Bu hükümet sanki de vatandaşına küfür eder gibi kış girişinde elektrikte yüzde 36’lara varan zam yapmıştır.

Çünkü zam yapmak en kolay olanıdır!

Ay sonu geldiği zaman gelir ve giderleri alt alta yazarsın, sonra giderler gelirlerden daha fazla çıkıyorsa, toplarsın Bakanlar Kurulu’nu, alırsın zam kararını.

Tamam, zengin her zaman zengindir;

Örneğin geçenlerde bir komşuyu bahçesinde 50’ye yakın lamba yaktığı için eleştirirken, hiç unutamayacağım aynen şu cümleyi kullanmıştı.

“kardeş kazanıyorum devlete vergimi veriyorum, parasını ödedikten sonra da istediğim kadar elektrik harcaması yaparım…”

Doğrudur, tok insan aç olanın halinden hiç anlamaz ki…

Ama bu ülkede önemli miktarda elektrik zammından etkilenen aile olduğunu da göz ardı etmemek lazım.

Mesela bir başka komşumun tam üç çocuğu var…

Üç çocuğun üç ayrı yatak odası var, bir de buna evin ortak kullanılan alanları eklenirse, özellikle geceleri aynı anda 5 ayrı odada elektrikli ısıtıcı kullanıldığın düşünürseniz aybaşı gelmesi muhtemel fatura miktarını düşünce bile uykusu kaçan nice insanlar vardır bu ülkede…

İşin daha da garibi, elektriğe yüzde 36’lara varan zam yapıldığı andan sonra yapılan bazı açıklamalardır.

Biraz araştırdıktan sonra fatura ödemeyen devlet kurumları ya da işletmeleri bir yana koyun, devletin elektriğini resmen çalan kişi ve kuruluşların da olduğu gerçeği ile karşılaştık.

Evet, yanlış okumadınız;

Bunlar her kim iseler, devletin elektriğini resmen çalıyorlar, ama her nedense bunlara müdahale yapılamıyor.

Önceki gün bu konudaki yazımızı okuyan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bir dostumuz vasıtasıyla bize mesaj göndermiş, .u konuda tüm önlemleri alıyorlarmış ve cesaretle üstlerine gideceklermiş!

Tabi ki şimdiye kadar üstlerine gitmedikleri ayrı bir konu ama Sayın Bakanı bu kararlılıkta görünce biraz olsun umutlandık.

Eğer bu ülkedeki elektrik akımının yüzde 40’a yakını çalınıyorsa ve devlet bunun önüne geçemeyip bunu acısını zam yaparak gariban halkın ensesinden çıkarmaya çalışıyorsa burada bir sakatlık, sakatlığın da ötesinde çeşitli şaibeler var demektir.

Bakan sözünü tutar da bu yüzsüzlerin peşine düşer ve bunları kamuoyuna deşifre ederse ne ala deriz, kendisini de ayakta alkışlarız.

Bu arada bir de olayın sendika ayağına bakmakta yarar var.

Adımız gibi eminiz ki sendikala yetkilileri de yıllardan beridir kurumun içinde oldukları için bu elektrik yüzsüzlerinin en azından bir kısmını bilmektedirler.

Bunu bilip de söylememek yanlıştır, bu yanlışta ısrar etmenin bir manası yoktur.

Özelleştirmeye karşı çıkıp, sürekli özerkleştirmeden bahseden sendika yöneticilerini de olaya odaklanmaya çağırır ve bu konuda elektrik hırsızlarının deşifre edilmesi için gerekirse bakanlıkta işbirliği yapmaya çağırırız.

 

Okur Şikayeti

60 kişilik liste şaibeli mi?

