Plansız - programsız, eğri gemi doğru sefer misali gidişatımızın olumsuz yansımalarından biri de bayındırlık, imar ve çevre olgularımıza, oradan da toplumsal yaşantımıza en çirkin biçimde yansımaktadır.
   Boyuna kafalarımıza dank eden bunca acı deneyimden sonra artık anlamalıyız ki, eğer imar planları olmazsa, kaotik bir yaşamın içinde toplumca imanımız gevrer… Kendi yaşamımızı kararttığımız yetmez; gelecek nesillerin yaşamını da karartmış oluruz.
   Ne yerleşim birimlerimizin huzuru kalır, ne trafiğimizin güvenliği ve konforu olur, ne kanalizasyon sistemimizin hijyeni kalır, ne insanca bir çevrede sağlıklı soluk alabilme şansına kavuşabiliriz, ne sellerden korunabiliriz, ne evimizde, iş yerimizde ve kamusal alanlarda mutlu olabiliriz, ne kaderimizi bağladığımız turizmden medet umabiliriz ve ne de gelecek nesiller tarafından saygıyla anılabilme hakkına sahip olabiliriz…
   Yerleşim birimlerimizi ve çevreyi kabile geleneğine göre düzenlersek, bir kabile yaşamının tüm açmazlarına kendimizi yirmi birinci yüz yılda teslim etmiş oluruz.
Kendimize layık gördüğümüz yaşam tarzı bu mu?..
    *      *      *  
   Girne’ye gökdelen dikilmesi projesiyle birlikte gündeme gelen tartışmalar kaç gündür almış başını gidiyor. İmar planlarının işlevi esnek emirnamelere yüklenince ortaya çıkan kaos Cumhuriyet Meclisi’nin değerli zamanını da almaya başladı ve yeni bir yargı süreci başlattı.
Bu bağlamda, Girne beyaz bölge emirnamesinde yapılan değişiklikle ilgili genel görüşme açılması kararı Cumhuriyet Meclisi’nde oybirliğiyle alındı. Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ise beyaz bölge emirnamesini Anayasa Mahkemesi’ne götürüyor…
   Zamanında imar planları yapılmış ve uygulamaya konulmuş olsaydı, şimdi halimize herkese parmak ısırtan bu devinimlerin içinde olunmayacaktı.
   Minyon yapılı bir ülkede, hele o ülke kaderini turizme bağlamışsa, imar planları yapıp uygulamaya koymak yaşamsal ve öncelikli görevdir.
   Bu görevin ısrarla ıskalanması, kaçınılmaz biçimde akla kötü düşünceleri getirir. Ehil eller tarafından hazırlanıp yasallaştırılan imar planlarından kaçınılır ve bunların yerine imar işleri başıboşluğa ya da uygulanma şekli kişilerin dudakları arasında olan geçici emirnamelere havale edilirse, bu çağ dışılık mutlaka rant, çıkar, popülizm ve ciddiyetsizlik kokuları saçar.
İnsanlar ve nesiller gelip geçicidir. Ama vatan kalıcıdır. Bir neslin kabile vizyonlu imarlarla çarpuk – çurpuk bir vatan yaratması, tarih önünde affedilmeyecek suçların en büyüklerinden biridir.
   Bu suç 1974’ten bu yana yıllar boyunca işlenmiştir ki, işte şimdi çevre ve yerleşim kurallarını alt üst eden manzaralarla karşı karşıya kaldık. Toplumsal yaşama tehdit de oluşturan bu manzaraların şimdi ortadan kaldırılabilmesi artık çok zor ve son derece yüksek maliyetlidir.
   Bunun hesabını kim, ya da kimler verecek?...
    *       *      *
   Girne emirnamesi konusunda Cumhuriyet Meclisi’nde yapılacak genel görüşmenin bir havanda su dövme eylemi olmaması; Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak kararın da yaptırımcı bir içerik taşıması içten dileğimizdir.
   Eğer bu dileğimiz gerçekleşirse imar planları doğrultusunda ülkesel bir gelişme sürecinin içine girebilmemiz mümkün olacaktır.
   İmar planlarından yoksun bir düzene mahkum edilirsek yarattığımız çevresel sorunların içinde bunalmaya, hastalanmaya, çürümeye ve tükenmeye devam edeceğiz.
   Biz kendimizi buna müstahak görsek bile, gelecek nesilleri böylesi bir kadere mahkum etmeye ne hakkımız var?..
   Vatan ve çevre, gelecek nesillerin bize emanetidir. Emanete hıyanet etmeyelim…    

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31