Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu ülkenin kim ne derse desin en tecrübeli, görmüş geçirmiş siyasetçilerinden biridir.

Ağzından çıkan kelimenin nereye gideceğini de çok önceden hesaplar, söylemeden bir değil birkaç kez düşünür.

Eroğlu ile hükümet arasındaki sürtüşmeleri de bilmeyenimiz yok ama, dün Kıbrıs gazetesinin manşetine yansıyanlar, ki bu manşette de biz biraz hınzırlık gördük, artık geri dönülmesi imkansız bir yolun da başlangıcı olmuştur.

Bu açıklamalarda bizim kafamıza takılan ilk soru şu oldu;

“Hükümet gerekli önlemleri zamanında alamadı…”  

Bu ne demek, hükümet iktidar oldu olalı, sorunları çözemedi!

Doğru olabilir…

Amma velakin, biz burada bir strateji hatası görüyoruz.

Niçin mi?

Son genel seçimler 19 Nisan 2009 yılında yapılmıştır.

Derviş Eroğlu başkanlığındaki UBP yüzde 45’lik ezici bir çoğunlukla tek başına iktidar olmuştur.

Ta ki 18 Nisan 2010 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar…

Yani tamı tamına 12 ay gibi bir süre UBP hükümetinin başı ve ülkenin başbakanlığını şimdiki Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yapmıştır…

“Hükümet gerekli önlemleri alamadı’ derken kendini de bunun içine koyuyor ve sorumluluğu üstleniyorsa, diyeceğimiz bir şey yok.

Ama, sanırız Sayın Eroğlu, bu detayı atladı, kendini bu işten sıyırmak istedi.

Hesapsız ve kitapsız bir açıklama olunca da muhalefetin eline güçlü bir cephane verdi.

Bu ülkeye bir erken genel seçim lazım mı, Derviş beyin dediği gibi bizce de lazım…

Peki bundan kim zarar görür, önce UBP, sonra da kendisi!

Ayrıca seçim sistemi ile partiler yasası değişmedikçe, seçim olsa ne olur olmasa ne olur?

Ayrıca şu sıralar bir erken genel seçim Derviş beyin görüşmelerde elini bir hayli zayıflatır, doğal gaz belasının baş gösterdiği bu günlerde de Türkiye’nin de politikalarına zarar verebilir.

 Bir de şu Türkiye ile imzalanan mali protokol meselesi var;

Protokolün altındaki imza da Sayın Eroğlu’na ait değil mi ki?

Hükümet de tüm siyasi riskleri göz önüne alarak bu protokolün ardında duruyorsa, Derviş beyden daha anlayışlı bir politika ve destek beklemesi normal değil mi?

Siyasi net duruşu itibarıyla Sayın Eroğlu çok saygı duyduğumuz bir siyaset adamımızdır, ama kendisini Cumhurbaşkanı yapan UBP’yi tökezletmek için, hem de muhalefete cephane verir bir anlayışla yola devam ederse, biz de bunu biraz ‘vefasızlık’ olarak algılarız.

Umarız zirvedeki kavga uzun sürmez, aksine muhalefetin de yardımıyla ülkede sistemin sil baştan değişmesi için önce gerekli yasalar çıkarılır, sonra da tertemiz bir seçime gidilir.

Ama zaman ve zemin hazır olduğu zaman…. 

 

Noter enflasyonu!

Bakanlar Kurulu geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda üç ayrı kişiye daha tasdik memurluğu yapma izni verdi.

Lefkoşa7dan Avukat Doğa Zeki ve Kemal Buba ile Güzelyurt’dan Avukat Nazım Yoldaşlar ülkenin yeni noterleri olurken, yıllardır izin için başvurdukları halde kendilerine cevap verilmeyen onlarca kişinin olduğu ifade ediliyor.

 

Ömer Bilge’ye komplo!

KKTC’de uzun yıllardan beridir bulunan ve Hürriyet’in KKTC temsilciliği görevini sürdüren deneyimli gazeteci Ömer Bilge bu sıralar adını kullanan sahte gazetecinin izini sürüyor.

