Başlıkta kullandığım cümleyi, 1965’de Hükümet olan Demirel’in Dışişleri Bakanı Çağlayangil için Kıbrıs Rum Basını kullanırdı. 65/66 yıllarında Türk Bölgelerine saldıran Rumları durdurmak için Türkiye sık sık Papaz Makarios Hükümetine nota veriyor ve Makarios’u Kıbrıs’a müdahale etmekle tehdit ediyordu. Notaların sahibi TC Dışişleri Bakanı Çağlayangil’i Rum Basını işte böyle tiye alırdı. Ayni başlığı maalesef ve de utanarak, bugün ben de bizi yönetme iddiasında olan iktidarsız iktidar için kullanıyorum. İçlerinde insan olarak çok sevdiğim ve saygı duyduğum, gerçek bir beyefendi Başbakan Yorgancıoğlu da vardır.

                                        * * *

Dünkü basınımızda yer alan iddialara göre, Emniyet Genel Müdür Vekili Pervin Gürler’in damadı piyasayı 1.5 milyon lira dolandırıp Türkiye’ye kaçmış. Hükümetin CTP kanadı Ahmet Zaim emekli olduktan sonra, yerine Şenay Kebabçı’yı PGM yapmak istedi. C.başkanı Eroğlu onay vermedi. Koskoca Başbakan, kendisine bağlı olan ve kendisinin icraatlarından sorumlu olduğu PGM’nü atayamadı. Aylardır PGM Pervin Gürler tarafından vekâletle yönetilir. Şimdi Gürler’in damadı hakkındaki iddialardan sonra, Yorgancıoğlu kendisine bağlı olan Gürleri bir türlü görevden alamadığı için, yine Anayasamıza göre Başbakanlığa bağlı olan GKK’na rica ederek, soruşturmanın selâmeti açısından Gürleri görevden almasını rica etti. O da olay bilgimizdedir, takip ediyoruz demiş. Böyle ganayaklık olur mu? Yahu sen başbakansın. Bu iki makamda oturan atanmışlar da sana bağlıdır. İstersen ikisini de görevden alabilirsin. Niye yetkini kullanmıyorsun? Eğer onları görevden almaya muktedir değilsen o makamı niye işgâl ediyorsun? Yetkim yok deme. Anayasa sana o yetkiyi veriyor. Kim olursa olsun hiçbir makam Anayasa’nın üstünde değildir. Diğer yandan Hükümetin büyük ortağı CTP’nin ilk defa sosyalist (!) Dışişleri Bakanlığı yapmış ikinci adamı ve de Genel Sekreteri Kutlay Erk, Erdoğan ve Davutoğlu KKTC’den ayrıldıktan sonra, erkek kesilerek suyun, elektriğin ve telekomünikasyonun özelleştirilemeyeceğini söylüyor. Gerekçe olarak da CTP’nin tüzüğünü gösteriyor. Ama ayni sosyalist (!) Partisinin Milletvekili Birikim Özgür’ün o konularda yazdıklarını okumuyor.

                                          * * *

Yukarıdaki paragrafta yazdıklarımı yapabilmek için muktedir olmak gerekir. Ne parti olarak CTP, ne Başbakanı, bakanları ne de milletvekilleri TC karşısında muktedir değillerdir. Onu anladık da bari biraz KKTC’deki kamu görevlileri karşısında olsun muktedir olsunlar. Aracımın muayenesini yaptırabilmek için bugün Gönyeli Yenikent’teki evimden Motorlu Araçlar Dairesinde düşük sıra numarası alabilmek için 07.30’da evden çıktım. Yenikent’ten Motorlu Araçlar Dairesine 08.10’da vardım. Tam 40 dakika. Mağusa’ya giderdim. Bu Hükümetcik muktedirse, tüm ilçelerde trafiği geçici de olsa rahatlatmak için, okulların ders başlama saatını 08.00, kamu görevlilerinin de işe başlama saatını 08.30 veya 09.00 olarak uygulamaya koysun. Bir de devlet dairelerinde çalışan bazı memurcukları da hizaya getirsin. Ben muayene belgesi için Motorlu Araçlara gittiğimde saat 08.10’du. 18 numarayı aldım. Vezneler 08.30’da açılırmış. Bir vezne 08.35’de açıldı. İçeriden getirdiği forslu birilerinin evraklarının işlemlerini yaptıktan sonra içeri girdi. 08.40’da bir başka memurla gelip bir işlem yaptıktan sonra yeniden içeri girdi. Bu arada 100. numara numaratörden alındı. Dayanamadım Veznedekine yanaşıp yanınakinin nereye gittiğini sordum. İçeride oturanlara da oradaki sorumlunun kim olduğunu sordum. Bir efendi benim dedi. Vezne çalışanlarının nerede olduğunu yüksek sesle sordum ve tavandan toprak düşercesine haykırarak bekleyenlere karşı ayıp ve günah olduğunu söyledim. Oturanlara da ayni ses tonuyla kuzu gibi bekledikleri sürece daha çok bekleyeceklerini bağırarak söyledim. Beni hep birden onayladılar. Ama o kadar. Ancak bağırmam etkili olacak ki 4 vezne birden çalıştırılmaya başladı. Hadi be hükümetçilik edenler, erkekseniz Kıb Tek vezneleri ile Motorlu araçlar veznelerini çalıştırın, bir de okullarla kamu çalışanların mesai saatlarını düzenleyin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5