Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun KKTC ziyareti,Cenevre’de yer alan Kıbrıs görüşmelerinden sonra önemli vurgu yaptı. 

Birçok Uluslar arası haber ajansı Davutoğlu’nun Lefkoşa’da basına yaptığı Türkçe ve İngilizce açıklamlarına büyük önem verdi.Bunların başında Anadolu Ajansı,Royter ve Associated Press geliyor.Bunların  Davutoğlu’nun açıklamasından çıkardıkları ortak sonuç şöyle:

“Türkiye, Kıbrıs Türk ve Rum kesimlerinin yılsonuna kadar birleşmesi ve Kıbrıs’ın Avrupa Birliği dönem başkanlığını önümüzdeki yıl birlik içinde devralması çağrısında bulundu”.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu,bir adım daha ilerisini de işaret ederek,  önümüzdeki altı ay içinde birleşmenin şartları üzerinde anlaşmaya varılması  durumunda 2012 yılı başında  referandum yapılabileceğini ve “Kıbrıs Federal Cumhuriyet’i” olarak   devralacağı Avrupa Birliği dönem başkanlığının meşruluk kazanacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, adanın birleşmemesinin ve Avrupa Birliği dönem başkanlığında bir kesimin adanın tümünü temsil ediyormuş gibi görülmesinin “hata olacağını” ve “Avrupa değerlerine aykırı olduğunu,” söyledi.

Anlaşma sağlanırsa  2004 yılında olduğu gibi birleşme için adanın her iki tarafında “referandum yapılacaktır”.

Bilindiği gibi  BM tarafından hazırlanan ve halkın onayına sunulan “Annan Planı” adanın birleşmesini öngören 2004 referandumunu Kıbrıslı Türkler kabul ederken, Rumlar reddetmişti.

Önceki yazılarımda Cenevre’de saptanan yol haritasını işaret ettim.

Ekim ayı sonuna kadar da sorunun çözümü için adada görüşme yapılacağı,bunun haftada iki kez olacağı,anlaşılan ve anlaşılmayan konuların Ekim ayında Newyork’a taşınacağı ve BM Genel Sekreterinin bu konularda çözüm ortaya koyacağı artık kesinlik kazandı.

Rum tarafının görüşmelerde yol haritası,arabulucuk ve Uluslar arası Konferans kabul etmeyeceği ileri sürülmüşse de Cenevre’den bunlara karşı sonuç alındı.

Türkiye’ye baskı yapılması ve Rum istemlerinin dayatılması da bu kez tutmadı.

Türk  tarafı “Anlaşmaya pozitif” tavır koydu ve hatta mülkiyet ve toprak konusunun harita hariç ele alınabileceğini beyan etti.

Bu Rum tarafının uzun süreden beri istediği bir tercihti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu,Cenevre’deki Türk tarafının tutumunun üzerine görüşlerini bina etti.

KKTC’deki temaslarının sonunda Türk ve yabancı basına hitaben yaptığı konuşmada net tavır sergiledi.

Buna göre 3 temel mesaj verdiğini önemle işaret etti:

1.İlk mesajını Kıbrıs Türk halkına verdi.Türkiye Cumhuriyeti devletinin hangi şartta olursa olsun Kıbrıslı soydaşlarının yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, Anadolu’yla Kıbrıs arasında gönül bağı yanında, temeli 7 Mart’ta atılan barajla su bağı da oluşacağını belirterek, Anadolu’nun suyunun Kıbrıslı soydaşlarını ve barış gerçekleşmesi halinde de tüm Kıbrıslıları serinleteceğini söyledi.Davutoğlu, “Biz bu su köprüsünü barış köprüsü olarak görüyoruz. Ve bu su köprüsü 2013 yılında inşallah devreye girdiğinde istiyoruz ki ondan çok önce tekrar Kıbrıs’ta barış gerçekleşmiş olsun. TC devleti her zaman yanınızda olacaktır” dedi.

2. Kıbrıs Rumlarına ise   mesajı: Artık uzun süreci sonuçlandırma zamanının geldiğini belirterek, yeni tarihler elde etmemesini, yeni Cumhurbaşkanı seçimi tarihlerinin beklenmemesini isteyen Davutoğlu, “2012’de AB dönem başkanlığını tüm Kıbrıs adına tek başımıza üstelenebiliriz düşüncesiyle müzakereleri geciktirmeniz, Kıbrıs’a, AB’ye, barış sürecine ve herkese zarar verecektir” diye konuştu.Davutoğlu, “Gelin bu barışı gerçekleştirerek, AB içinde yeni ve güçlü bir yer edinmiş, çözüme ulaşmış şekilde Kıbrıs bu yeni dönem başkanlığına hazırlansın” çağrısı yaptı.

3. Üçüncü mesajını AB’ye hitaben dile getiren Ahmet Davutoğlu, bölünmüş ve bir kesimi izolasyonlar altında hak etmediği bir muameleye maruz kaldığı bir Kıbrıs’la 2012 Temmuzuna gidilmemesi gerektiğini söyledi.Bunun Avrupa vizyonuna da aykırı olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bir yıl içinde herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi. BM’nin çabalarını takdir ettiklerini ifade eden Davutoğlu, “KKTC tarafının ne kadar samimi bir şekilde barışı istediği artık açıktır. Bundan sonra 2004’te barışa evet diyen taraf olarak KKTC’ye yönelik izolasyonların hala sürdürülüyor olması, hukukla, temel ahlaki ilkelerle bağdaşır bir durum değildir. Uluslararası topluma çağrımız da bir an önce bu izolasyonların kaldırılması, bir an önce KKTC halkının insan olmaktan gelen tüm haklarını kullanabilmesi ve onurlu bir şekilde uluslararası toplum içindeki yerini alması gerekir. Eğer barışı istiyorsak, öncelikle bu hakkı teslim etmek gerekmektedir. Uluslar arası toplum başta BM bu yöndeki çabalarını daha da yoğunlaştırmalı ve inşallah bu sene sonuna kadar kapsamlı bir barış gelmeli. Hepimizin hayali, vizyonu barışsa, Doğu Akdeniz’e huzur ve barış getirmekse hep birlikte bunu gerçekleştirebiliriz. Ama bunu dışlayarak, bir kesimi izolasyona tabi tutarak gerçekleştirmek mümkün değildir.”

Bana göre Davutoğlu’nun en etkin mesaju şu oldu: “ Mesajlarımızın  doğru algılanması, kimsenin Türkiye’nin ve KKTC’nin barış yönünde sabrının biteceği beklentisine girmemesini istiyoruz.

Barış için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceğiz.

Uluslararası toplumdan, AB’den ve garantör devletlerden bir an önce barışın gelmesi yönünde güçlü mesajlar iletilirse ekim ayındaki toplantının çok daha netice alıcı bir toplantı olacağı umudunu ifade eden Ahmet Davutoğlu, “İnşallah netice alınır, alınmazsa ne olacağını hep beraber düşüneceğiz, uluslar arası toplumla birlikte düşünmemiz lazım.

Artık bu statüko sürdürülebilir bir statüko değildir.

Ya barış için tüm tarafların etkin katkısı ya da barış olamayacaksa, bir taraf sürekli sürüncemede bırakılacaksa o zaman KKTC üzerindeki izolasyonların hangi ahlaki temele dayandığını sorgulama hakkına hepimiz sahibiz” diye konuştu.

Davutoğlu “Statükonun sürdürülebilir olmadığına dikkat çekerek” konuşmasını bağladı.

Bu Uluslar arası haber ajanslarının dikkatini çekti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31