28 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleşen son parlamento seçimlerinden bu yana ekonomi üzerine birçok vaat verilmiş, fakat gelinen noktada neredeyse hiçbir kilit vaadin icraata dönüştürülmediği görülmüştür. Öncelikle, son seçimlerden bugüne normal şartlarda bir hükümetten bahsetmek gerekirken, bu sürede hangi hükümetlerin kurulduğunu hatırlamakta fayda var:

●CTP-DP-TDP - Siber Hükümeti - 06.06.2013 - 02.09.2013

●CTP-DP - Yorgancıoğlu Hükümeti - 02.09.2013 - 10.10.2014

●CTP-DP - Yorgancıoğlu Hükümeti Değişiklik - 10.10.2014 - 16.07.2015

●CTP-UBP - Kalyoncu Hükümeti - 16.07.2015 - 16.04.2016

●UBP-DP - Özgürgün Hükümeti - 16.04.2016 - Devam

Görüldüğü üzere, son yapılan genel seçimlerden bu yana bir yerine beşinci hükümet döneminde bulunmaktayız. Ekonomik istikrar için olmazsa olmazlardan olan siyasal istikrardan yoksun olarak geçirdiğimiz bu üç yıllık sürede, ekonomi üzerine birçok vaat verilmiştir. Bu vaatlerin en göze çarpanlarından bazılarını listeleyerek, halkın refahını artırmak için birinci koşul olan ekonomik gelişim ve istikrarı sağlamak adına yetkililerin neler yapması gerektiğini kendilerine hatırlatmakta fayda görmekteyim.

Mevcut UBP-DP hükümetinin programında herhangi bir takvimlendirme yapılmadığı için, icraatlarda henüz geri kalındığını söyleyemeyiz. Fakat, mevcut hükümetin deyim yerindeyse gözü kapalı imzaladığı 2016-18 Yapısal Dönüşüm Programı zaman çizelgesine göre, haziran ayında yapılması gerekenler şu şekildedir:

●Muhasebe Denetim Meslek Yasası çıkarılacaktır;

●Burs harcamalarını azaltacak şekilde burs kriterleri değiştirilecektir;

●İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı uygulamaya konulacaktır.

Gelinen noktada, iki ay önce tamamlanması gereken bu icraatların “yapılmamışlar listesine” eklendiği görülmektedir. Gelelim eski hükümet programlarında ekonomi üzerine verilen bazı vaatlere:

CTP-UBP Hükümeti

●Kayıt dışı ekonomi ile mücadele eylem planı üç ay içerisinde yeniden takvimlendirilecek ve bu yöndeki eylemlerin hayata geçmesi ve sonuç vermesi için çalışmalar aralıksız devam edecektir.

●Maliye Bakanlığı'ndaki tüm dairelerde 24 ay içerisinde otomasyona geçilecektir.

●Vergi sisteminde basitliğin sağlanması için gelir vergisi ve katma eğer vergisindeki çoklu oranlar 24 ay içerisinde azaltılacaktır.

●Damga pulu fıziki uygulamasına, kredi, alım-satım ve resmi belgeler dışında dokuz ay içinde son verilecektir.

●Kamu maliyesinde sürdürülebilir bir yapı oluşturma yolunda orta ve uzun vadeli planlamayı sağlayacak AB müktesebatına uyumlu Kamu Maliye Yönetim Yasası 24 ay, icraatta gerçekleştirilen harcamaların denetiminin şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine uygun olarak yapılmasını sağlayacak Kamu İç Mali Kontrol Yasası 26 ay içerisinde çıkarılacaktır.

●Enerji Verimliliği ile ilgili Yasa bir yıl içerisinde çıkarılacaktır.

●KKTC'nin gelecek 10 yıl veya daha uzun dönem için enerji trendi çalışılacak ve olası farklı senaryolara göre enerji yatırım planlaması yapılacaktır.

