Çoktandır siyasi partilerimiz ile ilgili analiz yapmıyordum. Gelin isterseniz bugün sizlere Demokrat Parti ile ilgili bir analiz yapayım. Yapılan kamuoyu araştırmalarında Demokrat Parti’nin yükselişte olduğu görülmektedir. Bana göre; yükselişte olması çok doğaldır. Ama bu yükseliş öyle iktidar olacak veya daha önce çıkarmış olduğu milletvekili sayısını 3’e- 4’e katlayacak gibi bir durumu yok.

Ancak bilenen bir gerçek var ki; halkımız her zaman siyasette mağdur duruma düşen partileri veya siyasileri koruyor. 2009 milletvekilliği seçimlerinde Demokrat Parti beş milletvekili çıkartmıştı. Bunların 3’ü UBP’ye geçti. 3 Milletvekili UBP’ye geçti ancak bu demek değildir ki; giden milletvekilleri aldıkları oyları da birlikte götürdüler. Demokrat parti hal böyle olunca mağdur duruma düştü. İşte o yüzden yükselişte olan parti görünümü veriyor.

Son zamanlarda Demokrat Partide bir hareketlenme görüyoruz. Bu hareketlenmenin de iyi bir hareketlenme olmadığını söyleyebiliriz. Şöyle ki; bazı açıkgöz kişiler milletvekilliği hesapları yaparak Demokrat Parti’nin yükselişte olduğunu görerek kendilerini milletvekili olarak görmeye başladılar. Sizin anlayacağınız; Demokrat Partide şimdiden adaylık hesapları yapılmaya başlandı. Özellikle

Girne’de nasıl olmasa bir veya iki milletvekili çıkacak düşüncesi ile hareket eden bazı kişiler şahsi çalışmalara başladı. Daha düşünün ortada seçim yok, adaylık yok şimdiden kendilerini milletvekili olarak hayal edenler çalışıyorlar. Aslında bu çalışmalar şahsi kişisel çalışmalar olduğu için Demokrat Parti’ye birşey kazandırmıyor.

Çünkü eğer Girne’de 2009 yılındaki seçimlerde Mehmet Tancer Demokrat Parti’den milletvekili seçildiyse bu tamamen Tancer’in doktorluğundan kaynaklanıyordu. Tancer DP’li olduğu için değil, doktor olduğu için seçimi kazanmıştı. Yani; Demokrat Parti’nin oyları Girne’de yeni aday olacak kişilerin emrinde değildir. Bu şekilde şahsi çıkarları için çalışma yapanlar partiye asla oy getiremezler.

İskele’de de durumlar aynı. Hüseyin Avkıran Alanlı ÖRP’den DP’ye geçti. Alanlı’nın iyi bir oyu var, daha önce UBP’den milletvekili seçildi, son belediye seçimlerinde de 1800 mühür almıştı. Alanlı da nasıl olmasa Demokrat Parti İskele ilçesinden 1 veya 2 milletvekili çıkarır hesapları yapıyor. Ben de kazanırım mantığı ile DP’ye geçti.

Aldığım bilgilere göre; ÖRP’nin bazı örgütleri de DP’ye geçti. Bu demek değildir ki; bundan sonra yapılacak olan milletvekilliği seçimlerinde DP’ye geçenler DP’ye oy verecektir diye! ÖRP’nin tabanı bana göre sağlam bir taban değildir. Her zaman iktidardan yana olan bir taban...

Bu dönem UBP’nin onlara dağıtacak birşeyi olmadığı için ve UBP tamamen kendi örgütlerine yönelik çalışmalar yaptığı için, ÖRP tabanı tamamen sahipsiz. Hal böyle olunca da DP’ye geçti göründü. Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, bundan sonraki milletvekilliği seçimleri için 49+1 mesajını verdi. Yani; kendi adaylığı dışında 49 yeni adaydan söz etti.

İşte bu açıklaması bazı çevreleri hayal dünyasına soktu. Beş ilçede de şimdiden kendilerini Demokrat Parti milletvekili olarak görenler var. Hatta bazı belediye başkanları bile nasıl olmasa milletvekilliği seçimleri belediye başkanlığı seçimlerinden daha önce yapılacak. Milletvekilliğinde de şansımı deneyeyim, olmadı belediye başkanlığına devam ederim düşüncesinde olanlar var.

Uzun lâfın kısası; Demokrat Parti’de bir büyüme var ama bu büyüme tamamen şahsi çıkara dayalı bir büyümedir. Bazı kurnazlar milletvekili olacak diye şimdiden çalışmalara başladı. Ama yıllardır Demokrat Parti için uğraşanlar da parti içinde etkisizleştiriliyor. Bu böyle giderse Demokrat Parti’nin büyümesi suni olur.

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Ercan İBRAHİMOĞULLARI; UBP’li örgüt başkanlarını yemeğe götürdün ve sonunda muradına erdin. Kalkınma Bankası’nın müdürü oluyorsun. Bu hesaba göre; örgüt başkanları seni kırmadı. Peki ya yarın onlar senden birşey istediğinde sen de onları kırmayacak mısın?

