azabı yaşatan Sennaroğlu’nun yerini muhafaza etmesi tam bir “Fasulyenin yahnisi, gitti geldi aynisi” dedirtecek cinsten. UBP’li bakanların kimliklerine bakmadan önce okuyucularıma dünkü yerel basınımızda tam sayfa paralı ilân olarak yer alan DAÜ-SEN ve DAÜ BİR SEN’in “Uyarıyoruz” adlı ilânını okumalarını salık veririm. Adeta o zamanki Rektör Öztoprak’la birikte neredeyse DAÜ’nün çanına ot tıkayacak olan Dürüst yine Eğitim Bakanı. Dağa çıkacak Mücahit Tahsin Ulaştırma, Turizm öğrenimi görmüş Kutlu Evren Bayındırlık ve Çevre Bakanı olurken, Kadın Doğum Doktoru Sucuoğlu da Turizm Bakanı yapıldı. Tam bir acemiler Mangası, ve bu Hükümet ile Talat reform yapacakmış. Bayram şakası diyeceğim ama adamlar ciddi. Gidilecek köyün minareleri şimdiden göründüğü için, bekleyip görelim diyecek de değilim.   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31