Dün anavatan Türkiye Cumhuriyeti kurumlarından bir tanesi olan TÜBİTAK’ın bize uygulamış olduğu ambargoya tepki gösterdiğim yazımın yayınlanmasının ardından bir okurun yorumu son derece dikkat çekici geldi.

Bu yorumu defalarca dikkatlice okudum.

Her zaman okur yorumları çok önemlidir benim için. Empati kurmayı mutlaka denerim. Herhangi bir yorum yapmadan aşağıdaki okur mektubunu tek bir kelimesine dahi dokunmadan sizinle paylaşmak istedim:

***

“Her KKTC öğrencisinin (daha da önemlisi HER KKTC VATANDAŞININ) Türkiye Cumhuriyeti kimliği almaya ve TC vatandaşı olmaya yasal olarak hakkı var mı? VAR.

Dolayısıyla, suç, tembellik edip, KKTC vatandaşlığının yanı sıra TC vatandaşlığını almayan KKTC’Lİ öğrencilerdedir.

Ola ki bu haliyle kabul etse, yarın bir gün KKTC linin projesi, matematik olimpiyatı çabası beğenilip uluslararası yarışmalara sokulmak istense ne olacak? Rumların mikropluğu yüzünden gül gibi projeler ve çalışmalar "uluslararası alanda yarışıp, derece girip, bedava hibe destek alma şansı"ndan mahrum olacaktır.

Şimdiki haliyle bir sorun yok.

KKTC’Lİ öğrencinin ikinci vatandaşlık olarak TC vatandaşlığı alması serbest mi? SERBEST.

TC vatandaşlığı aldıktan sonra "TÜBİTAK-Kıbrıs" matematik olimpiyatı yarışmasına katılması serbest mi? SERBEST
Türkiye'de derece yapıp, uluslararası başka yarışmaya katılma şansı olsa, (TC vatandaşlığı sayesinde) bundan yararlanabilir mi? ELBETTE.

Değerli bir projen veya çalışman varsa, bahane üretme, al TC vatandaşlığını, dünyanın 70den fazla ülkesine vizesiz ve beş kuruş ödemeden elini kolunu sallaya sallaya git. Dünyanın öbür ucundaki yarışmalara da istediğin gibi katıl (Rumların Türkiye’yi engelleme şansı yok!). Hatta kimi ülkelerde Rum havaalanında pasaport vize kuyruğunda beklerken, sen jet hızıyla vizesiz ülkeye gir.

Haa, projen 5 kuruş etmez ise çalışmaların eser miktarda ise, derdin üzüm yemek (projeni ve çalışmalarını duyurmak, uluslararası yarışmalara dünyanın her yerinde katılabilmek, sponsor bulmak) değil, bağcıyı (TÜBİTAK) dövmek ise orası başka tabiii.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİĞİ ALMAK KÖTÜ BİR ŞEY Mİ Kİ KARŞI ÇIKILIYOR? Avantaj sağlamasına binaen alınan TC Kimliğine karşı çıkanlar, neden iş Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti pasaportu almaya gelince ses çıkaramıyorlar? İkisinde de aynı amaç ve sonuç yok mu? Yani avantaj elde etmek.

HER TÜRK KIBRISLININ KKTC, TC VE KC KİMLİĞİ VE PASAPORTU ALMAYA HAKKI VARDIR VE MÜMKÜNSE HEPSİNİ DE ALMALIDIR.

***

Konu iyi niyete bağlı olsa bu okurum haklıdır.

Konu sadece Kıbrıslı Türklerin geçici bir süre ile mağduriyetlerinin giderilmesi olsa amenna…

Konu milliyetçi bir anlayışın masumane bir yansıması olsa bir yere kadar kabul edilebilir.

Geçici bir süreliğine olsa, toplum yararı ve çıkarı için kabul etmekte bir dakika tereddüt etmezdim:

Ancak ne yazık ki sonuçları kestirilemeyen;

Ne zamana kadar uzayacağı belli olmayan;

Ne gibi sıkıntılara yol açabileceğini biz sıradan insanların hayal bile edemeyeceği;

Ve Kıbrıslı Türklerin de Kıbrıs’ın Kuzey’inde olan bitenlerin de uluslar arası alandan kopuk kalmasının sürdürülmesine sorgusuz sualsiz desteklemeye hazır bir bakışa onay verilemeyeceği gün gibi ortadadır.

Bilinçli bir şekilde yaratıldığına hiç şüphe duymadığım bu gayrimeşru durumun beslenmesi tarih karşısında suçlu olmaktan başka bir sonuca götüremez.

Bunu kabullenmek istemiyorum.

Birazcık sorgulamaya kalkışılsa; duygusal değil mantıksal yaklaşılsa; birazcık dünya tarihi ve Türk kültür tarihi ile Türk siyasal tarihi bilinse olan bitenlerin görüldüğü kadar masumane olmadığı anlaşılacak.

Kıbrıslı Türkler olarak daha fazla emaneten yaşamayı sürdürmek istemiyoruz.

Hepimiz merak etmeliyiz:

Madem ki Kıbrıslı gençlerin yolu bir başka devletin yurttaşlığını almakla açılacaktı niye bir devlet kuruldu?

Madem ki başka devletlere mecbur bırakılışımız, devletimiz eskidikçe azalacağına artacaktı; devleti yaşatma propagandası popülist bir anlayıştan başka türlü nasıl anlaşılabilir ki?

Hayır sevgili okur!

TC kimliği almak kötü bir şey değil. Ancak bir Azeri’ye, bir Türkmen’e ya da diğer Türki Cumhuriyetlerdeki kişilere TC kimlik kartı almalarını bu kadar kolay salık veremeyişinizin nedenleri de araştırmakta ve sorgulamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Saygıdeğer okurum!

Bana mevcut vaziyeti kabul et ve sen de uyum sağla. Buna da itiraz etme diyor aslında. Ancak karşı olduğum bir konuda sırf bir yöntem bulup da çıkar sağlayabiliyorum diye sessiz hiç kalmadım.

Hiçbir zaman bir Kıbrıslı Türk olarak içte ya da dışta mevcudiyetimi inkâr eden hiç kimse karşısında eğilip bükülmedim.

Eğilip bükülenlerin de haksız, zavallı veya çıkarcı olduklarını düşünmeden kendimi alamadım. Günü birinde olup bitenlerin zararını mutlaka göreceklerinden hiç kuşkum olmadı. Bugüne kadar zarara uğramayanların da, içine düştüğümüz dipsiz kuyu misali durumun zararını görmelerinin yakın olduğunu görebiliyorum. Çünkü görünen köy kılavuz istemez.

Eskiden durumu bizi içine çeken bir girdap gibi algılıyordum, bu gün artık dev bir tsunaminin tehlikesinde olduğumuzu düşünüyorum.

Bir Kıbrıslı olarak, varlığımın reddedilmediği bir yurdumun olmasını istemek bir suç değil herhalde.

Bağımsızlığımın engellenmesine sessiz kalmayışım bir suç değil herhalde.

Adım adım yok edilerek, kâh zorlanarak, kâh çaktırmadan beni yutmaya çalışan bir devin gölgesi altında kalıp yutulmaya sessiz kalmadığım için suçlu bulunmak kabul edebileceğim bir şey olmamalı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31