Dr Savaş Özyiğit’in direktörlüğünü yürüttüğü “YAMAN KLİNİK KIBRIS TÜP BEBEK NORTH CYPRUS IVF CENTER” ile ilgili yazımız sonrasında okurlardan inanılmaz destek bulduk. Hatırlanacağı üzere “YAMAN KLİNİK KIBRIS TÜP BEBEK NORTH CYPRUS IVF CENTER”in önemli bir suistimalini yazmıştım. 27 Nisan 2007 tarihinde Fatma-Hasan Tezel adında bir çift Dr Özyiğit’i ziyaret ederek bir çocuk sahibi olmayı istemişler ve tüzüğe aykırı olmasına karşın dört embriyo verilmiş Fatma Tezel yine hamile olamamıştı.

FATMA TEZEL 45 YAŞINDAN BÜYÜK ÇIKTI

Elimdeki belgeleri incelerken ilginç bir noktaya rastladım. Fatma Tezel’in kimlik kartına baktığımda; Tezel’in 45 yaşından büyük olduğunu ve bu durumunda Tüp bebek tüzüğüne aykırı olduğunu gözlemledim.Fatma Tezel’in kimlik kartındaki doğum tarihi 5 Mayıs 1951 olarak görülüyor. Ekte yayınlıyorum okuyucularım ordan da görebilirler. 16 Ocak 2006 tarihinde yürürlüğe giren Tüp Bebek tüzüğünde yukarıda da ifade ettiğim gibi yaş sınırlaması 45 ama Fatma Tezel’in yaşı 56. Yani Fatma Tezel 11 yaş büyük olmasına karşın bu uygulamaya maruz kalıyor. Fatma Tezel günün sonunda anne olma duygusuyla bu kritik uygulamaya razı oluyor ancak Dr Savaş Özyiğit’in tüzüğe aykırı olduğunu bilmesine karşın aynı yıl içinde iki kez, yaş sınırı taşımadan bunu uygulaması doktorluk ilkelerine ne ölçüde sığar?

NEDEN 45 YAŞ ÜSTÜ TEHLİKELİ?

Tüp Bebek Tüzüğü 45 yaş sınırını koymuş ve üstünü kesinlikle yasaklamış. Heralde bunu yapanlar keyfinden yapmadı bu sınırlamaları. Yine yaptığım araştırmalar neticesinde öğreniyorum ki 40 yaş ve sonrasında şeker, tansiyon, kalp ve buna benzer ciddi rahatsızlıklar hızla gelişmeye başlıyor. Ve 45 yaş üstü pek çok kadında bu saydıklarımdan en az bir tanesi var. 45 yaş üstü tüp bebek yapan kadın hem kendisinin hem de karnında taşıdığı çocuğun sağlığını tehlikeye atıyor. Burada daha vahim olan bir durum var ki o da Dr Özyiğit’in hem tüzüğü hem de hastasının sağlığını hiçe saymasıdır.

DÖRT EMBRİYO TRANSFERİ ÇOK TEHLİKELİ

Tüzük boşu boşuna 3’ten fazla embriyo transferini yasaklamamış. Kaç embriyo verilirse kadına o sayıda bebek olma ihtimali var. 3’ten fazla verilmesi kadının hayatını da ciddi anlamda tehlikeye sokuyor çünkü dört verilmesi durumunda dört çocuk da meydana gelebilir. Bu kaçınılmaz müdahaleyi gündeme getirecektir ve anneyi ölümle burun buruna getirecektir.

BİR ÖNCEKİ HABERİ YENİDEN HATIRLAYACAK OLURSAK SİZLERE KISA BİR DİPNOT VERİYORUM:

ÜÇ EMBRİYO YERİNE 4 EMBRİYO TRANSFER EDİLDİ

27 nisan 2007 tarihinde Fatma Tezel isimli hanıma Dr Savaş Özyiğit tarafından tüp bebek uygulaması yapıldı. Yani embriyo transferi yapıldı. 16 Ocak 2006 tüzğüne göre bir kadına en fazla “üç embriyo” transferi yapılabiliyor; ancak Dr Özyiğit üç yerine “DÖRT EMBRİYO” transferi gerçekleştiyor ki bu çok büyük bir suç. Bu işlem karşılığında Dr Özyiğit bu işlem karşılığında 4500 euro alıyor çiften. Ama gelin görün ki bu transferler başarılı olmuyor ve Fatma Tezel hanım hamile kalmıyor. Olay burada da bitmiyor.

EMBRİYO TRANSFERİNDEN DOKTOR BİREBİR HABERDAR

Embriyolog, kadına yapılacak embriyoları yani birleştirilmiş sperm ve yumurtayı doktorun talimatı üzerine hazırlar. Embriyolog, uygulamayı yapmaktan sorumlu olan kadın doğum uzmanına hazırlanmış kateter verir; doktor mikroskopta kaç embriyo uygulayacağını kontrol eder ve aynı zamanda hastaya bilgisayarda gösterir. Bununda ötesinde zaten yapılan işlemin bir kopyası da çifte verilir.

Aynı işlem Fatma Tezel içinde gerçekleşti. Bana ulaşan ve “YAMAN KLİNİK KIBRIS TÜP BEBEK NORTH CYPRUS IVF CENTER” kaşeli Fatma tezel’e uygulanan dört embriyoyu belgeyen belgeler elimde bunları yayınlıyorum. Hastanın bir de dolandırıldığına dair İDDİASI var.

DR SAVAŞ ÖZYİĞİT’İN YANITLAMASI GEREKEN SORULAR

1- 27 Nisan ile 9 eylül 2007 tarihlerinde, 16 Ocak 2006 tarihinde yürürlüğe giren Tüp Bebek tüzüğüne aykırı olduğunu bile bile neden “dört embriyo” transferi gerçekleştirdiniz?

2- Neden 45 yaş üstü tüp bebek gerçekleştirdiniz?

3- Neden Tüzüğe sürekli aykırı davranıyorsunuz?

TABİPLER BİRLİĞİ GÖREVE..

Bana ulaştırılan Tüp bebek dosyası ve kendimin yürüttüğü araştırmaşlar neticesinde “YAMAN KLİNİK KIBRIS TÜP BEBEK NORTH CYPRUS IVF CENTER” isimli merkezin sahibi Dr Savaş Özyiğit 16 Ocak 2006 tarihinde yürürlüğe giren ÜYTEM Tüzüğüne aykırı davranıp davranmadığının araştırılması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ni bu konuyu araştırıp doğruları ortaya çıkarması konusunda göreve çağırıyorum ve takipçisi olacağım.

Dr Savaş Özyiğit’in de bu haberle ilgili cevap hakkı bakidir ve bu bulguların aksinesi ispatlayacak tüm bilgi ve bulguları da yayınlamaya hazırım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31