Demokrat Parti’nin KADEM’e yaptırdığı Toplumsal Sorunlar ve Siyasi Eyilimler araştırmasının sonuçlarına göre; seçmenlerin %43’ü erken bir genel Milletvekilliği seçimine gidilmesini istiyor. Vatandaş neden erken genel Milletvekilliği seçimini istesin ki; mademki yapılan kamuoyu araştırmasında Ulusal Birlik Partisi %37,2 ile yine birinci parti görünüyorsa burada bir çelişki yok mu? Bir taraftan erken seçim istenci var deniyor ama aynı kamuoyu araştırma şirketi bugün seçim yapılsa UBP’nin yeniden birinci parti olacağını gösteriyor.

Bize göre; seçmen alternatifsiz, güvenebileceği herhangi bir parti yok. Mevcut siyasi partilerin hangisi gelirse gelsin aynıdır çizgisinde olması vatandaşı düşündürüyor. Zaten erken seçim istencinin doğabilmesi için iktidara karşı büyük bir tepki olması gerekiyor. İktidarı götürüp yerine başka bir partiyi seçmek lazım. Ama KADEM’in yapmış olduğu araştırmada UBP yine birinci parti görünüyor. Bize göre; bu araştırma gerçeği yansıtmıyor. KADEM’in Tabipler Birliği’ne yaptığı araştırmada şüphe kaldırıyor. KKTC vatandaşlarının %76’sı sağlık hizmetlerinden memnun olduğu sonucunu çıkartıyor. Allah aşkına Cumhurbaşkanı İstanbul’da, Başbakan Ankara’da tedavi oluyor. Vatandaş Güney’de veya özel hastanelerde ama kamuoyu araştırmasında da %76’lık bir memnuniyet görünüyor. Burada da bir çelişki var. Bu araştırmalar nasıl yapıldı çok merak ediyoruz. ?  

UBP NEDEN BİRİNCİ PARTİ?

Başarısız bir hükümet herkes şikayetci ama bugün bir seçim olsa UBP yine birinci parti. Bu nasıl olur? diye kendi kendimize sormamız gerekiyor. Acaba KADEM bunu neden sorgulamıyor? İşte işin püf noktası burada. Oysa; geçmişte bu böyle olmuyordu, CTP iktidardayken CTP’den şikayet eden seçmen CTP’yi al aşağı etmişti. Peki ama UBP neden hala birinci parti? Çünkü seçmen artık daha bilinçli hangi parti gelirse gelsin Ankara’dan yönetildiğini biliyor. Kaldı ki; Aslı dururken kopyasına ne gerek var? diyor. Mevcut siyasi partilerin bu düzene ayak uydurduğu bilinen bir gerçek.  Seçmene alternatif yok. Ne yani; UBP’yi iktidardan götürsün de yerine CTP’yi mi getirsin?

Madem ki; CTP’de aynı buna ne gerek var.? Biz şahsen seçmenin erken seçim istediğine inanmıyoruz. Yeni bir oluşum gerçekleşirse ve seçmene güven verirse işte o zaman erken seçim istenebilir. UBP hala birinci parti oluyorsa muhalefet güven vermiyor demektir. KADEM’in yapmış olduğu bu araştırma bize inandırıcı gelmiyor. Çünkü %43 seçmen erken seçim istiyorsa, UBP’ye alternatif olan partinin birinci olması gerekiyor. UBP’nin birinci parti olacağı bir seçimde erken seçim hayal ürününden öte değildir.

ZİYAYETTİN DÜRÜST’ÜN YANINDAN AYRILMIYOR

Önceki gün Turizm Kültür ve Çevre Bakanlığı özel kalem müdürlüğü görevinden alınan Mustafa Ziyayettin işi sıkı tutuyor. Ziyayettin dün Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ile birlikte Güzelyurt ilçesinde vatandaş ziyaretlerinde idi. Ziyayettin belli ki müşavir olduktan sonra bir oyuna gelip de görev almama korkusu yaşıyor.

Edindiğimiz bilgilere göre; Mustafa Ziyayettin Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Eğitim ve Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü olacak. Tahsin Berk’in yerine atanacağı söyleniyor. Tahsin Berk’in Antalya’da bir seminerde olduğu ve Antalya’dan gelir gelmezde görevden alınacağı bilgimize geldi. Sizin anlayacağınız; Mustafa Ziyayettin işi sağlama almak için bakan Kemal Dürüst’ü boşlamıyor.

BAŞBAKAN BİR HAFTA SONRA ADAYA DÖNÜYOR

Bir Başbakan’ın bir haftalık süre ile yurt dışında kalması bize göre çok uzun bir süre sayılır. Eğer işin içinde sağlık problemi yoksa bir Başbakan’ın iki bilemediniz en çok üç gün içerisinde makamında olması gerekiyor. Başbakan İrsen Küçük tam bir haftadır yurt dışında. Geçtiğimiz Pazartesi günü Londra’ya gitti, Perşembe günü de İstanbul’a geçti.