Sn.Özay ÖYKÜN; Duyduğuma göre sen de Demokrat Parti’de İskele Milletvekilliğini çantada keklik olarak görmeye başladın. Milletvekilliğine aday olup olmama konusunda çalışma yapıyorsun. Bana sorarsan otur oturduğun yerde. Zaten Hüseyin Avkıran Alanlı eğer Demokrat Parti’ye gelmiş ise milletvekilliği hesabı yaptığı için geldi. Hem Alanlı’yı partiye almak, hem de milletvekilliği düşünmek akıl kârı değildir.

Sn.Salih COŞAR; Kızınız Kalkınma Bankası’na müdür olamıyor diye üzülmeyin. İrsen bey sizi gücendirmemek için kızınıza da mutlaka birşeyler düşünmüştür. Ne olur hemen tepki koyup hükümet konusunda yanlış bir demeç vermeyin. Hükümetin iyi yolda olduğu yönünde vermiş olduğunuz  demeçlere devam edin.

Sn.Ersan SANER; Girne dağ yolu ağır vasıtalardan dolayı çöktü. O yolda araba kullanmak başlı başına bir risk. Ya yolun tamiratı için bir an önce çalışmalara başlayın veya tamir edilmeyecekse o yolda hız sınırını 60 km’ye düşürün. Allah korusun o yolda sürat yapanlar her an kaza yapabilirler.

Sn.Şerife ÜNVERDİ; Sosyal Güvenlik ile ilgili Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’un bilgi notu olarak hazırlık yapıp, gerekirse basına vereceği bilgileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak sizden almayı daha uygun görürdük. Bu konuda biraz geç kaldınız, Taçoy bugün golü atabilir bilginiz olsun.

Sn.İrsen KÜÇÜK; Golden Tulip Otel’de Ak Parti Ordu İl Başkanı ve heyeti onuruna vermiş olduğunuz yemekte UBP’li Milletvekillerinin olmaması dikkatlerden kaçmadı. Madem ki bu yemekte UBP ilçe başkanı da vardı, milletvekillerinin de davet edilmesi gerekmez miydi? Aldığım bilgilere göre; UBP’li bazı milletvekilleri bu konudan dolayı size sitem ediyorlar.

Sn.Serdar DENKTAŞ; Sakın ola Dokrat Parti büyüdü diye havalara girmeyin. Gördüğüm kadarı ile partinize kim katıldı ise hepsi de milletvekilliği hesabı yapıyor. Yanlış anlama ama bazı partilerin artıkları sizi ne iktidara, ne de partinizin büyümesine taşır. Şimdiden adaylık konusunda kavgalar başladıysa 49+1’in zararını çekmeye hazır olun. Eski Demokrat Parti’liler yenilerden rahatsız olmaya başladılar bilgin olsun...

Sn. Mehmet ZAFER; Önceki gün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu evinize davet edip başbaşa görüşme yapmanız dikkatlerden kaçmadı. Astromerit konusu da konuşuldu mu? diye arkadaşlar merak ediyorlar.

Sn.Türkay TOKEL; Dün akşam kontraktörlerle yapmış olduğunuz yemekli toplantıda kontraktörler sorunlarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’ye anltırken hep gülüyordunuz. Allah güldürsün ama sorunlar pek ciddiye alınmayacak gibi miydi?

Sn.Derviş EROĞLU; Maşallah eski alışkanlıklarınızdan hiç vazgeçmediniz, arı gibi çalışıyorsunuz. Dün Yenicami maçında olmanız maçın önemini bir o kadar daha artırdı. Herkes skoru değil, sizin maça gittiğinizi konuşuyor.

Sn.Caner ASPAVA; Havalar tam bizim istediğimiz havalar. Herkes sobaları yakarken, bir alo de de biz de makineleri yakalım. 40 derecede yanmayan makineler bu havada hiç yanmaz.

Sn.Kemal DEVECİ; Ne olur Girne’den milletvekili adayı olmayacağını açıkla da bu Girne’lilerin elinden kurtulayım. Haftaya seçim varmış gibi beni deli ettiler. Yoksa onların telefonlarından kafayı yiyeceğim...PLASE

Sn.Ersin TATAR; Ziyaretlerde bulunman bazı partililerini rahatsız ediyor. Ben senin yerinde olsam ziyaretleri daha da artırırım. UBP’de bildiğin gibi seçimi icraatlar değil, ziyaretler kazandırır. Zaten rahatsız olmalarının nedeni de budur.

Sn.Ahmet ATANER; Bugünden sonra Ercan’ın hareketlerinde doğal olarak değişiklik olabilir. Bu seni rahatsız etmesin. Çünkü o gücünü senin gibi bilgiden değil, örgütlerden alıyor. İdare et gitsin, çünkü bu ülke böyle. Memleketi gördüğün gibi örgütler yönetiyor.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31