Terörle savaştığını iddia ederek kendini “dünyanın jandarması” gibi gören ABD’nin çeşitli yönleriyle gizemini koruyan şu son Usame Bin Ladin operasyonu, ABD siyasetinin tüm dünyada yeniden ciddi biçimde sorgulanmasına neden oldu. Terörle mücadele yöntemleri nasıl olmalı? Sorgusuz sualsiz ve yargısız infazlarla kurgulanan yöntemler aslında terörizmi daha bir kışkırtmıyor mu?.. Usame Bin Ladin operasyonu, CIA tarafından yetiştirilip dünyanın çeşitli köşelerinde Amerikan çıkarları için kullanılan tüm ajanların ve teröristlerin de akıbetlerinin ne olacağını net biçimde gözler önüne seriyor. Onların hepsinin de birer kullanım süreci vardır. O süreç dolduğunda sırlarıyla birlikte yok edilmek bunların kaçınılmaz kaderi olacaktır. Zaten olmaktadır da!.. O nedenle ABD ile işbirliğinde olanların artık durumlarını ve kaderlerini kara kara düşünmeye başladıkları kesindir.

Geçen cuma gün bu köşede yayımlanan “Bin Ladin’in Hayaleti” başlıklı yazıma gelen çeşitli okur görüşlerinde, adaletle ve demokrasiyle ilgisi olmayan Amerikan dış siyasetinin analitik değerlendirilmesi var. Bu görüşlerin bazılarını özetleyerek tüm okurlarımla paylaşmak istedim.

Londra’dan Tahsin Vudalı şu satırlarını ulaştırdı bana:     

“Sayın Tolgay; ‘Bin Ladin’in hayaleti’ başlıklı yazınızdaki görüşlerinizin tümüne katılıyorum. Pakistan’daki sorgusuz infaz olayından sonra Amerikan yetkililerinin yaptıkları çelişkili açıklamalar yetmezmiş gibi, şimdi de hayatta kalan ev halkına ulaşmaya çalışıyorlar.

Herhalde kendilerini şöyle veya böyle susturmak için!. Bakalım buna Pakistan’daki yetkililer izin verecekler mi?. Bekleyip göreceğiz.

Kanımca Batı ülkelerinin, vazgeçemedikleri emperyalist yaklaşımlarını ve kendi halklarının refah ve çıkarlarını sürdürmek için bahsettiğiniz senaryolar doğrultusunda savaşacakları canavarları yaratma ihtiyaçları vardır. Şimdi göreceksiniz, daha önceden bu canavarlar listesinin ilk üçü arasına yerleştirdikleri İran'a yeniden yönelip hırpalamaya başlayacaklardır. Hatta İsrail aracılığıyla başlamışlardır bile!..

Yine senaryo gereği bu ülkelerin bir de kendilerini beyazdan beyaz görme ve yansıtma takıntıları vardır. Amerikan askerlerinin Pakistan'da yaptığının aynısını Türkler PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanması sürecinde yapsalardı, yine aynı ülkeler Türkiye'yi kara listeye alır ve yıllarca hırpalarlardı !.”

Girne’den Ayşe Has ise şunları yazıyor:

“ABD ilk gün Libya’da Gaddafi’yi bombaladı ve Gaddafi’nin oğlunu ve torunlarını öldürdü. İkinci gün Pakistan’a girdi ve Bin Ladin’le beraber birkaç kişiyi öldürdü. Adamlar nereyi isterlerse istedikleri zaman bombalayacaklar, vuracaklar, kimi isterlerse öldürecekler. Bu terör değil de nedir? Dünya’ya böyle mi örnek olunur? Öteki devletler de aynısını yapabilirler mi? What is the good gander is good for the goose, isn’t it?!.”

İstanbul’dan gelen okuyucu mektubu:

“ABD; Amerika kıtasını işgal etti!
ABD; Ortadoğu’yu işgal etti!
ABD; Ortaasya’yı işgal etti!
ABD; Afrika’yı işgal etti!
ABD; Irak’ı işgal etti!
ABD; Pakistan’ı işgal etti!
ABD; Afganistan’ı işgal etti!
ABD; Türkiye’yi işgal etti!
ABD; zihinleri işgal etti!
ABD; zihinleri işgal ederek, işgal ve katliamlarını görünmezleştirdi!
ABD; dünyamızda, kıtamızda, evimizde, zihnimizde…

Bizi dinimizden ve kültürümüzden kopararak zihnî ve fiilî olarak işgal eden ABD-NATO-BM, diğer unsurlarıyla birlikte sökülmesi ve atılması gereken ‘nesne’lerdir.

Dünyamızı, kıtamızı, zihnimizi, evimizi işgal eden bu ‘nesneler’i protesto ediyoruz!..”

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31