Bir süredir Ömer Bilgen-Hürriyet KKTC Temsilcisi imzası ile bazı yayın organlarına posta ile gönderilen sözde haberlerde Ümit Utku ile ilgili çeşitli haberler yayınlatılmaya çalışılıyor.

Ömer Bilge’nin olayı polise intikal ettirdiği ve polisin de soruşturma başlattığı söyleniyor.

 

Sümer Aygın’ı yalnız bıraktılar!

Ülkemiz insanı tarafından büyük ilgi gören ve Zeytinlik köyünde yapılan Zeytin Festivali’nin açılışına hükümet kanadından kimsenin katılmaması katılımcılar tarafından yadırgandı.

UBP’li belediyelerin festivallerine tam kadro katılan bakanların davetli olduğu halde zeytin festivaline katılmaması sadece Sümer Aygın’ı değil, zeytin üreticilerini de fazlasıyla üzdü.

Ha keşke Kıbrıs kültürünün simgesi haline gelen böyle bir festivale, partizanlığı bir kenara koyup katılsalardı. Böylelikle uzlaşma kültürüne de büyük katkı sağlanmış olacaktı.

gunun-fotograf_.jpg

MESAJ KUTUSU

Sayın Derviş EROĞLU, UBP içindeki kavganın körüklenmesinde umarız birilerinin dolduruşuna gelmiyorsunuzdur. Ülkede çok daha önemli meseleler varken, bu kriz kimsenin işine yaramaz gibi geliyor bize. Tabi ki muhalefet dışında değil mi?

Sayın Çetin UĞURAL, okul öncesi öğretmenlerin sınavında sorulan çok tartışılan sorular konusunda bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz? Bu sıralar komisyon freni patlamış bir aracı andırıyor.

Sayın Süleyman GÖKTAŞ, ülke genelinde futbol sahalarında genel bir temizlik operasyonu yapılması yönünde yoğun mesajlar alıyoruz. Konuya bir el atın bakalım, istihdam gerekiyorsa da tam zamanıdır.

Sayın Şerife ÜNVERDİ, muhalefet partilerine başlattığınız ziyaretler hem ilk olduğu için hem de doğrusu olduğundan hem şaşkınlık hem de memnuniyet yarattı. Umarız arkası gelir ve alınan kararlarda onların da katkısı istenir.

Sayın Erdal BARUT, Esentepe İlkokulu’nda öğrencisi olan bir gurup veli aradı, olaya müdahil olmanızı istediler. Her ne kadar iktidar belediyesi olmasanız da siz birilerini mutlaka bulursunuz. Çalıştırın saksıyı biraz…

Sayın İrsen KÜÇÜK, bakanlarınızı uyarmakta yarar var, sadece UBP’li belediyelerin festivallerine katılıp diğer belediyelerinkine katılmamaları halkın gözünden kaçmıyor. Mesajı aldınız değil mi?

Sayın Dağhan FELLAHOĞLU, Ortopedik Özürlüler Derneği’nin spor salonuna vaat ettiğiniz katkılar camiada büyük heyecan ve sevinç yarattı. Bu arada kısa bir tatile çıkmışsınız, geç bile kalmıştınız. Kafayı iyice toplamadan dönmeyin sakın.

Sayın Özdemir GÜL, inşaatı devam eden Cemevi’nin akıbeti ne oldu diye sorular gelmeye başladı. Yoksa ekonomik sıkıntılar sizi de mi etkiledi?

Sayın Kemal DÜRÜST, tüm okullar gezme fikri aslında fena fikir değil ama, eğer sorunların aşılması için sizin ziyaretler beklenirse yıl sonuna kadar bitiremezsiniz. En iyisi bu konuda bir ekip kurup bu işi hızlandırmak.

