Parayı veren düdüğü çalar.

Paranız varsa her şey sizindir. Peki yoksa?

***

Paranın sahibi erkeklerdir. Dünyadaki parayı yönetenler de onlar...

Kapitalizmin kendisi ataerkil bir zihniyet üzerinden yapılanır. Yoksulluğun en çok kadınları etkilediği konusunu geçen hafta uzun uzadıysa tartışmıştım bu köşeden sizlerle.

Çarşamba gün bir eylem yapıldı.  Bazı medya kuruluşları bu eylemin ilk kez yapıldığını söyledi. Şaşırdım. Bu medya kuruluşları nerenin kuruluşu acaba diye sormadan geçemedim.

Gerçi haklılık payları var. Deve kuşu misali başını kuma gömmek bu gibi durumlarda, bu zihniyete sahip insanlar için işe yarar bir kıvrıma yöntemidir. Gözlerini kapattıklarında duvara toslamayacakları gibi bir garantileri olmadığını hatırlatmak isterim.

Devletimizin, adalet sistemimizin, yasa koyucu ve uygulayıcıların, hatta medyanın yok sayarak hiç bir yere varamayacaklarını da bu vesile ile hatırlatmak isterim.

***

Farkında mısınız? erkekler, parasını verdiği her şeye sahip olmanın 'hazzından' vazgeçmemek için, bu sistemi sahipleniyor. Bu sistemin mevcut hâli ile sürmesi için önlem almaktan kaçıyor olabilir. Başka insanların, insan haklarını gaspedebilir. Kapitalizmin meta kavramının insanlardan oluşturulmasına; beş dakikalık bir haz, ya da güzel bir kaç saat geçirmek uğruna insanların kurban edilmesine seyirci kalabilir.

Üstüne bir de vergi kapısı olması, gelir getirici bir yöntem olması bahanesi eklenince gece klüplerine rezaleti sürüp gidiyor. Unutmamalıyız ki devlet de bir erkek sistemi. Bu sebeple çözümü onların yaratmamalı çok da garip değil.

***

Bazı caddelerde, bazı yollarda beş metre arası bir gece klübü inşa edilip, her birinde ne idüğü belirsiz işler Aslında oralarda pek çok kadına son hazırlanıyor.

Gözümüzün önüne, en işlek ana caddelere, cıvıltılı renklerle donatılmış yerler, al benili binalar dikilip göz alıcı, davetkar mekanlar oluşturulmasına göz yumuyoruz. O masum ışıkların ve renklerin bulunduğu yerler, aslında hayatlarımızın arka sokaklarına dönüşüyor bir anda...

Sevdiklerimizi göndermediğimiz, varlığını hiç kabul etmediğimiz, yine de arada sırada merak etmeden,  uğramadan duramadığımız, yine de , lanetlediğimiz mekanlar…

Ve hayatlarımızın arka sokağının sakinleri, seks işçileri...

Hayatın tokatlarını ardarda yemiş, ayakta duracak dermanları kalmamış insanların, hayatta kalma mücadelesini sürdürdüğü şu arka sokaklarda, bizler keyif çatarak sürdürüyoruz bu gafiliğe ve rezilliğe göz yummayı.

***

Cesurca, geleneksel normlarımızla belirlediğimiz "orospu" kavramını yüceltiyorum. Ve ilan ediyorum: Asıl aşağılanması gerekenler seks işçilerinin mağduriyetlerini keyif için kullananlardır.

Lânetliyorum o insanları. Kınıyorum!

Yaşam ile ölüm arasındaki o ince çizgiye mahkum ettiğimiz seks işçilerinin bütün diğer mahkumiyetlerini hiçe sayarak yaşadıkları zevki görüp sessiz kalmışımızı kabullenemiyorum.

Mahkumiyet ne kelime: Kelimenin tam manası ile kölelik bu. Seks işçileri de sistemin en acı köleleridir.

Bize bakın! Toplumun kabul ettiği işlerde çalışıyoruz. Hayat bize gülümsemiş. Biz saygınız. Bize yan gözle bakmak bile sırasında günah.

Oysa onlar kamunun malı olmuş. Her türlü muamele onlara mübah.  Küfürlerimiz onlar üzerinden. Lanet okumalarımız da...

Bir de savunu var: Gönüllü yapıyorlarmış bu işi...

En çok kızdığım savunu bu. Onlar gönüllü olarak mahkum edildiler bu işe. Her türlü imkan sunuldu da onlar yine de seks işçiliğini tercih ettiler gibi anlatıyoruz iyice aşşağılayabilelim, her türlü kirli amacımızın pisliğini üzerlerine atabilelim diye.

***

Çözümü var!

Hodri meydan!

Geçit vermeyin gece klüplerine. Gitmeyin!

Satın almayın kadınları.

Yasaları düzenleyin. Satılık olmasın kadınlar. İnsanların mallaştırılmasına izin verenleri durdurun.

İnsan haklarını işlavselleştirin. Toplumsal cinsiyet eşitliği kurumunu hemen kurun.

Ahlak dediğiniz şeyin, ahlaklı bir biçimde işlemesi için ne gerekiyorsa yapın.

Ve kadın dostlarım!

Önce siz sahip çıkın kadınlara. Kadınların ahlakına yönelik kavramlar geliştiren ve erkeklere ahlakı biçimlendirme hakkını vermeyi reddedin.

Aksi takdirde hepimiz günün birinde seks işçisi olarak tanımlanabiliriz.

Ama kadınların, her alanda birbirine sahip çıkması, bunu yaparken de hayatın arka sokaklarını ihmal etmemesi gerekiyor.

Erkek sisteminn kadına uygulanan şiddeti, erkek olmayana normalleştirdiği şiddetin arka sokağını meşrulaştırmayın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31