19 Haziran, Onay Fadıl Demirciler’in 17’nci ölüm yıldönümü. Onun vizyonundan doğmuş olan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin içinde bulunduğu acı verici durum, bu yıldönümüne her zamankinden farklı bir anlam kazandıracak. Kıbrıs Türk halkının yetiştirdiği akademisyenler tarafından yaratılan ve safkan bir Kıbrıs Türk eseri olan DAÜ’nün içine yuvarlandığı ekonomik açmazlar nedeniyle parça parça satılma durumuna gelmesi her Kıbrıslı Türk’ün yüreğini parçalayan bir olay. Yazar arkadaşım Dr. Filiz Besim’le birlikte yoğun araştırmalar sonucunda hazırladığımız ve şu anda İstanbul’daki “G. Medya Yayınevi” tarafından baskıya hazırlanmakta olan kitabımız DAÜ’nün kuruluş öyküsünü nesilden nesile aktarma amacını taşıyor. Kitabın adı “Onay F. Demirciler: Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin, Bir Dönemin ve Bir Yaşamın Öyküsü.” DAÜ’nün tüm kurumlarıyla birlikte esenliğe çıkarılması için halkımızın başlattığı mücadele sürecine bu kitabın önemli katkı koyacağı inancındayız.

Bu biyografik kitap Sezar’ın hakkının Sezar’a verilebilmesi, döneme atılan Demirciler imzasının zaman aşımında gözden kaçmaması, bu damganın tarih önünde belgelenmesi ve zamanın tozlarından arıtılarak parlaklığının korunması adına uzun ve yoğun araştırmalarla hazırlandı.

Ağırlıklı olarak akademisyenlerimizle yapılan görüşmelerde gerçekçilikten kopmamaya ve yaşanmışlıkları belgeleri ve tanıklarıyla birlikte aynen yansıtmaya özen gösterildi. Kendisini yakından tanıyanlardan derlediğimiz bilgilerde çoğu kişinin “Kara Gözlüklü Adam” imajıyla anımsadığı Onay F. Demirciler, düşünen, bilgilenen, üreten ve bilgiyi eyleme dönüştüren bir yurtseverdi. Yaşadığı döneme damgasını vurmuş, önemli bir Kıbrıslı Türk.

Kafasında daha başarılmamış nice proje varken ülkesi onu en verimli çağında kaybetti. Varlığı ve üretimiyle renklendirdiği ve kalite kazandırdığı yaşama veda ederken 58 yaşındaydı.

O; çok yönlü, zengin karakterli, tertemiz duygularla yüklü yurtsever bir insan… En önemlisi kararlı, kesin hedefleri olan yaratıcı bir idealist… Örgütleyici ve yönlendirici bir bilgi lideri… Varlığını bilime ve bilimsel üretime adanmış çağdaş bir akademisyen, disiplini ve üretimi ilke edinmiş üst düzey bürokrat, ilkeli politikacı, örnek yurttaş, halk içinden ve halk sever, başarılı iş adamı ve şefkatli, bilge bir aile babası...

Ve tüm bu özelliklerini taçlandıran esas tarihsel kimliği: O, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin tasarımcısı...

Bizim onun hakkında kitap hazırlama kararını aldığımız günlerde, uluslararası üne ve saygınlığa sahip DAÜ, Demirciler’in mezarındaki kemiklerini sızlatan olumsuzluklar ve çalkantılarla sarsılmaya başlamıştı. Bu üzücü durum, kitabın bir an önce okuyucuyla buluşturulabilmesi konusunda bizi hayli motive etti. Araştırmalarımızdan yola çıkarak bu kitabın yazımı için bilgisayarın tuşlarına basmaya başladığımızda, 2010’un ikinci yarısına girmiştik… DAÜ’yle ilgili sarsıcı gelişmeler ülke gündemine damgasını biteviye vurmaktaydı. Üniversite’nin bazı bölümlerinin kapatılması, 100 dolayındaki öğretim görevlisinin işine son verilmesi tartışılıyordu. Tepkiler ve çalkantılar sokak gösterilerine dönüşmüştü. Üniversite’nin özelleştirilip satılacağı söylentileri ilk kez  dilden dile dolaşmaya başlamıştı.

Kısacası Demirciler’in vizyonu ve özverili çabaları sayesinde ülkeye kazandırılan ve saygın bir KKTC markasına dönüşen DAÜ, çok ciddi ekonomik, yönetsel ve akademik sorunların sarmalına girmişti. Kuruluşundan sonra ülkenin bir “Üniversiteler beldesi”ne dönüşmesini tetikleyen ve KKTC’deki üniversiteler topluluğunun “Amiral gemisi” durumuna gelen DAÜ’nün geleceği, çeşitli spekülasyonun fırtınaları içinde masaya yatırılmıştı. Dolayısıyla, Demirciler’in eseri DAÜ’nün bu talihsiz sürece girmesinin, başlattığımız biyografik çalışamaya da ayrı bir önem ve duyarlılık katacağı kesindi.

Demirciler hakkında bilgi toplarken konuşulan onlarca insan arasında aile bireyleri, ideal arkadaşları, bilim insanları, öğrencileri, dostları, eski TMT’ciler ve bürokratlar, DAÜ’nün geçmişteki ve bugünkü yetkilileri…

Biyografik kitabın satır satır oluşum şekli, Onay F. Demirciler’in ekip çalışmasına verdiği öneme de bir göndermedir. Onu seven herkes, gönüllü bir ekip oluşturarak, takım ruhuyla kitabın şekillenmesine ve ortaya çıkmasına katkı koydu. Hakkındaki eserin takım ruhundan oluşmasının bile, onun aziz ruhunu şad etmeye yeteceğini düşünüyorum. Aramızdan ayrılışının 17’nci yılında, muhteşem vizyonuyla DAÜ’yü yaratan Onay F. Demirciler’i saygı ve şükranla anarım.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31