Bildiğiniz gibi Demokrat Parti'nin 8. Olağan Kurultayı geçtiğimiz hafta Lefkoşa Atatürk Spor Salonu'nda yapılmıştı. Sessiz sedasız yapılan kurultayda 'heyecan' yoktu. Partililere soracak olursak oldukça kalabalık geçtiği söylenen kurultaydaki kuru gürültünün ardından ilginç durumlar ortaya çıktı. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki parti kurultaylarında genellikle 'birlik' ve 'mücadele' mesajları verilir. Parti başkanlığında yarışacak olan isimler tanıtılır ve parti içerisindeki 'rekabet' bu şekilde başlar!

Siyasal bir analiz yapacak olursak DP'de durumlar biraz daha farklı. Şu an genel başkanlık görevini sürdüren Serdar Denktaş partide başkanlık için ilelebet aday olan tek isim. Yani başkanlık konusunda herhangi bir rekabet ve çekişme durumu söz konusu değil. Genel başkanlık konusunu bırakıp parti içerisindeki isimlere göz attığımızda ise çok ilginç bir görüntü ile karşılaşıyoruz; UBP ve ÖRP'den kendi gelenler! UBP ve ÖRP'de dikiş tutturamamış isimlerin "DP'den bir şekilde çıkıp mevki sahibi olurum" umuduyla DP'ye geçtiklerini görüyoruz. Yani normal bir parti içerisinde gerçekleşmesi muhtemel olan rekabetin DP'de biraz daha farklı olduğunu görüyoruz. Gerçekleşen transferlerin kendi aralarındaki çekişme ve bir şekilde mevki sahibi olabilme düşüncesi! Önceden de belirttiğimiz gibi; UBP ve ÖRP'den DP'ye kayan isimler transfer oldukları partilerde herhangi bir mevki sahibi olamayıp, DP'nin meclisteki sandalye sayısını doldurmak ve bir şekilde mevki sahibi olmak için mücadele edecekler

Önceden denenmiş olan ve genel olarak başarısız bir performans gösteren isimlerin başka bir partiye transfer olduktan sonra başarı yakalayıp yakalayamayacakları tartışmaya açık bir konudur; lakin 'mevki' sahibi olma ümidiyle transfer olmaları baştan sona 'kritik' yapılması gereken bir düşüncedir. Bu düşüncenin kritiği şudur; öncelikle ülke siyasetini eline alacak, ülke problemini sırtına vuracak ve ülke geleceğini temel sorumluluğu haline getirecek olan bir siyasinin 'mevki' den çok 'halkın' çıkarlarını düşünmesi gerekmektedir. Fakat DP'de bunu doğrulayan 'fedakar' bir düşüncenin olup olmadığını zaman gösterecek! Lakin transfer oldukları partilerde bir türlü dikiş tutturamayan isimlerin DP'ye kayma amaçları siyasal analiz bazında sorgulanmaya açık bir durumdur!


 

GÜZELYURT BELEDİYESİ'NDE NELER OLUYOR?

Gargalarımızın bizlere verdikleri haberlere göre Güzelyurt'ta geçtiğimiz günlerde kanalizasyon yapımı için bir ihale açıldı. 4 ayrı firmanın katıldığı ihalede iki firma çok yüksek rakam verdikleri gerekçesiyle elendiler. İhalede kalan Gerçek İnşaat ve Kuşçu Kardeşler Construction sundukları rakamlarla Güzelyurt'un kanalizasyon yapımına talip olduklarını belirttiler. İlginç olan ise her iki firmanın sunmuş olduğu rakamların arasında 70 Bin TL fark bulunması ve buna rağmen Güzelyurt Belediyesi'nin bu ihaleyi daha yüksek rakam talep eden Kuşçu Kardeşler Construction'a vermesi. Önceden yüksek rakam verdikleri gerekçesiyle elenen iki firmanın ardından Güzelyurt Belediyesi'nin ihaleyi en düşük rakamı sunan firmaya vereceği düşünülüyordu. Fakat ihale, 70 Bin TL daha fazla istemesine rağmen Kuşçu Construction'a verildi. Güzelyurt Belediyesi önceden de Kuşçu Construction ile çalışıyordu. Aralarındaki işbirliğinin daha uzun yıllar sürmesi dileklerimizle.

