2015 yılının ilk yedi aylık ihracat rakamları 2014 yılının ayni dönemine göre %8.46, beş aylık ithalâtı da 2014 yılının ayni dönemine göre %13 azaldı. Bu azalışlar bir trend halinde devam ediyor. Yani geçici bir düşüş söz konusu değildir. İthalâttaki düşüşün en büyük nedeni  2015 yılı başından bugüne kadar olan yaklaşık dokuzluk aylık sürede TL’nin döviz karşısında %30 değer kaybetmesidir. Dünya ve Türkiye’deki ekonomik ve siyasi gelişmelere bağlı olarak TL’nin değer kaybının ne zaman duracağı da belli değildir. Bu durumdan ayni para birimini kullanan KKTC Türkiye’den daha fazla etkilenmektedir. KKTC’de üretim çok az olduğu için, ekonomi ithalâta dayanmaktadır. Ekonomik büyüme ithalâtın arttığı zamanlara denk düşmektedir. Yani KKTC ekonomisindeki büyüme ithalâta dayalı bir büyümedir. Annan Plânı’ndan sonraki 3 yıllık dönemde ithalât patlaması yaşanmış, ekonomik büyüme de %13’ler gibi çok yüksek seviyelere çıkmıştı. O zamanki öngörüsüz CTP Hükümeti bu büyümeyi doğru yönetememiş, rekor düzeydeki bütçe açıkları yüzünden ekonomi duvara toslatılmış ve her zamankinden daha fazla Türkiye’ye el açar duruma gelmiştik. Bugüne kadar devam eden yanlış ekonomik ve partizan politikalar yüzünden ekonomik krizlere hep tek ayak üzerinde yakalandık. 2008 yılındaki finansal krizi de biz daha fazla bedeller ödememize rağmen halen etkisinden kurtulabilmiş değiliz. Bütçe açıkları yüzünden denk bütçe iddiası ile sıkı mali politikalar uygulanması, çalışan ve emekliye maaş artışı yapılmaması ve asgari ücretin de gerçek değerinde belirlenmemesi ile ülkede gelir dağılımı bozulmuş, çalışan da emekli de daha da fakirleştirilmiştir. İki ayda bir maaşlara yansıtılan hayat pahalılığı endeksinin önce kaldırılması, sonra altı ayda bir verilecek denmesi ile de, artan hayat pahalılığı karşısında tüm çalışanlarla emekliler çaresiz kalmışlardır. Birçok kişi hayatını borçlanarak sürdürmeye çalışırken ödeyemediği borçlar yüzünden mazbatalarla karşılaşmışlardır. Çek yasağına girenlerin sayısı tavan yapmış, kredi kartlarında geciken ödemeler tutarı 200 milyon lirayı aşmıştır. Bundan dolayı sabit gelirliler, zaruri tüketim harcamaları dışındaki harcamalarını kısmışlar veya ertelemişlerdir. İthalâttaki düşüşün bir nedeni de insanların harcayacak paralarının azalmasıdır.

                                          ***

Kalyoncu Hükümeti yazdıklarımızı ya okumuyor, ya da tersten okuyorlar. Çünkü aldıkları sözde önlemlerle övünürken, kendilerine ekonomik çıkmaz için somut hiçbir öneride bulunulmadığını söylüyor. Yüz defa yazdık yine yazalım. Sahte değil gerçek HP üzerinden çalışan ve emeklileri ödeyin. Sıkı mali politikalar yerine genişletici mali politikalar uygulayın. Vakit geçirmeksizin emekli ve çalışan maaşlarına 200 liradan az olmamak şartı ile seyyanen  zam yapın. Ayni şekilde asgari ücreti de artırın. İthalâtta temel gıda maddeleri ile temel mallarda alınan KDV ve Fonları düşürün. Lüks tüketim malları ile hizmetlere özel tüketim vergisi koyun. 2016 mali yılı bütçesi hazırlanmadan kamuda görevli sendikalarla protokol görüşmelerine başlayın. Bütçede tasarruf yapılması gereken yerlerde tasarruf önlemlerini alırken genişletici mali politikaları desteklemek için çalışan ve emeklilere maaş artışı getirin. Çalışan ve emeklinin maaşı artarken, buna paralel olarak tüketim harcamaları da artacaktır. Dolayısı ile ithalâtla birlikte hükümetin hem ithalâttan, hem de dahildeki tüketimden aldığı KDV ve diğer gelirleri de artacaktır. Bu şekilde hükümet bir eliyle verdiğini diğer eliyle almış olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31