Elektriğe yapılan zam pek konuşulmuyor. Sanki yerinde bir kararmış gibi herkes bayram rehabetine girdi. Oysa; havalar soğuyunca elektriğe yapılan zam ister istemez kendini hissettirecek. Kasım sonu bilemediniz Aralık veya Ocak’ta elektrik yakacak. %30’luk zam okkalı zam anlamına geliyor. Böyle bakanlığı ben de yaparım. Neymiş efendim her ay elektrik kurumu 15 milyon TL zarar edermiş. Yapılan zamla zarar 8 milyon TL’ye düşecek. Oldu olacak %100 zam yapsınlar da elektrik kurumu hiç zarar etmesin. Ama siz buna inanıyor musunuz? %200 zam yapsalar da elektrik kurumu zarar etmeye mahkumdur.

Çünkü kurumda kaçak çok. Daha önce de belirttik, her ay %30 elektrik faturalanmıyor. Hal böyle olunca da elektrik kurumunda açık çıkıyor. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun bu açığı kapatmak için haftalardır kıvranıyor. Son olarak konuyu bakanlar kurulunun gündemine getirdi ve bayram öncesinde elektriğe zam yapmayı başardı. Toplum olarak zam haberini pek önemsemedik ama çok değil birkaç ay sonra yapılan zamın bizi sarsacak bir zam olduğunu hep birlikte anlayacağız. Şu sıralar ne klima ne de soba yakıyoruz. Ama onları yakınca elektriğe zamın geldiğini daha iyi anlayacağız.  Hele bir bayram havasından çıkalım zam havasının geldiğini göreceğiz. Elektrik kaçağı ile ilgili defalarca yazdık Atun kurum içerisinde mafiayı tesbit edip kurumu zarardan kurtaracağına zam yaptırdı kaçağı halka ödetiyor.

Gelen bilgilere göre elektrik kurumunda faturalanmayan elektrik kaçağı İrsen Küçük’ün Tarım Bakanı olduğu dönemde %9 civarıydı, daha sonra bu rakam %15 - %20 derken, %30 oldu. Şimdilerde % 50’lerden söz ediliyor. Yani yılda 100 milyon TL devletten çalınıyor, bu rakamı önemseyen yok sadece kurumun açığı var onu halktan alıp kapatmaya uğraşıyorlar. söyleyin Allah aşkına bu adalet mi?

GARGA’DAN SIR ÇIKMAZ

KAYAN’IN KARADERİ’YE KIYAĞI

Devlette çalışanlar her zaman için devlet malı deniz yemeyen keriz mantığı ile hareket ederler. Müdüründen tutun da en alttaki memuruna kadar birçok kişi öyle. Geçmişte emeklilik maaşları ve ikramiyeleri yüksek maaştan ödensin diye bazı kişilerin emekliliklerine birkaç ay kala müdür veya müsteşar yaptılar. İsimlerini açıklamaya gerek yok. Bir çoğunuz bunu biliniyor.

Lâf aramızda bugün yine sizlere buna benzer bir olayı aktarmak istiyoruz. Ama ne olur bu yazacaklarımız aramızda kalsın. Su İşleri Dairesi Müdürü Asım Kayan yakında emekliye çıkacak. İçerde birikmiş izinleri var, bugünlerde hasta olmamasına rağmen hasta raporu alıp 100 güne yakın izin kullanmaya çalışıyor. Neden 100 gün diye sorarsanız; çünkü devletin kanunlarına göre; müdürlüğe vekalet edecek olan kişinin 90 günden fazla vekalet ederse, emekliliğine yansıyacak. Yani müdürlük üzerinden emekli olacak ve bu da ikramiyesine yansıyacak.

Edinilen bilgilere göre; Su İşleri Dairesi Müdürü Asım Kayan kendisine vekalet eden Mustafa Karaderi’ye cest yapıyor. Belki bu rakam size de bize de fazla gelecek ama söylentilere göre; Karaderi eğer 90 günden fazla Kayan’ın yerine vekalet ederse emeklilik ikramiyesi 150 milyar artacak. Bugün bu konu Su İşleri Dairesi’nde herkesin dilinde. Asım Kayan birikmiş izinlerini kullanıyor, arada doktor raporu da veriyor. Ve bu izinleri 90 günün üzerine çıkartmaya çalışıyor. Yani; devleti bir şekilde Karaderi’yi kurtarsın diye zarara sokuyor. Diyeceksiniz Kayan’ın izine çıkma hakkı yok mu? Biz izine çıkasın demiyoruz ama eğer yasada söylendiği gibi 90 günden fazla vekalet eden kişinin müdür maaşı üzerinden emekli olacak ve dolayısı ile bu da ikramiyesine yansıyacak burada devletin çıkarlarını da düşünmek gerekiyor. Bu konuda Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ne yapar bilemeyiz ama biz bu haberi birilerine duyurmadan size duyurmak istedik. Ama ne olur kimseye anlatmayın...

GARGA’DAN AL HABERİ

FAİZ MAĞDURLARI TATAR’I ZİYARET EDECEK

Faiz mağdurları da aktif bir şekilde çalışmaya başladı. Mağdur olmak hasızlığa uğramak demektir. Birilerinin mağdur olmasını kim ister.? Hele hele hayati bir konu olan faiz mağduru. Edindiğimiz bilgilere göre; faiz mağdurları bugün saat 09:30’da Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı ziyaret edecekler. Yanılmıyorsak 30-35 kişi. İlk ziyaretlerini Tatar’la gerçekleştiriyorlar, çünkü Tatar faizler konusunda onların yüreğine su serpti. Gerçi yakında göreceğiz hükümetin tavrı faizler konusunda ne olacak.? Sermayeden yanı mı olacak, yoksa halktan yana mı olacak.? Şu ana kadar aldığımız sinyal faizler konusunda hükümetin tavrı da halktan yana olacak. Ama yine de bekleyip göreceğiz.