 

 

GARGA’YA MEKTUP VAR

 

Sn. Harun Denizkan,

UBP'nin hazırladığı ve bu hafta meclisten geçecek olan askerlik yasası ile ilgili sıkıntılarımız bulunmaktadır. Yasanın yurtdışında öğrenim gören gençlerimizi kapsamaması büyük bir haksızlıktır. Benim, İngiltere'de okuyan bir öğrenci olarak, 2 yıl master 2 yıl da çalışma durumuna tabii tutulmam kabul edilecek bir durum değildir.

Ben 2006 yılından bu yana İngiltere'de yaşıyorum. 3 yıllık üniversite eğitimim bu yıl sona erecek. Ardından master ve doktora yapma gibi bir düşüncem yok. Tek isteğim üniversite biterkenden ülkeme dönüp çalışmak. Neden benim hayatımdan 1 yıl çalınsın ki? Neden askerlik yapmak zorunda kalıyoruz ki? Burası bir savaş ülkesi mi? Hepsini geçtim kimin için nöbet tutuyoruz, kimi bekliyoruz? Hükumetin askerlik konusunu gündeminde tutması ve bir an önce bu sorunu tamamen ortadan kaldırması gerekmektedir. Aksi taktirde hayatlarından 1 yıl çalınmasına karşı olan binlerce öğrenci yurtdışında yaşamaya devam edecek, ülkelerinden ayrı kalacaklardır.

Yasanın sadece kaçakları ve yüksek öğrenim gören vatandaşlarımızı kapsaması tuhaf bir durumdur. Yasadan yararlanabilmek için kaçak mı olmalıyım? Kaçakların yasadan faydalanabilmesi ve benim gibi üniversite almış gençlerin bu yasadan faydalanamaması büyük haksızlıktır. Bir kararı alırken ya herkesi düşünsünler yada sorunu tamamen ortadan kaldırsınlar. Benim size bu mektubu gönderme amacım bir an önce ülkeme dönüp hayatımı kurmak ve çalışmaya başlamak istememdir. Umarım bu mektubu yayınlarsınız çünkü ben bireysel bir düşünceyi değil, büyük bir öğrenci kitlesinin düşüncesini paylaşıyorum.Teşekkürler

Akın Özyüksel

 

 

MESAJI OLAN ALSIN

 

Sn. Ümit HANSEL; İnsanın memleketi gibi yok. Dün akşam İstanbul dönüşünden sonra aradığında memleketimin kıymetini daha iyi anladım. Bir daha dünyaya gelirsem yine Kıbrıs derim.

Sn. Ziya GÜVENİR; Soyadın gibi güvenilir bir kişisin. Yani sadece sen güvenmiyorsun sana güvenenlerde çok. O bakımdan Güvenir olman sana çok yakışıyor.

Sn.Cemal BULUTOĞLULARI;Geçen geceki parti meclisi toplantısında gözler sizin üzerinizdeydi.Herkes sizden hareket bekledi ama sessiz ve başbakanla gayet ılımlı görenler süpriz yaşamışlar.Bu tantanada zaten sessiz kalmak en güzeli başkan.bol şanslar.

Sn.Ahmet KAPTAN;Süpriz bir şekilde Hristo’ya yaptığınız ziyaretten memnun kaldığınızı söylüyorsunuz da Hristo sizi ne kadar memnun ederek göndermişse de emin ol çözümü senin kadar istemediği kesin.

Sn.Bengü ŞONYA;Genel sekreterliğe aday olmayabilirim diyorsunuz ama istemem yan cebime koy misali olmuş diyorlar. Seçimsiz parti meclisi seçilirse bırakın genel sekreterlik de seçimli olsun.

Sn.İrsen KÜÇÜK;Parti bütünlüğünü düşünerek hareket etmeye çalışıyorsunuz da disiplini bozanları disipline vermezseniz sizin başınız ağrıyabilir. Bizden iletmesi.

Sn.Mehmet METÇEOĞLU; Geçen gün rüyamda seni gördüm müsteşar olmuşsun diye. Ani ter basınca rüyam yarıda kaldı. Bu akşam tekrar ayni rüyayı görürsem sana haber verecem. Benden haber bekle..

