İngiliz döneminde de, çok kısa olsa da Cumhuriyet döneminde de ve 1964’den 1974’e kadar olan dönemde de, gerçekten okumaya kabiliyeti olan çocuklar ve gençler okuyabiliyor, kabiliyeti olmayanlar ise, okulu ya ilkokuldan sonra, ya da ortaokul sıralarında terk ediyorlardı. 1980’lerin ortalarına kadar kimse ara eleman sıkıntısından söz etmiyordu. Düşünün ki 1980’lere kadar inşaat işlerimizde de, narenciye toplamada da hep yerel işgücü kullanılıyordu. 1974’den önce olduğu gibi 1980’lerin başına kadar, taa Kaleburnu ve benzer köylerden Omorfo’ya narenciye toplamaya gelen kadınlı erkekli yerel iş gücümüz vardı. Ayrıca OTEM gibi kurumlardan mezun olan ve hizmet sektöründe de çalışan yerel iş gücümüz vardı. Bunun nedeni doğru bir eğitim sistemine sahip olmamızdı. Okuma kabiliyeti olmayanı zorla okutmuyorduk. Sonra ne oldu? Daha önce parlamenter sistem gibi, 3’lü kararnameler gibi Türkiye’de ne kadar yanlış siyasi uygulamalar varsa, onları aynen aldığımız gibi, Türkiye’de eğitimdeki uygulamaları da anında alıp KKTC’de uyguladık. O sayede ne yerel iş gücümüz, ne de ara elemanımız kaldı. Üstüne üstlük 1974’den sonra işçi ve ara eleman olarak özel sektörde hizmet verenleri de popülist politikalarla bir şekilde kamuda istihdam ettik. Onları gizli işsiz ordusuna dahil ettik. Aradan onlarca yıl geçtiği halde, halâ daha ayni yanlışlarda ısrar ediyor ve kimse kusuruma bakmasın, her yıl binlerce yeni diplomalı cahiller yetiştiriyoruz. Düşünün liseyi bitiren biri dilekçe yazmayı bırakın, en basit imlâ kurallarından bile habersizdir. İngilizce bir adresi bile tarif edemez. Ve bu lise mezunları ülkemizdeki birkaç üniversite hariç, tamamen ticari maksatlarla kurulan yerel üniversitelerden, bir defa kütüphanesinin kapısından bile girmeden mezun olmaktadırlar. Sonra babalarının veya dayılarının parti rozetine göre kamuda istihdam edilmektedirler.

                                              ***

Yukarıda da yazdım. Ortaokul veya liseden mezun olamayacak nitelikteki öğrenciler, tamamen ticari amaçla kurulmuş bazı yerel üniversitelerden mezun olabilmektedir. Müşterisi hazır yüksek öğretim sektörünü gören para babaları da, mevcut üniversitelere tamamlayıcı değil, alternatif olacak yeni üniversiteler kurmak için sıraya girmişlerdir. Eğitimin bırakınız E’sini, A’sından anlamayan popülist politikacılar veya siyasi partilerin sayesinde para babaları gerekli izinleri alabilmekte ve KKTC’ni üniversite çöplüğüne döndürecek izinleri peşpeşe vermektedirler. Kamuda işe alımlarda da negatif seleksiyon yapıldığından (Kötüler seçildiği için), yerel üniversitelerden mezun olanlar hep kalburun üstünde kalmakta, iyiler de hep kalburun altına düşmektedirler. Bu şartlarda olası bir anlaşmada, Federal Hükümette de bu niteliksizler yer alacağı için Rum, eğer aklı varsa bizi hap gibi yutacaktır. Yine düşünün ki İngilizce eğitim veren bu ticari amaç güden bazı yerel üniversitelerden mezun olanlar bile, İngilizce adres tarif etmekten acizdirler. Kimse alınmasın ve de gücenmesin ama, her gün birilerin isimlerinin önünde akademisyen ünvanı olan, kamudan emekli olduklarında lise mezunu olanları görmekteyiz. Sayısını unuttuğum yerel üniversiteler elbette akademisyen kadrolarını dolduracak o kadar akademisyeni nereden bulacaktır ki? 30 yıl kamuda lise mezunu olarak çalışmış ve fosilleşmiş bir lise mezununa bir şekilde üniversite diploması kazandırdıktan sonra, bir de master diploması verdi mi, al sana akademisyen. Defalarca yazdım. Yine yazacağım. Mevcut üniversite sayısı bile fazladır. Yeni üniversitelere izin vererek öğrenci sayısı artırılacağına, mevcutların kaliteli öğrenim vermeleri sağlanarak büyümeleri sağlanmalıdır. Asla mevcutlara alternatif olabilecek yeni üniversite kurulmasına izin verilmemelidir. Mevcut üniversiteler de, başkanı dahi değiştirilemeyen, sadece YÖDAK tarafından değil, Eğitim Bakanlığı tarafından da denetlenmelidir. Belli bir standardın altına düşenlerin lisansları iptâl edilmeli ve kapatılmalıdırlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31