Dış Sorunumuz

Bizim sorun hem arap saçına döndü, hem de Arab’ın yalellisine…

Biz bu yalelliyi dinlemekten sıkıldık.

Arabın saçını düzeltmeye çalışmaktan da yorulduk.

Bu derece yorgun düştükten sonra, olup bitenler hakkında bilgi de toplamaktan sıkılır olduk.

Hoş bilgi toplamak da oldukça zorlaştı. Karartılan süreç ve bilginin eksikliği sorunu daha da çözümlenemez ve anlaşılamaz bir hale soktu.

Kim bilir belki de ümidimiz kesilsin diye uğraşılıyordu.

Ümitler kesilsin, yolumuzu çizelim diye düşünüyorlardı belki de…

Bunu başarmaları artık çok daha kolay bana kalırsa…

Tamam… Tamam…

Daha da anlaşılmaz olmayacağım…

Kıbrıs sorunundan ve müzakere sürecinden bahsediyorum.

Arap saçına dönen de, Arab’ın yalellisi de, bizi yoran da şu Kıbrıs sorunu ve müzakere sürecinden başka bir şey değil.

İşin garibi biz Kıbrıslılar dışında, konu hakkında herkesin söz hakkı var. Bize soran yok. Bizim konu hakkındaki görüşlerimizi bir yana bırakın, Kıbrıs sorununun artık bizi nasıl etkilediğini ne soran var, ne de bununla ilgilenen.  Müzakere sürecinin sürmesi ya da bitirilmesinin bizi nasıl etkileyebileceği konusunda görüşlerimizi merak eden de yok.

Hatta galiba görüşlerimizi bir yana bırakın, sanki çözümden ve çözümsüzlükten bile nasıl etkilendiğimiz ve nasıl etkileneceğimiz ile ilgilenen yok.

Gelen yorum yapıyor, giden yorum yapıyor.

Yapılan yorumlara göre bizler de savruluyoruz.

Biz Kıbrıslılar fırtınalı havada savrulan zavallı bir yelkenli gibi akıbetimizi sadece merak etmekle yetinir olduk. Ne dümene geçebiliyoruz, ne de yelkenlere…

Bundan şikâyetçi olduğumuzu bile söylememizden hoşlanılmıyor aslında…     

***

Dış Türk Denince

Bir dış Türk mevzusu var ki akıllara sakat…

Bu Dış Türkler kim, neden ayrı bir kotada değerlendireceğiz onları ve neden özel bir yönetim biçimi ile konu hakkında çalışılacak anlamış değilim doğrusu…

Görenler, duyanlar iç meseleleri çözdük, dışa açılmaya hazırız zannedecek. İmrenecekler. Bilmiyorlar ki, içi seni yakıyor, dışı da beni… Bizden başka kim bilebilir ki yurttaşını kasıp kavururken dışarıdakileri düşünmek mümkün olamaz…

Hal böyle iken, dış Türkler için bir de transfer yapılınca ve konu ile ilgili açıklayıcı, toplum vicdanını rahatlatıcı bir açıklama da yapılmayınca bu mesele iyice yoruma açık kalmış oluyor.

Konuya müdahil olan yetkililerin bu konuda hiçbir rahatsızlıklarının olmaması da ayrı bir mevzu elbette…

***

Dıştan Din Olgusu

Kıbrıslı Türklerin dini inançlar ve vicdani sorumlulukları hakkında aniden beliren ihtiyacın da dış ile ilgisi çak bariz bir mevzu.

Memlekette okuldan çok cami var… Milli Eğitim’de rekor düzeyde ekonomik sözleşmeler yapıldığı açıklanıyor. Ama rekor diye açıklanan bu rakamların kat kat üstünde dini yaşam ve cami inşaatı yardımı olduğu gözlerden kaçmıyor.

Bir anda ortaya çıkan bu dini teçhizat ve dinsel yaşam yardımı ihtiyacının şüpheli menşei de, “dış” meselesinin ne kadar ciddi bir sorunumuz olduğunu yeniden tekrarlamama gerek yok sanırım.

***

Dış Kaynaklı Yasalar

KKTC Meclisi’nde zar zor, hem de muhalefetin itirazlarına karşın zorla, sabahlara kadar direnerek geçirilen yasaların da dış ile bağlantısı artık gizlenemeyecek kadar ayyukta. Özellikle özelleştirme yasası yüzünden yaşanan tartışmaların boyutunu hatırlayınca, dış etkenlerin ve müdahalelerin de konu üzerindeki şüpheli etkilerini görmemiş olamayız.

Bütün bunları hatırladığımızda dış müdahaleye ne kadar meyilli olduğumuzu bir kez daha fark ediyoruz.

***

Dış Ziyaretler

Siyasilerimizin Ankara ile temasları da ayrı bir dış sorun aslında. Sık sık aniden ya da planlı programlı bir şekilde Türkiye ziyaretleri yapan siyasilerimizin, özellikle de hükümet yetkilisi ileri gelenlerimizin bu ziyaretleri hakkında yaptıkları açıklamalar ve kamuoyunda dolaşan söylentiler, Kıbrıs’ın Kuzey’inde dışa müptela olduğumuzun önemli ispatı olarak değerlendirilebilir.

***

Dış mesajlar

Kamuoyunun en rahatsız olduğu dönemlerde biraz kıpırdanıp itiraz ettik mi dıştan mesajlar yağıyor. Kimi zaman tehditkâr, kimi zaman hakaret dolu, kimi zaman da hedef işaret edilir şekilde açıklamalar ile itham ediliyoruz. Bu dış mesajlara duyduğumuz tepkilere karşın, ne yazık ki bunu asla yansıtamıyoruz. Gerçi asla gerçek bir tepki de oluşturamıyoruz ya... Bu durumda dış mesajlara da çok alışık olduğumuz ve dış mesajların toplum yapımızı da, toplumsal yaşantımızı da derinden etkileyen bir etken olduğunu inkâr edemeyiz.

Ve daha “dış” neler neler…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31