Hükümetin 4 aylık bütçe açığı 131 milyon TL… Vergilerin düzenli ve adil toplanamaması bütçe açığının en önemli nedeni… KDV fişini bile kesmeyen o kadar çok işletme var ki… Vatandaşlar bunu sürekli fark ediyor, kimi zaman fiş kesmeyenlerle yüz - göz oluyorlar ama maliyenin müfettişleri bu konuyu hep ıskalıyor…Ya da popülizm adına ıskalamaları için talimat alıyorlar!..

   Peki bu durum vergilerini düzenli olarak ödeyen kesim için haksızlık ve adaletsizlik değil midir?.. 

     *       *       *

   Maliye Bakanlığı’nın en yetkili ağızları KDV vergi iadelerinin yeniden geleceğini açıklamışlar ve biz de bu açıklamayı köşelerimizden duyurmuştuk. Peki ne zaman?...    Alacakları vergi iadesi adına fişlerini ısrarla isteyen vatandaşlar KDV düzenine genel bir denetim getirmişlerdi.  Bunu hiç kimse yadsıyamaz. KDV vergi iadesi sisteminin amacı da bu etkin denetimi sağlamaktı zaten… Zamanın Maliye Bakanı Ahmet Uzun, vergi kültürünün artık yerleştiği gerekçesiyle KDV vergi iadeleri sistemini kaldırtarak o etkin denetim ağını saf dışı bırakmıştı. 

   Sözü edilen vergi kültürü gelmişse bu kadar vergi kaçakçılığı ve kayıt dışılık neyin nesidir öyleyse?... Ahmet Uzun diğer ülkelerde de belirli bir uygulama döneminden sonra KDV vergi iadelerinin kaldırılmasını kendi uygulamasına emsal almıştı. 

   İyi de, diğer ülkeler ve de özellikle Türkiye bu uygulamayı kaldırmadan önce genel vergi denetimini güvence altına alacak ciddi ve etkin önlemleri ihmal etmediler. Hani nerede bizde o etkin denetim sistemi? 

    *       *       *

   Aktif kurumların yüzde 52’sinin vergi beyanında dahi bulunmadığı bizzat Maliye Bakanı tarafından açıklandı. Kayıt dışı ekonominin kalabalık mensupları bu orana dahil değildir tabii ki!... Onlar da hesaba katıldığında vergi kaçakçılığının boyutları dehşet kazanır. 

   Aslında vergi kaçakçılığına dair bu rakamlar hiç de yeni değildir. Ahmet Uzun’un da bakanlığı döneminde aynı rakamları açıkladığını çok net biçimde anımsıyoruz. Demek ki hükümetler de, bakanlar da değişir ama, vergi kaçakçılığının oranı hiç değişmez. Yüzde 50’den fazla vergi kaçakçılığı bu ülkede kurumsallaşmış ve kadere dönüşmüş gibi.

   Peki durum böyle olunca bütçe açıkları nasıl kapatılabilir ve Türkiye’den delik deşik bütçeye daha fazla katkı hangi yüzle istenebilir? 

    *       *       *

   Kimi aktif kurumun vergi beyanından kaçınmasının haklı görülebilecek nedenleri olabilir mi?.. Bu soru aklıma takıldığında soruşturdum. Çarşımızdaki bazı esnaf şu bağlamda açıklamada bulundu: “Düzenli vergi beyanı için tıpkı personelimizmiş gibi vergi uzmanı tutmak zorundaysak, bununla nasıl başa çıkalım? Bizim etimiz ne, budumuz ne!..”

   Ekonomik yaşamımızda böyle bir sorun yaşanıyor ve bu sorun da vergi tahsilâtının önüne engeller çıkarıyorsa, Maliye Bakanlığının buna pratik çözümler bulması gerekir. Gerekirse vergi yasalarında yeni düzenlemeler yaparak…

   Ekonomik kriz nedeniyle özel sektördeki pek çok işletmeninin sıkıntılı bir dönemden geçtiği yadsınamaz. Yüksek kredi faizleri nedeniyle borçlanmaktan çekinen pek çok iş insanının ya işletmesini küçülttüğü, ya da bankadaki mevduatlarını çekerek sosyal güvencesini riske koyduğu aldığımız bilgiler arasındadır…

    *       *       *

   Banka mevduatlarının arttığı bir gerçek olmakla birlikte etkin bir bankacı dostum bana bu konuda şu açıklamayı yaptı:

   “Aslında mevduatları artıran faiz birikimleridir. Belirsizlikler yüzünden kendini güvencede hissetmeyen sıradan mevduat sahipleri paralarını harcamaktansa bankada tutmayı yeğliyorlar. Mevduatları artıran da, işte bu birikimlere eklenen faiz gelirleridir.”    Ekonomimizin uçmakta olduğunu savunan hükümet yetkilileri, bari bu uçuşun nereye olduğunu da açıklasalar!.. Gözleri görmeden uçan ve duvarlara toslayan yarasalar gibi mi uçuyoruz?..  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31