Aynı zamanda Lefkoşa’nın dert boyu da olan Dereboyu’nun geleceği konusunda Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları net konuştu:
  
“Dereboyu’na golf sahası içinden paralel yol açılması konusunda askerle anlaşamadık. Dereboyu’nu tek yönlü yapacağım.”
  
Asıl adı “Mehmet Akif Caddesi” olan, ama Kanlıdere’ye paralel uzandığı için halkın genellikle “Dereboyu” dediği o arter, belleklerde “Pronto kavşağı” diye yer eden noktadan başlar ve Ortaköy’ün girişi sayılan bakanlıklar kavşağına dek uzanır.
  
Lefkoşa trafiğinde çok önemli bir geçit olan bu artere askerin kontrolündeki, yani Kanlıdere’nin öte yanındaki golf sahasından Osman Örek Caddesi’ne bağlanacak paralel bir yol açılamayacağının en sonunda anlaşılmış olması, trafik bunalımını gittikçe daha derinden duyumsamakta olan Lefkoşa adına üzücü bir haber. Çünkü o bölgenin trafik bunalımını giderecek tek seçenek işte o paralel yolun açılabilmesiydi.
  
Paralel yolun içinden geçirileceği sahanın aslında artık golfla ilgisi yok. Yani orası bir yeşil alan değildir. Müstemleke yönetimi döneminde İngiliz aristokratlar o bölgenin yeşillikleri üzerinde golf oynadıklarından, adı oradan geliyor. Şimdilerde orası berova!..
    *         *       *
  
Askerin bu konuda neden ikna edilemediğinin bir açıklaması yok. Şimdi yakın geçmişi anımsatmak istiyorum: Eski belediye başkanı Kutlay Erk, başkentin en güzel yeşil alanlarından biri olan Kumsal Parkı’nın büyük bir bölümünü Dereboyu’nu rahatlatabilme adına otoparka dönüştürmeye kalkıştığında, Kumsal bölgesi sakinleri ayaklanmışlar ve bir de eylem komitesi kurmuşlardı. Eğitimci Celal Değgin’in başkanlığındaki bu komitede ben de vardım. O günlerde de Dereboyu’nun trafik sorunlarını çözebilmenin tek seçeneğinin golf sahasından paralel yol geçirmek olduğu üzerinde duruldu. Komitemiz zamanın Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’na bu konuda ziyarette bulunmuş ve anlayışla karşılanmıştı. Sayın Komutan “Tartışmaları basından okudum. Olayı yerinde görmek üzere sivil giysilerimle ve eşimle birlikte Dereboyu’na gittim. Oradaki lokallerden birine oturup dairelerin bir paydos saatinde trafiğin durumunu izledim. Gerçekten felaket. Kontrolümüzdeki alandan paralel bir yol geçirilmesi fikrine sıcak bakıyorum. Belediye başkanınıza söyleyin gelsin, konuyu görüşelim” demişti.

Sayın komutanın yanından çıkar çıkmaz durumu Kutlay Erk’e bildirmiştik. Ama arkasından belediye seçimleri gündeme gelmiş, Kumsal Parkı konusundaki niyetleri yüzünden küçük bir oy farkıyla Erk belediye başkanlığını Cemal Bulutoğluları’na kaptırmıştı. Bu olay yedi yıl kadar önce yaşandı. Bölgedeki trafik bunalımı o günlerden bu yana daha bir yoğunlaştı. Ve şimdi Bulutoğluları’ndan askerin o sahadan paralel yol geçirilmesine izin vermediğini işitiyoruz. Demek ki, demir tavında dövülür. Bir projenin sonuçlandırılması için zamanlama çok önemlidir.
     *       *      *
  
Benim içimde yine de bir kuşku var. O kuşku, Dereboyu esnafının paralel yol açılmasına sıcak bakmadığına dair. Paralel yol açılırsa müşteri kaybetmekten korkuyor olabilirler. Oysa bu düşünce tartışmaya açıktır. Paralel yolla birlikte bölge geniş otopark alanlarına ve albeniye kavuşacaktır. Otopark yoksunluğu yaşayan ve müşterilerinin ferahlamayı beklediği Dereboyu için paralel yol projesi büyük bir şanstır. Şimdi Dereboyu tek yönlüye dönüştürülünce oranın esnafı için daha mı elverişli olacak? Sanmıyorum.
  
Dereboyu’nun sadece bir eğlence ve alışveriş caddesi olmadığının da altını çizmeliyim. Orası başkentin çok önemli geçididir. Başkenti varoşlara ve batıdaki kasabalarla köylere bağlayan bir geçit. Trafik yetkilileri o caddenin üzerinden günde 50 bine yakın araç geçtiğini belirlediler. Böyle bir caddeyle ilgili düzenlemeler yapılırken, olayın bu boyutunun da mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir.
  
Trafik bunalımı, o güzergah üzerinde yerleşmiş olan aileleri başka bölgelere kaçırdı. Şimdi Dereboyu’nun arka sokaklarındaki aileler de daha sakin yerlere kaçmaya başladılar. Çünkü amansız trafik, darbesini oralara da indiriyor kaç zamandır. Gerçekçi ve kalıcı çözüm trafik bunalımını gidermektir ki, onun çaresi de golf sahasından mutlaka paralel yol geçirmektir.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31