Hayırlı olsun! İki bayrağımız daha olmuş. Aslına bakarsanız Kıbrıs’ın kuzeyinde ikisi sadece bir tane edebilen iki bayrak. Bunu severek söylemiyorum elbette. Kim istemezdi her fırsatta tanınan, gittiği her yerde adı bilinen ve saygı duyulan bir devleti olmasını?

Kim istemez yurduna gelenlerin, bayrakları gördüğü zaman o bayrakla eşleştirecekleri tarihi bir doku, temiz bir doğa, mutlu insanların yaşadığı bir ülke görmelerini?
Çok şeyler eksik bizim buralarda… Giderek ümidimi de yitiriyorum doğrusu.

***

Devlet töreni ve askeri etkinlikler ile iki bayrak daha dikmişiz bir tepenin ucuna.

Avaracıyız ya! Bayrak dikmeyi de işten, icraattan sayıyoruz ya; acilen daha kaç tepemizin bayraksız olduğunu hesaplayıp, en iyi dalgalanından, en heybetli ve kocaman bayrakların siparişini verelim. Erken erken bayraklandıralım oraları da ki, kimse alamasın elimizden oraları. Türk toprağı olduğu konusunda hiç kimsenin şüphesi kalmasın içinde.

Bayrak ve minare politikasını en iyi politika biçimi olarak düşünüp, tüm yaşamlarını bunun üzerine endeksleyen kurt politikacılarımızın en iyi verdiği devlet hizmeti bayrak dikip, bayrakları ışıklandırmak son zamanlarda.

İntiharları, açlığı, bayındırlaşamamış yaşam alanlarımızı, modernleşememiş kamu hizmetimizi, devlet işleyişinin halkı tatmin edemeyişini kim takar? İki bayrak bir minare tüm sorunları çözüyor işte!

***

En güzel politika biçimi duyguları sömürerek yapılandır!

Hem insanlar size kızamaz, ayıplanmaktan korkarlar, hem de yurtseverlikleri ile inançlarını gölgede bırakacak herhangi bir sözü sarf ederek, yanlış anlaşılmak veya değerlerine saygısızlık etmek istemezler. 
Görürler yapılan işin iş olmadığını, bilirler bayrak dikildikçe yurtseverliğin artmayacağını ama yine de susarlar…

Bir de manşetten veriliyor bayrak dikimi haberleri. Yakında memlekette orman ağacından çok bayrak olacakmış gibi geliyor bana(!)

Bununla da kalmıyor bayrak dikme meselesi. Kıbrıs sorununun çözümünden başlayarak yaşam alanımızı kısıtlayan onlarca karmaşaya da yol açıyor bu bayrak sevdamız.

Daha çok bayrak, daha çok yurdunu sevmek değil ki! Bayrak put değil ki!

Kime ne anlatmak istiyoruz ben biliyorum da anlatılanların bize vermekte olduğu zararı hesaplayabiliyor muyuz onu bilmiyorum! 

Müzakere masasına gönderme olarak algılanmalı mı bu olan bitenler yoksa öylesine bağımsız bağlantısız bir hareket olarak mı anılmalı(!) Masada amacın çözüm olduğunu açık açık söylemek; masada oturup Birleşik Kıbrıs’ın olamayacağını söylemek; çözüm olmayacaksa B Planı için girişimleri başlattığından dem vurmak; gittikçe ipleri daha çok Türkiye’ye kaptırıyoruz.

Dünya, BM, AB ve güney komşumuz da eşek değil ya… Ben anlayabiliyorsam onlar da anlıyorlar olan bitenleri.

Bir avuç, dünyanın pek de önemsemediği bir insan topluluğu istediği kadar çırpınıp dursun, ne olacak ki… İstediğiniz kadar bayrak asın sağa sola. Her mili bayramda evlerin balkonlarından değil ikişer isterseniz onar tane bayrak sallandırın. Kimse sizin kaç bayrakla devletinizi ne kadar sevdiğinizle ilgilenmez. Onlar sizin kültürünüzü yaşatmaya ne kadar hevesli olduğunuzu sorarlar.

Kurduğunuz devletin işleyişi ve yaşatılması için bunca yıldır ne yaptığınıza bakarlar. Onlar sizin kurup da tanıtma girişimlerini hiç başlatamadığınız devletinizle ilgilenirler.

Astığınız, diktiğiniz bayraklar tek gören Kıbrıslı Türkler olduğuna göre, o bayraklarla ilgilenen de sadece Kıbrıslı Türkler olduğuna göre ve her gördüklerinde de öfke ile, hak ettiği halde, vergisini ödediği halde elinde olması gereken hizmeti alamadığını düşünüp lanet ediyorsa bu bayrak dikme işini bir kez daha gözden geçirmek gerektiğini düşünmenizin zamanı geldi de geçiyor bile.

Ne dersiniz?

Ha boy gösterip, vatanperverlik konuşmaları yapacağınız alanlar istiyorsanız televizyonlar radyoları, gazeteler zaten emrinizde.

O da olmadı, eğer hala çıkabiliyorsanız insan içine çıkın da biraz yüz yüze sohbet edin. Takılın, muhabbet edin birer Kıbrıslı Türk olarak. O zaman belki daha iyi anlasınız bu halkı. Belki tepeden kuşbakışı bakarken kaçırdıklarınızı daha net görme ihtimaliniz olur. Kim bilir belki o takdirde halkın hayal ettiğiniz gibi daha çok bayrağa değil, temiz bir çevreye, güzel bir yaşama ve barışa ihtiyacı olduğunu duyar anlarsınız!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31