“Sayın Levent Özadam,

KTHY'nin battığı sırada doktor ihmali yüzünden hamileyken çok büyük bir operasyon geçirdim. Bu esnada işimize son verildi. Eşim de aynı dönemde işsizdi. Yaşadığımız sıkıntılar sebebiyle sendikanın yardımlarıyla ayakta durabildik. Buran Atakan şahittir, işime son verildiği günden beri hiç bir işte çalışmadım ve en son Eylül 2011 yılında ikinci bir ameliyat daha geçirdim. Aylardır borç içinde yaşıyoruz. Bu esnada eşimin 1300 TL’lik maaşı ile geçindik. Evimiz kiradır. 2 Yaşında  bebeğimiz var. Üzerimize ve ailemize kayıtlı hiçbir mal varlığımız yoktur. Sağlık sorunlarım nedeniyle sürekli Türkiye’ye gidiyorum. Maddi açıdan çok zor günler geçirmemize karşın Başbakanımızın iş sözü ile umutlanmıştık ki listeyi görünce şoke oldum. Herkes mutlaka işe girmeli ama o listenin ihtiyaçlı durumuna göre düzenlenmediğine eminim. Sizin gibi değerli gazetecilerden isteğim bunların açığa çıkarılması. İş sahibiyken işe alınan, mal mülk sahibi, bekar çoluk çocuk sahibi olmayan insanlara öncelik tanınmasını anlayamadım. Bu arada durumumuz hem başbakanın hem de sendikanın bilgisindeydi. Listede neden adımın olmadığını sayın başbakanıma buradan sormak isterim. Benden daha acil işe ihtiyacı olanlar alındıysa herkesten özür diliyorum. Saygılarımı sunarım.  Ülkemi Çok seviyorum!”

(Şifa TETİK – Lefkoşa)

  

MESAJ KUTUSU

Sayın İrsen KÜÇÜK, istihdamlar konusunda böyle giderse başınız epey ağrıyacak gibi görülüyor. Bir iş adamımızdan bu konuda öneri gelmiş, başta KTHY eski çalışanları olmak üzere istihdam edilecekleri kura sistemi ile belirlemeniz öneriliyor. Hiç de fena bir fikir gibi görülmüyor, ne dersiniz?

Sayın Muharrem FAİZ, Radyo Güven Nostalji diye bir radyo kanalı yokken, Açık Radyo kapanalı aylar olmuşken nasıl olur da bunları anket kapsamına aldınız merak konusu olmuş. Bu konuda bir açıklama yapmanız bekleniyor.

Sayın Zorlu TÖRE, 5 çocuklu bir aile reisi olarak elektrik faturasını görünce gözleriniz yerinden fırlamış ve hemen 5 tane gaz sobası olup evdeki bütün elektrikli ısıtıcıları depoya kaldırmışsınız. Çok da iyi etmişsiniz.

Sayın Nazım ÇAVUŞOĞLU, dünkü basında çıkan vatandaşlık işi takip eden şirket hakkında soruşturma başlattığınız mı? Bir iki tane de başka kentlerde olduğu söyleniyor, konuyu mercek altına almakta yarar var, bunlar işi iyice azıttılar çünkü.

Sayın Ejder ASLANBABA, yani birkaç aydır uslu uslu oturur dururdunuz bu vatandaşlık işine aracı olmanız da nereden çıktı anlayamadık. Dertsiz başınıza dert açtınız ayıklayın şimdi pirincin taşlarını.

Sayın Özer KANLI, BRT’de çok yakında ‘Benimle evlenir misin’ adlı programlara başlayacağınızı öğrendik. İşte şimdi tam bir amme hizmeti vermiş olacaksınız. Peki prograım kim sunacak belirlediniz mi, yoksa biz bir iki isim önerelim mi?

Sayın Gencay EROĞLU, ne zaman gazetelerde bir açıklamanız olsa ve resimleriniz yayınlansa hemen ‘siyasete mi giriyor’ dedikodusu yayılmaya başlıyor. Bari ilk seçimlerde deneyin şansınızı da düşmanlarınız çatlasın.

Sayın Ali ÖZOK, şirketinizin teknik ekibinden şikayetler gelmeye başladı. Esentepe’den bir vatandaş aradı bir çok ürün aldıkları halde ekiptekiler ellerinde ek kablo yok diye işlerini yapmadan gitmişler, haberiniz olsun. Sizin gibi değerli bir şirketin ufak tefek sorunlarla anılmasını istemeyiz.

