Nihayet ‘Elekriği ucuzlatma’ vaadiyle iktidara gelen Hükümetimiz seçimde Halkımıza verdiği sözü unutarak Elektriğe okkalı bir zam yaptı. Anlaşılan yeni Hükümetimiz Toplumumuz üzerindeki KIBTEK hegemonyasını ve acımasız KIBTEK TEKELİNİ devam ettirmek niyetindedir. CTP benzer bir tutumu 2000 li yılların içinde KTHY Özelleştirilmesi tartışmaları esnasında da takındı. TC Hükümetinin özelleştirme önerilerini elinin tersiyle geri çevirdi. Bunun yerine Cemaat Meclisi İnkişaf Sandığının 33 milyon Dolarını KTHY  hisselerinin satınalınması için kullandı. Sonuç ortada. KTHY battı. Ancak KTHY batışıyla buharlaşan İnkişaf Sandığının 33 Milyon TL’sinin hesabı kimseden sorulmadı. Şimdi ayni senaryo KIBTEK için de tekrarlanıyor. Türkiye ve dünya gerçekleri biran önce Fuel Oil yakıtlı santralların kapatılmasını onun yerine enterkonnekte sisteme bağlanılmasını veya gaz veya nükleer santral kurulmasını gerekli ve zorunlu kılıyor. Bu şekilde daha ucuza ve daha fazla çevre dostu enerji üretimi yapılabileceğini artık dünyada herkes kabul ediyor. Anlaşılan o ki CTP-DP iktidarı sırf KIBTEK SALTANATINI ve TEKELİNİ devam ettirmek için bu dünya gerçeklerini görmezlikten geliyor. 

Bu konuda dünyada yaşanan gerçekler nelerdir? Bir göz atalım.

A) ‘Daily Mail’ gazetesinin 18 Ekim 2013 tarihli sayısında İngilterenin Elektrik sorunu gayet geniş bir şekilde irdelenmektedir. Bu yazıdan anlaşılan şudur:

-İngiltere Avrupa Birliğinin ‘ANTI POLLUTION EDICT’ kuralı çerçevesinde kömür madeni , sıvı yakıtlı ve bazı eski model gaz yakıtlı santrallarını  kapatmak durumundadır

-İngiltere ayrıca ekonomik ömrünü tamamlamış nükleer santrallarını kapatmak durumundadır.

-Kapatılan santralları hızla yenileriyle değiştirilmemesi halinde  İngiltere 2014 yılı kışında elektrik sıkıntısı yaşayabilir

-İngiltere önümüzdeki yıllarda Elektrik sıkıntısı yaşamamak için yeni model Nükleer santrallarını  Komunist Çin Şirketlerine yaptırmayı tasarlamaktır. Bu Çin Şirketlerinin İngilterenin yeni model Nükleer santrallarının dizayn, inşaat, montaj, kurulum ve  çalıştırma işlemlerinin tamamını yapmaya yetkili kılınmaları İngilterede bugünün  tartışma konusudur.

B) Güney Kıbrısta 21 Ekim 2013 tarihinde yayınlana ‘Cyprus-Mail’ gazetesindeki haberde Rum Enerji Bakanının EAC ( Güney Kıbrısın KIBTEK’i) toplantısında yaptığı konuşmada Enerji sektörünün gelecek yıldan itibaren liberalleştirileceğini  ve bu kapsamda Rum vatandaşlarına Enerjiyi alacağı şirketi seçme şansı tanınacağı ve bu nedenle EAC nin rekabete hazırlıklı duruma gelmesi gerektiğini söylediği haberi okuyuculara duyurulmaktadır.

C) Malta ENEMALTA şirketi 2010 yılında aldığı bir kararla Sicilya adasına döşenecek denizaltı kablolarıyle Avrupa Enterkonnekte sistemine bağlanma kararı aldı. Bu projenin bugünlerde tamamlanıp devreye sokulması beklenmektedir. Bu proje devreye girdiğinde ENEMALTA Şirketi ekonomik ömrünü tamamlamış fuel-oil yakıtlı Marsa santralını kapatmayı ve bu şekilde bu santralın yarattığı hava kirliliğini elimine etmeyi planlamaktadır. ENEMALTA bu denizaltı kablosunun devreye girmesiyle MALTA halkına daha ucuza ve daha temiz bir atmosferde  elektrik enerjisi sunacağını müjdelemektedir. Malta ikinci fuel-oil yakıtlı santralını ise sıvı gaz yakıtlı santralla değiştirme çalışması yapmaktadır.

D)  Türkiye Sinop bölgesinde Nükleer Santral yapılması konusunda Japon firmasıyla anlaşmaya vardı. Bu anlaşma çerçevesinde Japon firması  bu santralleri uzun dönemli ve gayet ucuz fiata alım garantili olarak inşa edip çalıştıracak.

Toplumumuzda bir müddetten beridir Türkiye ile Kıbrıs arasında denizaltı kablosuyla bağlantı kurularak Türkiye Enterkonnekte sisteminden Elektrik alınması olasılığı tartışılmaktadır. Bu yapılırsa ve Avrupa Birliğinin ‘ANTI POLLUTION EDICT’ kuralına uyularak fuel-oil yakıtlı santrallarımız kapatılırsa Toplumumuz ne kazanacak ?