Başbakan Adana Ordu Komutanı Mehmet Erözü’ün davetlisi olarak nikah şahitliği yapacak. Başbakan İrsen Küçük yanında, Şerife Ünverdi de komutanın düğün töreninde bulunacak. Uzun lafın kısası; bir haftadan beridir yurt dışında olan Başbakan İrsen Küçük bugün adaya dönüyor. Yarın da görevinin başında olacak. Biriken sorunlar onu bekliyor, bakalım sorunlar karşısında neler yapacak.?

EN ÇOK BEĞENİLEN LİDER SOYER

KADEM’in yapmış olduğu araştırmaya göre; mecliste temsil edilen beş siyasi parti başkanına yönelik yapılan değerlendirmede CTP genel başkanı Ferdi Sabit Soyer en çok beğenilen lider olurken, UBP genel başkanı İrsen Küçük en az beğenilen lider oldu. Beğenilen lider derken, acaba yakışıklılığa mı bakıldı, yoksa siyasetteki duruşlarına mı? UBP birinci parti olarak gösterilirken, partisinin liderini de sonuncu göstermek bize göre bir çelişki. Bir partinin liderine tepki duyulursa o partinin oyu da az olur. Veya bir partinin lideri beğenilirse o partinin oyu da çok olur. KADEM’in yaptığı araştırmaya göre; DP Genel Başkanı Serdar Denktaş 2.sırada,TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı 3.sırada, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise 4.sırada.

Yani; siyasi partilerin aldıkları oy oranları ile liderlerin aldıkları oylar bağdaşmıyor. Biz yine de yorumunu size bırakıyoruz. Demek ki; Soyer Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyarsa kazanır!

VEDAT ÇELİK MURADINA ERDİ

Eski Parlamente Vedat Çelik KKTC Parlamenterler Birliği Genel Kurulu’nda başkanlık hırsını bir kez daha ortya koydu. Çelik UBP’nin adayı olarak listesi ile genel kurulda damgasını vurdu. Adeta diğer parlamenterlere fırsat tanımayan Çelik, öyle görünüyor ki Allah uzun ömür versin bu işi bırakacağa benzemiyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi bir konsensüs sağlanarak Salih Coşar’ı Parlamenterler Birliği Başkanı yapmaya çalışanlar konsensüsün sağlanmadığını gördüler. Buna göre; Vedat Çelik kendi listesi ile genel kurulda galip gelen taraf oldu. Gerek CTP’lilere, gerekse diğer partilere fırsat tanınmadı ve Vedat Çelik başkanlığında şu kişiler yönetime girmiş oldu. Ahmet Ötüken, Özel Tahsin, Atat Atun, Kenan Akın, Muharrem Söylemez, Rauf Ünsal, Recep Gürler (gelmediği halde) ve Ekrem Uzun. Kısacası; KKTC Parlamenterler Birliği’ne yeniden başkan olarak seçilen Vedat Çelik Türkiye’de arkadaşları ile birlikte konferanslar vermeye devam edecek. Başkanlık ona tatlı geldi ki; bu işi sürdürmeye devam edecek. Ne diyelim; gaileyi diğerleri çeksin...

AKSOY BAŞBAKAN’IN HASRETİNE DAYANAMADI

Ülkede Başbakan olmayınca müsteşarının da sms’i okunmaz. Başbakan’ın müsteşarı Başbakan görevde olduğu müddetçe kendini hissettirir. Hüda Aksoy’dan bir haftadır tıs çıkmıyor. Daha doğrusu ondan zaten tıs çıkmıyordu da kendinden sık sık söz ettirirdi. Hele Başbakanla işi olanların işleri olmayınca fatura ona kesiliyordu. Hüda Aksoy dün Başbakan’ın hasretine dayanamamış olacak ki; o da İstanbul’a gitti. Belli ki bu akşam Başbakan ile birlikte adaya dönecekler.

KALYONCU GÜZELYURT’TA İDİ

CTP-BG Genel Başkan adayı Ömer Kalyoncu dün Güzelyurt’ta kurultay çalışması yaptı. Gelen bilgilere göre; Kalyoncu Güzelyurt’taki delege ile buluşup delegenin desteğini istedi. Kalyoncu Güzelyurt çarşısı ve pazar yerini gezerek delegeleri ile tokalaştı.

12 HAZİRAN’DAN SONRA SİYASET ISINACAK

Mevsimlerin kaydığını ve hala daha sağanak yağmurların devam ettiğine bakmayın. 12 Haziran’dan sonra hem havalar ısınacak hem de siyasetimiz. Türkiye’deki seçimlerin ardından tek başına iktidara gelmesi beklenen AK Partinin KKTC’ye de dört elle sarılacağı bilinen bir gerçek. Bize göre; AK Partinin yeniden iktidar olması halinde güven tazeleyip elini güçlendirecek ve Kıbrıs konusunda da radikal kararlar alacağı beklentisi var. Gelen bilgilere göre; AK Partinin Türkiye’deki limanları Güney Kıbrıs’a açacağı Kıbrıs konusunda da önemli adımların atılacağı bir döneme girilecek. Tabi; KKTC’de ciddi anlamda yeniden yapılandırma çalışmaları da son sürat devam edecek. Özellikle özelleştirmeler gündeme gelecek. Yani; bu yaz çok sıcak olacak ama 12 Haziran’dan sonra.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31