Sn.Ersin TATAR; Geçen geceki parti meclisinde canın çok sıkkın görüldün. Hayırdır bu kadar yasalar geçtikten sonra bile canını sıkacak ne kaldı ki doğrusu merak ettik.

Sn.Münür ÖZTÜRK;DP kurultayında partiye transfer olan gençleri pek göremedik. Üstelik siz ve bazı gençler dışında genç olmadığı gibi DP’de gelecek vaat eden diye söz edilen gençler nerdeydi diye vatandaş merak etti. Yoksa basında çıkan DP’ye gençlerden transfer oldu haberleri sanal mıydı da haberimiz yok.

Sn.Asım AKANSOY;Birşeyler üretmeye çalışıyorsun ama verdiğin imaj tek başına olduğunu gösteriyor.Sanki da CTP kurumsallıktan çıkmış,birilerinin gündem yaratmak için birşeyler yapmaya çalıştığı bir hal almış görüntüsü var bilmem farkındamısın.

Sn.Şerife ÜNVERDİ;Parti meclisinde Hasan Taçoy’a laf atmanız dikkatlerden kaçmadı. Basın bakanları eleştirirken Taçoy niye o zaman ses çıkarmadı diye eleştirmeniz Garga’larımızın taa kulağına kadar geldi. Haksız da değilsiniz yani.

Sn.Hasan TAÇOY;Bu kadar siyasilerin yer aldığı sayfamızda sana yarın mesaj gelecek. Bugün sana mesaj yok. Ama bil ki seninki biraz uzun ve eleştirili olabilir. Garga’ya da ne yazacan diye sorma, sordurma, garga ne duyarsa onu yazar...

Sn.Özkan YORGANCIOĞLU; Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ama CTP’yi yazacak malzeme yeteri kadar piyasada yok. Birşeyler üretin ki bize malzeme çıksın. Gördüğün gibi sayfanın çoğu UBP’lilerden oluşuyor.

Sn.Hüseyin ÖZGÜRGÜN;Bir vekile yakışacak ağır ve efendi duruşunuzu korumaya devam edin. Gençlik ileriki dönemlerde sizi daha yükseklerde görmek istiyor bizden hatırlatması. Sonuçta kuzey güney farketmez zıt kutupların bile her zaman beğenisini kazanmaya devam ediyorsunuz.

Sn.Özkan MURAT; Sen de küskünler arasına girdin diyorlar. Bu siyaset böyle insanı küstürür mü napar çok köşelerde kalma biraz arenada görünmeye bakın.

Sn.Ersan SANER; Seninle ilgili bugün güzel şeyler yazmak lazım. Bugüne kadar KKTC tarihinde rekor sayıda yol yapıldığı ve yenilediğini öğrendik. Yollarla ilgili eksikliklerin giderilmesi konusunda yapmış olduğunuz çalışmalar da kulağımıza geliyor. Kolay gelsin.

Sn.Önsay AKTOLGA;Bakıyorum da gitmediğin bir su dairesi kaldı. Hemen hemen her gün birçok bakanlığa uğramadan edemiyorsun. Bakanlarımı çok seven yoksa onlar mı seni sever anlamış değiliz.

Sn.İlhan NECİPOĞLU; Bil ki arada Colony’ye gitmediğinde gözler seni arıyor. Alıştırdın herkes seni görmek ister. Gerçi her hafta da olacak değil ya. Bazen de özlettirmek iyidir.

Sn.Yakup LATİFOĞLU; Senin Hristo’ya gitmediğine eminim. Ama kim bilir belki bir gün çözüm olur tanışırsınız.

Sn.Kazım AND;Bu yasa istediğin gibi geçmedi diyorsan yeni öneriler yaparak düzenlemelere gidilmesini sağlayın. Belki sizin gördüğünüzü onlar görmemiş olabilir. Bardağın dolu tarafından bakmak iyi olacak.

Sn.Buran ATAKAN;Bir kısım personel hayırlısıyla görevlerine başlamışlar. Havayollarında işledikten sonra belki memuriyet onları çok tatmin etmese de yine de buna da şükür demek lazım.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31