-Elektrik fiatları en az yarı yarıya ucuzlayacak

-Fuel-oil yakıtlı santrallar kapatılacağından bunların yarattığı hava kirliliği elimine edilmiş olacak

-Toplumumuz bugünkü zamlara gerekçe olarak gösterilen Fuel-oil yakıtı gereksiniminden ve  buna yapılan harcamadan kurtulacak

-Toplumumuz Fuel-oil yakıt nakliye bedeli ödemekten kurtulacak

-Elektrik bedeli döviz kurundaki değişimlere bağımlı olmaktan kurtulacak.

Ne kaybedecek ?

                -Santralların kapatılması nedeniyle bazı personel işinden olacak.

Bu denizaltı kablosu işi gerçekleşmezse Toplumumuz yukarıda sıralanan avantajları kaybedecek. Eğer dünya gerçekleri nazarı dikkate alınmaz ve birtakım zümresel çıkarlar uğruna bu proje engellenir  ve Toplumumuz fuel-oil yakıtlı ekonomik ömrünü tamamlamış santralların insafına bırakılırsa bunun  Toplumumuz için büyük bir felaket olacağı aşikardır. Umarım sorumlu devlet büyüklerimiz böyle bir hata yapmaz.

Bugünlerde Enerjiden de sorumlu Tarım Bakanının TV ekranlarından kendisinin, müdürünün ve müsteşarının denizaltı kablo projesinden haberdar olmadıklarını beyan etmesi epey şaşırtıcıdır. Bu beyanlarından Sayın Bakanımızın ve bürokratlarının geçen Aralık ayında KKTC – TC hükümetleri arasında imzalanan paketi okumadıkları anlaşılmaktadır. Bu paketin en azından ‘Enerji’ bölümünü  okusalardı denizaltı kablo projesinden ve bu projenin gerekçelerinden haberleri olurdu. İnşallah fırsat bulup okurlar ve bu projenin gerçekleşmesi için gereğini yaparlar.

Yukarıda bahsi geçen gazete haberlerindeki çarpıcı başlıkları original halleriyle aşağıda okuyucuların dikkatine getirmek istiyorum.

  1. Daily Mail Friday. October 18 2013

EU green directives have left grid ‘close to limits’

Britain’s Light could go out next winter

Coal and gas-fired power stations are being forced to close as they do not meet EU regulations on pollutions

Power failure leaves us at the mercy of China

And now China’s allowed to control our nuclear plants

To secure the investment of this Communist dictatorship, the Chancellor said Chinese firms might eventually be allowed to take majority stakes

Mr. Osborne will need no reminding of the dangers of handing control of critical national infrastructure to a foreign power – let alone a country with an appaling record for human rights and corruption that regularly launches cyber-attacks against the UK

The party (Labor ) knew Britain’s nuclear power stations were fast approaching the end of their working lives, and that EU anti-pollution edicts would mean large coal and oil-fired plants having to close. Yet, unforgivably, they failed to commission the reactors that were needed to replace them

Billions of pounds of investment is likely to follow, with Chinese firms expected to take major stake in the 14 billion GBP Hinkley C reactor planned for construction in Somerset

  1. Cyprus- Mail  October 21  2013

EAC urged to end monopoly

The EAC is trimming 49 managerial positions

By Poly Pantelides

 posted by Poly Pantelides

THE SEMI-STATE Electricity Authority of Cyprus, EAC, will no longer get away with being a monopoly in the coming years and needs to become competitive if it is to respond to a changing landscape, the Energy Minister has said.

Speaking on Monday at the EAC presentation of its 2012 results, Giorgos Lakkotrypis said the government was taking action to liberalise the market next year to enable consumers to choose their energy supplier.

“It is exactly for this reason it is urgent the EAC strengthens its competitiveness, immediately and substantially,” Lakkotrypis said.

“The authority cannot continue operating under the status of a monopoly, where Cypriots pay the most expensive electricity in the European Union and with the organisation facing the liquidity problems that have arisen,” Lakkotrypis added.

Interconnector Project

By the end of 2013 Enemalta will be embarking on a major project which will see the Maltese national electricity grid connected with a sub-sea interconnector, which will link Malta to Sicily. This project will require an investment of 182 million Euros and will be partly funded by the European Energy Programme for Recovery. The interconnector is designed with a capability of bi-directional operation. This will substitute the need for the construction of a new local generating plant, making way to a more sustainable 100MW offshore wind farm at Sikka l-Bajda.

Sourcing electricity from offshore grids will mean that Malta will be using energy which is produced by low carbon or carbon neutral generators. Sourcing electricity from new and diverse geographical location means the costs will be less driven by the price of fuel oil.

 

On the 14th December 2010, Enemalta together with the Department of Contracts and the Ministry of Finance signed the adjudication tender contract with Nexans, a French company which is known as the world’s largest manufacturer of cables.

 

C) Enemalta Annual Report 2010

In December 2010, we have also seen the

signing of the contract for the laying of the

Sicily-Malta 225MW Interconnector. This

project will connect Malta to the international

grid, providing the country with the possibility

of purchasing energy from anywhere

connected to the grid, at favourable rates and

totally free of emissions. It is envisaged that

this project will be completed in 2013.

Thanks to these projects Enemalta will

decommission the Marsa Power Station which

has served its purpose well for over 50 years.

All this will help the Corporation to reach and

go beyond the 20% reduction of emissions

by 2020 as required by the European Union,

providing Malta and its population with

cleaner air from cleaner energy.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31