Bir süre önce, “Kınama Plaketi” başlıklı yazımda vurgulamıştım: Deryada batmış çaresiz adam durumundaki KIB–TEK’e bir can simidi daha atabilmek adına CTP–DP hükümeti okkalı bir elektrik zammına hazırlanıyor. Hatta bu zammın çerçevesini belirleyebilmek için hükümet KIB–TEK yönetim kurulundan da bir rapor aldı. Başkan Erkan Okan’ın imzasıyla Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na sunulan raporun deşifre olması halkı şok edici gerçeklerle yüz yüze bıraktı. Halk nasıl soyulduğunu gördü!..

   Üretilen elektriğin maliyetleri üzerinde durup her gün televizyon ekranlarında ve gazete manşetlerinde ahkâm kesenler var. Peki bu ahkâmlarda KIB–TEK çalışanlarının kuruma ve halkımıza yüklenen maliyetleri üzerinde neden hiç durulmuyor? Sendikanın bastırmaları ve hükümetlerin de edilgenlikleri ve popülizmi sayesinde meğer KIB–TEK çalışanları “ayrıcalıklı personel” durumuna getirilmiş!.. 

   Bu çalışanların ekmek teknesini kurtarmak söz konusuysa, o ayrıcalıklı haklara hiç mi dokunulmayacak? O ayrıcalıkların bedeli yeni zamlarla halka mı ödetilecek? Eğer KIB–TEK’i kurtarmak adına yola çıkılacaksa, yanıtı aranması gereken sorulardır bunlar.
     *       *       *
   Örneğin KIB–TEK’teki maaş baremleri devletin maaş baremlerinden yüzde 18 daha yüksek…

   Maaşlara ayda 411 TL aile yardımı ve 1000 kilovatlık elektrik tüketiminin karşılığı olarak da 634 TL ek ödenek eklenmekte… Her eşel mobil uygulamasında bu ödemeler yükseltilmektedir... Bugün devlete alınanlara asgari ücret ödenirken KIB–TEK çalışanının sadece bu ek ödenekleri bile asgari ücretin çok üstünde…

   Halkın, esnafın, üreticilerin ve işletmelerin adeta derisi yüzülerek tahsil edilen elektrik faturalarının içeriğinde, ayrıcalıklı personel ödemelerinin yanı sıra, daha başka karşılıksız bedeller de vardır. Daha önce yazmıştım, şimdi yine yazıyorum:   

   Elektrik Kurumu’nun bizden hiç karşılığını vermeden aldığı ücretlerin tutarı kimi zaman yaktığımız elektriğin ücretinden bile fazladır…

   Bir KIB–TEK faturasında, toplamı 106 TL 61 kuruş olan genel ücretin oluşmasını, yukarıdan aşağıya şöyle sıralamıştım:

   Elektrik tüketim toplamı: 66 TL 51 kuruş…

   Maktu ücret: 20 TL 95 kuruş…

   Sokak aydınlatma bedeli: 9 TL 46 kuruş

   KDV: 9.69 

   Demek ki; bu faturada maktu ücretle sokak aydınlatmasının ve KDV’nin toplamı 40 TL 10 kuruş geliyor… Yani elektrik tüketim toplamının yarısından fazla bir tutar…

   Bu değindiğim faturaya ayrıca, gecikme zammı olarak bir tek güne 1 TL 40 kuruş ceza kestiler… Ya ödeme daha fazla geciktirilseydi?!..

   Diyelim ki aylar boyunca hiç elektrik kullanmadık… Elektrik tüketim kalemi dışındaki bütün diğer kalemler hesabımıza işlenmekte ve ödemeyi geciktirdiğimiz sürece gecikme zamlarını yüklenmekteyiz. Yani kurum tarafından açıklanan o astronomik elektrik borçları işte bu koşullar altında çoğalmaktadır. O borçlar, saf elektrik tüketiminden kaynaklanmıyor... Bedeli asla halka verilmeyen kalemlerden kaynaklanıyor.
     *       *       *  
   Elektriğe yeni bir zam yapmaya hazırlanan hükümet eğer adil ve sağduyulu ise bu gerçekleri de mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Bunun yanı sıra, hükümetin ülkenin ağır enerji maliyetini düşürecek alternatif projeleri artık uygulamaya koyması gerekir. Güneş ve rüzgârdan hiç maliyetsiz üretilecek enerji yöntemleri neden ısrarla ıskalanıyor?

   Yaşama ve çalışma mekânlarımızda kullandığımız elektrikli cihazların enerji verimliliğine uygun olmasını, soğutma ve ısıtmada elektriğe bağımlılığın asgariye indirilmesini, aydınlatmada verimi düşük ampullerin kullanılmasını ve yalıtıma özen gösterilmesini sağlayacak çağdaş enerji verimlilik yasasının da geçirilerek bir an önce uygulamaya konulması akılcı bir beklentidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31