Eroğlu’nun B planı ne diye sorarken sanmayın ki UBP için olan B planını kastediyorum. O’na daha zaman var. Kıbrıs konusunu konuşalım biraz.

Kıbrıs Müzakere sürecinde artık son dakikalar oynanıyor. Bu süreçte yalnızca Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu eleştirecek halimiz yok.Rum lider Hristofyas bir zamanlar Kıbrıs Türk halkının bir kısmında hatrı sayılır bir değer ve saygı görüyordu. Artık böyle bir değer ve saygınlığı kalmadı Hristofyas’ın. Kaldı ki kendi halkı da eski desteği vermiyor. Kıbrıs müzakerelerinde uzlaşmaz bir tavır sergilediği uzun zamandan sonra hiç bu kadar netlik kazanmamıştı.  Bu nedenle Sn Eroğlu’nun uzlaşmaz kimlik yükünü kelime anlamıyla Eroğlu’nun üstünden aldı.

Taraflar arasında oynanan bu maçın kesinlikle berabere bitmemesi gerekiyor. Maçtan her iki tarafta mağlup ayrılmamalı. “Çözüm istemeyen taraf Rumlardır” felsefesini ne kadar başarılı yapabildik? Asıl sorulması gereken sorulardan bir tanesi bu. Yakın zamanda BM Genel Sekreteri’ne Downer bir daha rapor sunacak ve son kalemi oynatmasını isteyecek. Evet, Downere Türk dostu suçlamaları yapılıyor, belki Downer bize yakın bir imaj da çizmiş olabilir ama sanırım Türk tarafı olarak biz suçu Rumların üstüne yıkmayı başaramadık.

Rumlar, İsrail ile giriştikleri bu yasak aşktan günün sonunda kazık yemiş olarak çıkacaklar ancak berhava edilmiş ve terkedilmiş bir çözüm süreci fatura olarak kalacak geriye.

ARTİSTİK AÇIKLAMALARDAN BAŞKA NE YAPIYORUZ?

Hemen alınmayın bu cümleyi kullandım diye. Olaya bir başka yönden bakalım. Türk tarafı olarak biz çözüm istiyoruz; Rumlar istemiyor, değil mi? Müzakere süreci dar sokaklara sokan ve sürekli konu değiştiren, saçmalayan da bizler değiliz, Rumlar; öyle değil mi? Yani biz aslında toprak takasına dahi hazırız ancak Rumlar onda bile yan çiziyor; öyle değil mi? Bu açılımları yapan biziz; yani Saray. Bu konuların hepsinde Cumhurbaşkanı Eroğlu haklıdır ama bunu ortaokula giden çocuklar da ezberledi artık. Farklı ne yaptık? Cumhurbaşkanlığı görüşmeci heyeti ortaya farklı, sürükleyici, sıkıştırıcı, ürkütücü, masa altından sopa gösteren ne yaptı ki; maçı kaybedecek olsak dahi mağdurları oynayabilelim de; Rum görüşmeci heyeti Papadopulos’un yaşadığı rezilliği 2 ay sonra bir kez daha yaşasın.

İşte yukarıda sıraladığım soruları ve cevapları tekrar yapmaktan öteye gidemedik biz. Bunu anlatmaya çalışıyorum.

EROĞLU’NUN B PLANI NE?

Müzakere süresince çok fazla zikretmedik B planımızı, olmadığından değil diye düşündüm hep Sürece zarar vermemesi için. Oldukça da doğru yapıldı; sürece konsantre olundu. Az ya da çok. Ama şimdi yolun sonuna geldik. Adamlar uzlaşmıyor. Peki biz ne yapacağız hocam, biz ne yapacağız? Var mı bir bileniniz? Çözüm askıya alınırsa bende KKTC’yi tanıtmaya giderim, yeni devlet ilan ederim, kavga çıkarırım; var mı bir düşüncesi Cumhurbaşkanımızın?

Görüşmeler dışında olası bir B planı hazırlanmadı mı? Neden Sn Eroğlu, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ü 10 günde bir lobicilik anlamında Avrupa ülkelerine göndermedi, ya da İslam ülkelerine? Neden hiçbir Avrupa Birliği ya da İslam ülkesiyle  yüzeysel değil, derinlemesine ilişkilerin kurulması için çaba harcanmadı, görevlendirme yapılmadı? Tüm bu saydıklaarım olacağı yerde tartışmalar yaşandı basın önünde o kadar.

Kıbrıs müzakere sürecinin çok fazla ömrü kalmadı ve bu halk için Devlet başkanının başka bir yol çizmesi gerekecek. Umarım yedek lastiğimiz vardır.

AHMET ULUBAY İLE KALİTEYİ KONUŞTUK

Basınla ilişkilerini iyi tutmasını başarmış, Telsim’i kötü imajından bugünkü zirvesine yerleştirmiş bir Genel Müdür Ahmet Ulubay. Uğradım bir kahve içtik. Neler konuştuk neler.. Off the recordlar yazılmaz. İnsan ilişkilerine verdiği önemi, insanlara tepeden bakmamayı ve dahası insanlara para gözüyle bakmamayı ender başaranlardan biri. Vatandaş, hem az para ödüyor hem kaliteli hizmet alıyor, bu işi sevabına mı yapıyorsunuz diye sordum. Güldü; “biz Kıbrıslı Türklere hak ettiği kaliteli hizmeti olması gerektiği gibi veriyoruz, öyle olmasaydı bugünkü Pazar payımıza ulaşabilir miydik?” dedi ve örnekler verdi. Aynen KKTC’ye sefer yapan havayolları gibi sayıları arttıkça biletler aslında olması gereken fiyatlara iniyor. Telefon işi de sanırım böyle. “ Rekabet tatlı bir şey, tabii kalitelisi” dedim, kahkayı attı “ağzımdan bir şey alamazsın” dedi. Telsim’in, Yakında yeni sürprizleri varmış. Acaba beleş mi yapacaklar konuşmayı?

GÜLİN KÜÇÜK’TEN SAĞLIĞA ÖNEMLİ DESTEK

Başbakan İrsen Küçük’ün kıymetli eşi Gülin Küçük dün Lefkoşa Golden Tulip’te çok  önemli bir konferansa hamilik yaptı. Bildiğiniz gibi son zamanlarda ya kanserden ya da kalp rahatsızlıklarından dolayı hayatını kaybediyor sevenlerimiz. İşte bu konuda KKTC’nin kalp uzmanlığı konusunda EN iyilerinden oluşan bir ekip yararlı bir konferans gerçekleştirdi. Sağlık Bakanı Dr Ahmet Kaşif, Çalışma ve  Sosyal Güvenlik Bakanı Dt Şerife Ünverdi ve  K.T. Tabipleri Odası Başkanı Dr. Erol Uçaner de konferansa katkı koydu. Gülin hanımı toplumsal olayların birçoğunda aktif olarak çalışırken görmek ülkemizde hala hissedilen kadında özgüven eksikliğini yakında ortadan kaldıracak diye düşünüyorum. Hiç kimse sizi hedeflerinizden vazgeçtirmesin Gülin Hanım. Devam…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31