Türkiye piyasalarında başlayan yangın, minik ülkemizi de olumsuz yönde etkilemektedir. Baş kaldıran dövizin önlenemeyen yükselişi, son günlerin en büyük tedirginliğidir… TL’nin değer kaybı ödemelere ve fiyatlara feci şekilde yansımaya başladı. TC Merkez Bankası’nın piyasaya sürmekte olduğu yüzmilyonlarca dolar da, başkaldıran dövizi gemlemekte fazla başarılı olamadan maalesef piyasadaki yangında buharlaşmaktadır.
Cuma gün borsa kapanırken, ekonomistlerin, tansiyonun düşmesi adına hafta sonu tatiline umut bağladıkları görüldü. Merak edilen, bugün borsanın açılmasından sonra nelerin olacağıdır. Dövizin yükseliş trendi yeni haftada da sürerse, asıl panik işte o zamandır. Değer kaybeden TL’den kaçmak için başgösteren telaşın, piyasadaki yangını daha bir kontrolsüz duruma getirmesi olasılığı var.
   Son 10 yıldır Türkiye ekonomisinde yakalanan istikrarlı büyüme ortamı, şimdi ciddi şekilde kan kaybetmekte… Bunun iki önemli nedeni vardır. Birincisi faiz oranlarının düşürülmesi, öteki ise ay başından beridir sürmekte olan kitlesel eylemlerin ülkeyi sürüklediği belirsizlik ortamı. Havadan nem kapan yatırımcılar, kalkınmakta olan diğer ülkelerin daha istikrarlı piyasalarına yönelince, Türkiye’den büyük çapta sıcak para çıkışı tetiklendi… 
    *       *       *
   2002’den beri iktidarda olan AKP, ekonomi bağlamında şimdi dar boğaza girmiş durumda… Aslında başarılı ekonomi kadrolarına sahip olan AKP yönetiminin, kriz yönetimindeki etkinliğini kanıtlayamaması ve piyasa yangınını denetim altına alamaması halinde önümüzdeki günler çok şeylere gebedir...  
   AKP’nin iktidarda kaldığı süre içinde Türkiye ekonomisi ortalama yüzde 7 dolayında büyümüştür. Yüksek büyüme oranı o ülkedeki yaşam seviyesini yukarı çektiğinden halkta bir huzur ortamı yaşanır. Ekonominin büyümesi, huzur ortamında daha bir hızlanır. 
Şimdi burada bir örnek vermek istiyorum: Kazakistan ve Kırgızistan komşu iki ülke. Sovyetler dağıldıktan sonra yüksek büyüme oranları yakalayan Kazakistan yoluna emin adımlarla ilerlerken, başarısız ekonomik politikalarla düşük büyüme oranlarına sahip komşu Kırgızistan’da ise sürekli halk ayaklanmaları yaşanmaktadır. Yani ekonomik kalkınmışlık ve büyüme oranı halkın refah seviyesini ve huzurunu birebir etkilemektedir. 
    *        *       *
   Türkiye’den 5-6 milyonluk bir nüfus fazlalığı olan Almanya’nın milli geliri 3,5 trilyon dolarlarda iken Türkiye’nin milli geliri 2012 sonuna göre sadece 852 milyar dolardır. Ancak burada belirtilmesi gerekir ki, AKP 2002’de iktidara geldiğinde ülkedeki milli gelir de 260 milyar dolardı. Aynı şekilde İngiltere’nin nüfusu 63,8 milyonken, milli geliri 2,422 milyon dolar, Fransa’nın nüfusu 63,7 milyonken milli geliri 2,740 milyon dolar, İtalya’nın nüfusu ise 61 milyonken milli geliri 2,076 milyon dolardır. 
   Kişi başına düşen milli gelire bakacak olursak Almanya’nın 44,010, Fransa’nın 43,000, İngiltere’nin 38,000, İtalya’nın 34,000, Türkiye’nin ise sadece 11,318 dolardır.
   İşte tüm huzursuzlukların altında yatan nedenlerin rakamsal açıklaması, detaylara çok fazla girilmeden, bir anlamda bu şekilde yapılabilir. Ekonomi ne kadar sağlam olursa, demokrasi de o kadar sağlam olur. 
   Yazıma aktardığım rakamlardan yola çıkılarak bir yorumda bulunmak gerekirse, Türkiye’nin sağlam demokrasi seviyelerine ulaşabilmesi için 2,500 milyar dolarlık bir milli gelire sahip olması gerekmektedir. Türkiye’nin şu andaki milli gelir açığı yıllık 1 milyar 648 milyon dolardır… Bu açığın kapatılabilmesi için ülkenin kesinlikle huzura ve istikrara ihtiyacı vardır… Sadece ekonomik kriz yönetimlerinin değil, siyasal kriz yönetimlerinin de etkin ve akılcı biçimde devrede olması gerekir…

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31