1970’lerde başlayan neo liberalizm, 1980’den sonra finansal serbestleşme dayatması ile sınır aşan kaynakların yani sıcak para dediğimiz para hacminde inanılmaz artışlar oldu. Finansal varlıklarda da (Bono, tahvil) büyük artışlar oldu. Bu dönemlerde ortaya çıkan globalleşme ile ekonomik büyümelerin, dolayısı ile de bireysel gelirlerde de artışların olacağı iddia ediliyordu. Her ne kadar globalleşme ile bazı ekonomilerde bir kıpırdanma olsa da bireysel gelirler dibe vurdu. Tüm dünyada gelir dağılımı süratle bozuldu. Gelir eşitsizliği artık BM raporlarında da yer almaktadır. Buna göre dünyanın en zengin %1’lik kesimi dünya toplam gelirinin %40’ını alıyor. Halbuki gelir tablosunun en altında kalan %50’lik kesim ise toplam gelirin sadece %1’ini almaktadır. Türkiye ve KKTC’de gelir dağılımındaki bozulma, bilhassa Özal’lı 80’li yıllardan sonra hız kazanmıştır. İki ülkede de orta sınıf denilen sınıf ortadan kalkmıştır. Ya aşırı çok zengin veya aşırı çok fakir vardır. Bundan dolayıdır ki ne TC’de ne de KKTC’de ekonomik büyüme oranlarına rağmen, ne işsizlik azalmakta, ne de halkın refahında artış olmaktadır. Bilâkis halk günden güne fakirleşmektedir. Bugün Türkiye’de yaklaşık 20 milyon kişi açlık sınırında yaşam sürdürmektedir. Türkiye bugüne kadar hep sıcak para dediğimiz para sayesinde cari açığını kapatabilmiştir. Ancak bu sıcak para her zaman Türkiye ekonomisinin başında demoklesin kılıcı gibi sallanmış ve halen de sallanmaktadır. Sıcak paranın en ufak bir çıkışında Türk Lirası değer kaybetmiş, borsa düşmüştür. Sıcak paranın ani çıkışını önlemek için, Türkiye’de TL faizleri düşürülememektedir. Türkiye’nin 2001’deki gibi bir ekonomik kriz yaşamamasının en büyük nedeni bu yıl içerisinde petrol fiyatlarının düşük seviyelerde kalmasıdır.

                                         ***

Yazımın başlığı bana ait değil. ABD’nin 39. Başkanı fıstıkçı Jimmy Carter’e aittir. Carter bir ay önce Eylül sonlarında ABD’nin ünlü bir TV yorumcusu ve gazetecisine yaptı. Carter’e göre demokrasi öldü, içinde yaşadığımız rejimin oligarşinin (Yönetimi etkileyen zengin azınlık) yönetimi olduğunu söylüyor. Carter’i doğrulayan gelişmeler ise başta ülkesi ABD’de olmak üzere her ülkede yaşanmaktadır. Örneğin geçmişte ABD Başkanlarının resmi yemeklerinde ve davetlerinde genellikle politikacılar, diplomatlar ve üst düzey bürokratlar oluyordu. Şimdi ise resmi yemek veya davetlere katılanlar şimdiki rejimlerin temsilcileri olan uluslararası sermaye sahipleri ve temsilcileri bulunmaktadırlar. Bizde ve TC’deki durum da aynidir. KKTC’nin üç aydır kendi bakanlığı ve halkının karayollarındaki can güvenliği için konuşmayan bir bakanı, uluslararası bir firmanın reklâmı yapılan bir etkinlikte bol bol konuştu. Ödenemeyen ve donuğa düşen krediler, toplam kredilerin nerede ise %10’na ulaşmasına rağmen, hükümet finans çevrelerini karşısına almamak için bileşik faize dokunamıyor. Ensesi kalın birkaç sermayedara on milyonlarca liralık vergiyi bağışlarken, çiftçinin arpa parasını ödemiyor. Digi Tech denen bir başka sermaye gurubuna da 10 milyon bağışlıyor. Bir eroin kaçakçısını hapishanede ziyaret eden oligarklar değil, bunu haber yapan gazete ve gazeteciyi sorguluyorlar. O zaman fıstıkçı Carter “Demokrasi öldü, artık oligarşi var” derken yalan mı söylüyor? Asla. Sırtını oligarşiye dayamayan bir hükümetin ömrü uzun olmaz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31