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Ejder ASLANBABA; Kıravata alışamaman her halinden belli oluyor. Seni görenler formalite icabı kıravatı taktığından emin oldular. Kıravatı biraz da sıkasın dediler haberin olsun.
 
Sn.Mustafa EMİROĞLULARI; Fazla kilolu olman bu defa işe yaradı. Baksana seni tutmak için 50 vekil çevreni sardı. Tutmasalardı herhalde Ahmet Zengin'in üzerinden silindir gibi geçecektin diyenler çok...
 
Sn.Alpay DURDURAN; Çakıcı rekora koşunca eski günlerin anısına sen de anılmaya başladın. Rekorun sende olduğunu bilmeyen halk Çakıcı sayesinde öğrenmiş oldu. Sana da daha önce su ile elma takviyesi yapmışlarmıydı yoksa kuru kuruya 11 saat kürsüde o şekilde mi konuşmuştun?
 
Sn.Mehmet ÇAKICI; 13 saatlik rekorun ne zaman kimin tarafından kırılır bilinmez ama kıracaksa Ferdi bey ve Sonay bey en büyük rakiplerin bilesin. Yakında bütçe maratonu başlayacak kendini hazırla zira rekorunu kırmak isteyenler çıkabilir.
 
Sn.Hasan BOZER; Şu meclis iç tüzüğü konuşma yapacak vekillere saat kısıtlaması getirmiyor mu? Çakıcı'yı dinleyenler her yerden batıp çıktığını söyledi.
 
Sn.Tahsin MERTEKÇİ; Eski vekil olarak biraz farkımız olsun diyorsan o başka. Dün mecliste halkın giremeyeceği kırmızı koltuklarda otururken görüldünüz. Vatandaş bu ayırım nerden geldi diye sormadan edemedi.
 
Sn.Tangör ÖZGÜRGÜN; Kermes oldu mu herkes Tangör hanım yine sabahladı diyor. Van'daki depremzedeler için düzenlenen kermese birçok macunu hazırlayıp kadın kollarıyla satışını yapmışsınız. İyi de yapmışsınız.
 
Sn.Mehmet ÖZÇELİK; Vatandaş şu elektiriğe gelecek %22'lik zamla nerden kısacağını düşünüyor. Bu zam elektrik kurumunu kurtaracak mı diye herkes konuşuyor haberin olsun. Sen en iyisi bir açıklama yap ki halk da durum nedir öğrensin.
 
Sn.Duygu ÖZTÜRK; JE222 plakalı aracınızla telefonda görüşürüken görüldünüz üstelik yanınızdan polis geçmesine rağmen ne siz onu, ne de o sizi görebildi. Dua edin de görmedi yoksa cezayı yemiştiniz.

Sn.Mehmet TOSUN; Büyük geçmiş olsun. Ercan’da kargo bölümünde işler kötü gitmeseydi senin rahatsız olduğunu anlamayacaktık. Bir an evvel iyileş de işinin başına geç çünkü Hasan bu işi kıvıramıyor.
 
Sn.Işılay ARIKAN; Meclis'te Cemal başkanla sizi çok sıkı fıkı görenler dostluğunuz olduğunu bilmiyorlardı herhalde. Arada makamına da uğra ki bilmeyenler öğrensinler.
 
Sn.İrsen KÜÇÜK; Meclisin 2. günü gençlik kollarının tam kadro size destek amaçlı kurul salonunda bulunmaları dikkatlerden kaçmadı. Hepsi de maşallah görevlerini laiki ile yerine getirdiler. Bu defaya olabilecek bir krizde gençlik kolları ile kadın kolları kurul salonuna girerse emin olun ne sendika ne de başka biri salona giremez.
 
Sn.Dr. Faiz SUCUOĞLU; Çarşamba akşamı açık olan örgütlerin kalabalıktı ama bir tane vekil bile örgütlerde olmaması da normaldi. Gerçi örgütler yorgun düşen vekillerin evde istirahatte olduklarını biliyorlardı ama acaba gelirler mi diye de sormamazlık etmediler.
 

Sn.Mustafa ÇOBANOĞLU; Ercan kargoya el attınız, işler tıkırında gitti. Memurları arada bir dürtmezsen işler yolunda gitmez. Özellikle bayram dönemlerinde malı çekmeye giden tüccar daha hassas olur. O bakımdan o dönemlerde memuru uyarmayı unutmayın. 

Sn.Ahmet ZENGİN; Geçen günkü meclis oturumunda 2 şeyin kırılmasına neden oldunuz. 1. Alpay Durduran'ın 11 saatlik rekoru, diğeri de 1 adet bardak. Bu defaya bir vekile yakışan şekilde daha sağduyu olmanız beklenir. Gerçi reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ya.....

Sn. Ahmet BAĞZIBAĞLI; Duyduğuma göre; sen de kurban bayramında kurban kesecekmişsin. Ne olur dikkatli ol, çünkü kurbanlık hayvanları da çalmaya başladılar. Kurbanlık hayvan alırken çalınan hayvanlardan olmasın. Gördüğüm kadarı ile çalınan hayvanlar seni kaldığın bölgede.Hayvanı kurban edeyim derken sen kurban olmayasın.
 
Sn.Nazım ÇAVUŞOĞLU; Ahmet Zengin'in sana bir teşekkür borcu olduğu kesin. Farkettiniz mi bilinmez ama siz Mustafa Emiroğluları'nı tutmasaydınız emin olun Ahmet Zengin ciddi zarar görebilirdi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31