İktidar, bir gücün simgesinden çok öteye geçebilecek bir kavramdır. İktidarın sosyal veya siyasi olması bazen her şeyi bazen de hiçbir şeyi değiştirmez. Kavram soyuttur ve birçok şeyi kontrol edebilme yeteneğine sahiptir. Siyasi bilimciler, sosyologlar, ekonomistler ve bunlar gibi bilimle ilgilenen her türlü bilim alanı iktidar kavramına ve onun etki alanına muhtaç görünmektedir.

İktidarda olmak, muhalefette olmamak demek değildir. Toplum bireylerinin davranışlarına ve düşüncelerine yön verebilmek iktidarda olmak değil midir? Bunu ister muhalefetteyken, isterseniz iktidardayken yapınız. İktidarın çeşitli tanımları bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok ilgiyi gören ise, Bertrand Russel’in tanımıdır. Munci Kapani, Bertrand’ın tanınını şöyle açıklamaktadır: Fizik biliminde “enerji” ne kadar önemliyse, sosyal bilimlerde de “iktidar” kavramı o kadar önemlidir.

Bu durumda, enerji ve iktidar farklı bilim alanlarının en önemli kavramları haline gelmektedir. Fakat bir de şu açıdan bakmalıyız. İki kavramın birleşmesi ve işbirliği yapması durumunda, yani enerjinin iktidarda bulunması durumunda nelerin değişebileceğini düşünmeliyiz. Beklide düşünmeye de ihtiyacımız olmayacaktır çünkü biz işte tamda böyle bir iktidar döneminde yaşamaktayız. Dünyanın enerji ihtiyacı hızla artarken, yenilenemeyen enerji kaynakları değerini kat ve kat artırmaktadır. Yenilenebilir enerji ise istikrarlı bir şekilde teknoloji yardımıyla var olmaya ve değerine değer katmaya çalışmaktadır. Ama gerçek olan şudur ki liberal ekonomi, açık pazar, bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler derken, enerji dünyadaki iktidar koltuğuna oturmuş görülmektedir. Üstelik şimdi şimdi de koltuktan kalkmaya pek niyetli görülmemektedir. “Koltuk” önemli, iktidardan bahsetmişken koltuktan bahsetmemek olmaz. Koltuk, siyasal iktidarın vazgeçilmez unsuru ve simgesi halini almıştır. Koltuğu bir tarafa bırakacak olursak yenilenemeyen enerjini bir gün bitebileceği düşüncesi bile dünyada krize neden olmaktadır. Ülkelerin enerji ihtiyaçları ne yazık ki nüfusları ile orantılı olmamaktadır. Ekonominin enerji ile işbirliği yapıyor olması sürekli enerjinin iktidarda kalmasını sağlamaktadır.    

Bana sorarsanız, enerjinin iktidarı çevresel değerleri zor durumda bırakmıştır. Bunun yanında, küskünleri barıştırmış, fakirleri zengin kılmıştır. Ülke menfaatleri doğrultusunda ülkeler arası işbirliği ve beraberlik sağlamıştır. Ama hep çevreye meydan okumuş onu hiç saymıştır. İnsan sağlığının yerine, ekonomiye destek çıkan enerji kaç yıl daha iktidarda kalır bilinmez ama koltuk pek sağlam görülmektedir. Bu durumda çevresel faktörler onu kaç dönem daha destekler bilinmez ama oy kaybetmeye başladığı söylenebilir. Yenilenemeyen enerji kaynakları aranmaya devam ede dursun, ben yenilenebilir enerji kaynaklarına da destek vereceğim destek isteyeceğim. Olurda bir gün enerji iktidarı zarar görürse, yenilenebilir enerji ona destek versin diye. Çevre temiz enerjiye kavuşsun diye.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31