Sayın Halil FALYALI, Türkiye’den birkaç yazarın hayatınızı konu alan bir kitap yazmaya başladıklarını öğrendik. En çok da siyasi konular ve bazı siyasilerin konu edildiği söyleniyor  doğru mu? Bir kitap imzalayıp gönderirsiniz umarız.

Sayın Ali ÇIRALI, Lefkoşa Sanayi Bölgesindeki bazı işletme sahiplerinin yıllık harçlarını yatırmaktan kaçındıkları söyleniyor. Esnafın sıkıntıda olduğunu bilirdik ama bu kadarını da tahmin etmiyorduk. Allah kolaylık versin artık.

Sayın Sefa KARAHASAN, Türkiyeli bazı dernekler bir yazınıza epey öfkelenmişler ve karşı atağa geçmeye hazırlık yapıyorlar. Hele bazıları var ki en yakın dostlarınızdan oluşuyor haberiniz olsun. Ne yaptınız da onları bu kadar kızdırdınız acaba?

Sayın Aydın AKKURT, dün Girne boğazı mevkisinde kaybolduğunuz ve uzun bir süre ortalıklarda görülmediğiniz nedeniyle dostlarınız epey endişe duymuşlar. Hele de telefonlarınız kapalı olunca yürekleri ağızlarına gelmiş. Hayırdır yine ne işler çeviriyorsunuz?

Sayın Resmiye AKSOY, muhterem eşinizin vefatını üzüntü ile öğrendik. Merhuma Tanrı’dan rahmet size ve yaslı aileye sabır ve başsağlığı dileriz. Allah geride kalanlara sağılıklı uzun ömürler versin.

Sayın Savaş BOZAT, belediye grevi uzun bir süre devam ederse bilesiniz de bizim evin çöplerini belediye binasının önüne dökeceğim. Başka türlü sizin anlaşacağınız yok. Bir an önce uzlaşmaya bakın olur mu?

Sayın Uğur SOLYALI, bazı otobüs işletmelerinden yoğun tepkiler gelmeye başladı. Daha sert önlemler ve alıp yaptırım uygulamanız istiyor. Bir çok araç sahibi benzincilere olan borcunu bile ödeyemez hale gelmişler.

Sayın Hasan ÇAKMAK, Deniz Bey adlı kitabınız tam manasıyla harika bir belgesel niteliğinde olmuş. Daha henüz kitabın başlarındayım ama mükemmel ötesi bir eser olduğundan şüphem yok. Ellerinize ve emeğinize sağlık.

Sayın Pijan ÇAVUŞOĞLU, yeni yıla İstanbul’da girdiğiniz ve Beyoğlu esnafını da epey zengin ettiğiniz öğrendik. Bakalım Mağusa esnafı bunu duyunca size ne kadar sitem edecek?

Sayın Ayhan SARIÇİÇEK, gazinoların yerli halka serbest olması konusunda yaptığınız açıklamalarda kendinizce haklı olabilirsiniz ama yüzlerce esnaf ve iş adamının bu nedenle işini batırdığını da biliyor muydunuz? Bu konularda açıklama yaparken birden fazal düşünmeniz gerektiğine inanıyoruz.

Sayın Uluç ŞONYA, muhterem babanızın vefatını üzüntü ile öğrendik. Merhuma Tanrı’dan rahmet size ve ailenize sabır ve başsağlığı dileriz. Allah geride kalanlara sağlıklı uzun ömürler versin.

 

Günün Fıkrası : Temel havada

Temel Reis, İdris Reis’le birlikte uçakla İstanbul’ a gidiyorlarmış. Bir sarsıntı olmuş.
Herkeste bir telaş… Derken pilot konuşmuş:
-Bir motorda arıza var ama üç motorla biz gideriz meraklanmayın.
15 dakika sonra bir ses daha ve yine pilot:
-Bir motor daha stop etti ama meraklanmayın iki motorla gideriz.
10 dakika sonra üçüncü motor stop etmiş ve pilot uçağın bir motorla
gidebileceğini söylemiş.
Temel Reis dayanamayıp:
-Ula İtris reis, ister misun şimti törtünçü motor da posulsun ta hepten havada kalalum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31