Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü 28’nci ölüm yıldönümünde anmaya hazırlanırken onun en büyük dava arkadaşı, toplumsal direniş yarışında ondan aldığı bayrağı önemli zirvelere taşıyan Rauf Raif Denktaş’ı maddeten kaybettik. Denktaş maddeten aramızdan ayrılırken manen ölümsüzleşen ender kişilerden biri olarak yarattığı efsanevi eserleriyle birlikte gönüllere ve belleğe silinmez biçimde yerleşiyor.
  
13 Ocak gecesi saat 22.00 dolaylarından itibaren ekranlara kilitlendik, onunla ilgili yayınları izledik. Onun gözlerini yaşama yumduğu andan bu yana tanık olduğumuz ulusal ve dünyasal yankılar, Denktaş’ın Kıbrıs sınırlarını aşan ulusal bir lider ve evrensel bir devlet adamı olduğu gerçeğinin altını çizmektedir. En önemli haber kaynakları, onun ölümünü dünyaya “flash haber” olarak yaydılar… Onun hakkında yapılan irdelemeler de son derece dikkate değer.

Kıbrıs Türk halkının en fazla ün yapmış ve bu ününde tartışılmaz haklar ve gerekçeler olan saygın ve efsane mensubudur o… Sadece Kıbrıs Türk halkıyla değil, Kıbrıs’la ve Kıbrıs’ın tetiklediği uluslararası diplomasiyle de yıllardan beridir özdeşleşen güçlü ve iradeli bir siyaset insanı… Tarihimize “kurucu cumhurbaşkanı” sıfatıyla geçecektir. Dünya tarihinde devlet kurmak kaç tane devlet adamına nasip olabildi?.. Devlet kuranlar, sadece kendi ulusal tarihlerinin değil, dünya tarihinin de kahramanlarıdırlar. O, evrensel nitelikli bir kahraman. Ve içimizden biri: Safkan Kıbrıs Türkü…
    *       *       *
  
Kim ne derse desin, kim nasıl düşünürse düşünsün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Denktaş’ın halkıyla bütünleşerek yarattığı eserdir. Ve bu eser, Kıbrıs sorununun, Kıbrıs’ın ve hatta bölgemizin geleceğinde kader belirleyen bir oluşum olarak tarihteki yerini almıştır.

Denktaş’ın, genç bir hukukçu olarak Dr. Fazıl Küçük’ün yanında güçlü kimliğiyle, Kıbrıs Türk halkına tanrının bir lûtfu gibi belirerek, tarihsel akıştaki etkileyici rolünü oynamaya başladığından bu yana Kıbrıs’ta yaşananlara tarih bilinciyle bakmak gerekir. Hem İngiliz sömürge yönetimi tarafından, hem de ırkçı ve yayılmacı Rum fanatikler tarafından itilip kakılmaya layık görülen Kıbrıs Türk insanını azınlık cemaati konumundan kurtarıp ulusal halk konumuna getiren ve bu halkı coğrafi bir konumda devletleştiren inanç ve irade onun yüreğinden fışkırmış ve tüm halkımızı sarmalına almıştır. Yaratılan ve demokratik kurumlarıyla tarih sahnesinde yaşama geçirilen güçlü zemin üzerinde Kıbrıs Türk halkı kendini güvencede görebilmiş ve geleceğine inanç ve kararlılıkla sahip çıkabilmiştir.

İtilip kakılan azınlık cemaati statüsünden çıkıp kalıcı ve sürdürülebilir bir güvence ortamına ulaşabilmek için 50’li yılların ortamında çok önemli iki ihtiyacımız vardı. Bunlardan biri Lozan antlaşmasına olan bağlılığıyla Kıbrıs sorununa duyarsız duran Türkiye’yi Kıbrıs’la haşır neşir hale getirmekti. İkincisi ise uluslararası topluma ve bu toplumun etkin kurumlarına Kıbrıs’ta Rumların yanı sıra bir Türk halkının da var olduğunu duyumsatmak ve bu halkın haklarına dikkati çekmek. Denktaş, Kıbrıs Türk Halkı’nın bu iki yaşamsal ihtiyacına yanıt verecek atmosferi mucizevi biçimde yaratmayı başaran olağanüstü iradedir.
    *        *        *
  
Doğuştan liderlik niteliklerine sahipti Denktaş… Herkesin hasbelkader politikacı olabileceği, ama devlet adamı olabilmenin önemli erdemler gerektirdiği gerçeğini yaşamı ve misyonuyla kanıtlamış toplumsal bir değerdir. O nedenle siyasette örnek alınacak bir kimlik olarak her zaman siyasete engin ilhamını sunacaktır. Bu ilham denizinden güneş gibi yükselen Denktaş’ın karizmasından yararlanabilmek yeni siyaset kuşaklarının en büyük şansı olacaktır.
 
Denktaş, kendine başlıca örnek olarak büyük devrimci Mustafa Kemal’i aldığını her zaman gururla söylemiş ve yazmıştır. Dr. Fazıl Küçük de ödün vermez bir Atatürkçüydü. Diyebilirim ki, Küçük ve Denktaş gibi Atatürkçü liderlerin arkasından cesaret ve inançla yürümek Kıbrıs Türk halkının aydınlıkları ve güvenceleri yakalamasındaki en önemli etkendir.
  
Büyük lider, örnek devlet adamı Rauf Raif Denktaş’ın aziz anısı önünde saygı, şükran ve hayranlıkla eğilirim. O hepimiz için bir efsanedir ve efsanelerin asla ölmeyeceğinin bilincindeyiz.      


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31