●KKTC'nin resmi Güneş ve Rüzgar haritaları hazırlanacaktır.

CTP-DP Hükümeti

●Kamu Maliyesi, sağlam bir mali yönetim zeminine oturtularak, hesap verebilirlik, etkinlik, etkililik ve ekonomiklik ilkeleri esas alınacaktır. [Aynı vaat CTP-DP-TDP hükümet programında da tekrarlanmıştır.]

●Kamu gelirlerinin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için Gelir ve Vergi Dairesi ile Gümrük ve Rüsumat Dairesi Otomasyon Projesi’ne hız verilecektir. Bu sayede, kayıt dışı ekonomi ile mücadelede çok etkin bir veri tabanının oluşturulması sağlanacaktır. [Aynı vaat CTP-DP-TDP hükümet programında da tekrarlanmıştır.]

●Kayıt dışı ekonominin mümkün olan en az seviyeye indirilmesi için yürürlüğe konulan "Kayıt dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Planı" hassasiyet ile uygulamaları hayata geçirilecektir.

●Ülkemiz Sosyal Güvenlik Sistemi mevcut yapısıyla sürdürülebilir olmaktan uzaktır. Sosyal Sigortalar Fonu’nun açıklarının kapatılması ve mali yapısının iyileştirilmesi için gerekli somut adımlar atılacaktır. Bu amaçla, tüm çalışanların kayıtlı sistem içine alınması, yaygın bir şekilde görülmekte olan eksik prim yatırımlarının önlenmesi, prim ve diğer alacaklara ilişkin tahsilat oranının artırılması gibi uygulamalar hayata geçirilecektir. [Aynı vaat CTP-DP-TDP hükümet programında da tekrarlanmıştır.]

●Ekonomide kayıt dışılığın önüne geçmek yönünde atılacak adımlara eş zamanlı olarak mevcut muhasebe ve denetleme standartlarının AB standartlarına yükseltilmesi sağlanacaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için hazırlanan Muhasebe ve Denetim Meslek Mevzuatı yürürlüğe girecektir.

CTP-DP-TDP Hükümeti

●Ekonomi ile ilgili kararlarda ve uygulamalarda birimler arası koordinasyonu sağlamak üzere oluşturulan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun etkin çalışması sağlanacaktır.

●Ekonomik ve sportif faydaları dikkate alınarak organize edilecek Spor Turizmi hem ekonomimizin hem de sporumuzun gelişmesine katkı sağlayacaktır.

●Çalışma yaşamının standartlarını (asgari şartları) belirleyen temel yasa olan İş Yasası’nın ve diğer çalışma mevzuatının, İLO ve AB standartlarında çağdaş anlamda geliştirilmesi için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

●Ekonomik faaliyetlere başlama ve bu faaliyetleri sonlandırma süreçlerinin azaltılması ve kolaylaştırılması sağlanacaktır.

Geçmiş hükümetlerin programlarına bakarak yukarıdaki gerçekleştirilmemiş vaatlerin sayısını önemli oranda artırmak maalesef mümkündür. Yukarıda sıralanan yirmi vaat bile geçmiş iktidarların genelde ekonomiye özelde ise kamu maliyesine, çalışma yaşamına, sosyal güvenliğe, enerji politikalarına ver(me)diği önemi açıkça belli etmektedir. Geçmiş ve mevcut hükümetler, ekonominin iyileştirilmesi ve istikrara kavuşturulması için gerekli icraatları yapmamakla kalmıyorlar, bunları yapmayacaklarını bilmelerine rağmen uluslararası antlaşmalarda taahhüt edip devlet ciddiyetiyle çelişiyorlar. Ülkemizde gerçek anlamda bir ekonomik kalkınma sürecinin yaşanması için, yıllardır belli olan rasyonel yol haritaları eksiksiz bir şekilde izlenmeli ve ekonomi odaklı politikalar yapılmalıdır. İlgililere önemle duyurulur. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5