Sayın Ömer BİLGE, bu sıralar sizin başınıza gelenler pişmiş tavuğun başına gelmeyen cinstenmiş. Her şeyin sahtesini yaptılar ama bizim meslekte bu ilk kez oluyor. Daha durun bakalım neler göreceğiz?

Sayın Ünal ÜSTEL, Zeytin Festivali’nde gözler sizi epey aramış ama bulamamış. Ha keşke siz madem yurt dışındaydınız bir görevlinizi gönderseydiniz. Kültürün de bakanı olduğunuzu unutmamak lazım değil mi?

Sayın Ahmet KAPTAN, çoktandır mesaj alamamaktan şikayetçi oluyormuşsunuz. Daha ne istiyorsunuz ki demek ki vukuatınız yok. Burada ismi geçenlerin başı dertten kurtulamıyor. Yatın kalkın dua edin.

Sayın Bülent BERKAY, el sanatlarına sıfır fazli kredi imkanı için sizi de bankanızı da ayakta alkışlıyoruz. Maliye Bakanı’nın yerine ben olsam hemen size kocaman bir madalya yaptırır, alnınızdan da öperdim.

Sayın Erkut YILMABAŞAR, maşallah son günlerde yazılarınızı şiir gibi döktürüyorsunuz. Bunları toplayıp bir şiir kitabı çıkarmayı düşünür müydünüz acaba?

Sayın Perihan AZİZ, emekliliğe az bir süre kala TAK’tan haber aşıran basın organları için kötü bir sürpriziniz varmış. Allah kolaylıklar versin. Gidişiniz muhteşem olacak desenize…

Sayın Birikim ÖZGÜR, minik kızımız Ada hem aileye hem de ülkeye hayırlı uğurlu olsun. Bakalım bez değiştirme kurslarınız ne kadar faydalı olacak? Allah analı babalı büyütsün.

Sayın Metin ŞADİ, gönderdiğiniz fıkra harikaydı ama onu burada yayınlarsam önce beni ipe dizerler. Sonra sizi gammazlayacağımız için peşimden siz de gelirsiniz. Onun için aramızda kalsın olur mu?

Sayın Mehmet ÇAĞLAR, şu senin Redriver bir halt edemeyecekse söyle de başımızın keline başka merhem bulalım. Artık şüphelenmeye başladım bilesiniz.

Sayın Can SARVAN, reklam şirketini bir hayli büyüttüğünüz ve bu işi artık profesyonel olarak yapmaya başladığınızı öğrendik. Arkanız da epey sağlam olduğuna göre sırtınız yere gelmez artık. Hayırlı işler dileriz.

Sayın Süleyman ERGÜÇLÜ, Wikileaks’in mimarı Julian Assange’nin konferansına katılmanız kafalarda soru işaretleri yaratmış. Bakalım bu işin arkasından ne çıkacak merak etmeye başladık.  

    

Günün Fıkrası : Acı itiraf

İyi ki düğünümüzü Belçika'da yapalım demişsin Goncagül

- Güzel oldu, değil mi Muhittin?
- Evet canım, herkes dışarıda evleniyor, bizim neyimiz eksik?
- Beni kırmadığın için teşekkür ederim.
- Sen istersin de ben yapmam mı bir tanem?
- Muhittin, sana geçmişimle ilgili bir şey anlatmak istiyorum.
- Önce duvağını çözseydik Goncagülüm.
- Çözeriz, dur bi... çok önemli bu.
- E, ama sırası mı şimdi? Neyse, anlat bari.
- Ben küçükken tecavüze uğradım.
- Çok üzüldüm bebeğim. ama şu an kendini iyi hissediyorsan önemli değil.
- Şimdi iyiyim de bunları bilmen lazım.
- Yakınlarından biri tarafından mı?...
- Yok, bir bakkal vardı bizim mahallede...
- Bakkal mı?
- Evet. elma şekeri satıyordu, güzel çikolatalar filan.
- Eee?
- İşte, bir gün bana, Tarık depoya gelsene dedi.
- Tarık kim?
- Anlatacağım bir tanem, sakin ol bir hele…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31