UBP-ÖRP Koalisyonu’nun eli kulağında

Uzun zamandır Başbakan İrsen Küçük’ün yapmamakta direndiği koalisyon en nihayet yakın zamanda gerçekleşiyor. UBP’nin koalisyon macerasına baktığımızda hep olacaktı oluyordu olmadı hikayesi var. DP ile yapılan görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı ardından 3 DP’li vekil UBP’ye geçti. TDP ile ÖRP sınandı koalisyon konusunda ancak  ÖRP Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun vetospunu alırken TDP’de Eroğlu çok istemesine karşın Başbakan Küçük’ün vetosunu aldı.  Ancak gelin görün ki çok gitmedi kabine değişiminin ardından Milletvekili krizi çıktı ve kelime anlamıyla 8 milletvekili Meclisi kilitledi. Bu ne demek biliyor musunuz?  Hükümetin ayağının altına muz kabuğu koymak demek.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Başbakan Küçük’e bilmeden bir iyiliği dokundu ve Genel Başkana tanınan üst düzey yetkiler çerçevesinde Başbakan İrsen Küçük bu krizi hiç zorlanmadan atlattı. Ancak başka bir kriz kendini yeniden hissettirdi. Meclisin açılabilmesi için 26 yeter sayısını Hgükümet haftalardır bulmakta zorlanıyor ve bulamıyor. İşte bugün meclis yasama yetkisiyle yeniden toplanacak. Fakat yine açılmayacak çünkü yine yeter sayısı yok. Bakan Dürüst ile Bakan Üstel bugüne yetişir mi dersiniz?!

Kabine değişikliğinde Saner liste dışıydı

Kabine değişikliğini tamı tamına bilen bir gazeteci olarak son dakikaya kadar Ersan Saner’in liste dışı olduğunu biliyordum. Listede defalarca kez yapılan değişiklik dakika dakika bana ulaştı. Gazimağusa grubunun bastırması üzerine Ersan Saner yerini koruyabildi. Ancak yolun sonu Bakan Saner için artık gözüktü.

UBP-ÖRP Koalisyonunda Saner kabine dışı

Son günlerde UBP’den önemli aracıların sürekli olarak ÖRP Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Özçelik’in kapısını çaldığını ve UBP-ÖRP koalisyonunun net olarak konuşulduğunu öğrendim.  UBP ilk önce ÖRP’nin UBP’ye iltihak olmasını istediyse  de Turgay Avcı buna sıcak bakmadı. Bu denemenin başarısız olması ve UBP’nin paazartesi meclisi açamaması neticesinde Başbakan İrsen Küçük’ün talimatı üzerine aracılar işi bağlamak üzere harekete geçti.

ÖRP’ye güçlendirilmiş bir Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı

ÖRP’nin istediği güçlendirilmiş bir Ekonomi ve Turizm Bakanlığdı aslında ancak Başbakan Küçük dengeleri yeniden bozmamak adına kamuoyunda da yıpranmış olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nı güçlendirilmiş bir şekilde ÖRP’ye vermeye hazırlanıyor. Benim her iki tarafın da güvenilir kaynaklarından aldığım bilgiler böyle. Bugüne kadar bana kaynaklarım hiç yalan söylemedi , bunu hepimiz biliyoruz. Son günlerde çok sayıda UBP delegesi ve Belediye Meclis üyeleri beni ziyaret ediyor..

Bakan Ahmet Kaşif artık ağırlığını koysun

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i sevmeyenimiz yoktur ancak son zamanlarda açık yüreklilikle söylemek lazım ki Hastaneleri tam anlamıyla boşladı. Vatandaşın biri Güzelyurtta hastaneye gidiyor ilgili doktoru bulamıyor, başka bir vatandaş Karpaz Sağlık ocağına gidiyor doktor olmadığı için ölüyor, bir başka vatandaş gerekli tedavinin yapılamamasından dolayı Gazimağusa hastanesi park yerinde düşüp ölüyor. Girne hastanesinde acil müdahaleler yapılamıyor. Bu kadar rezilliğin üstüne Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ‘ten tık yok.  Anlamadım gitti nedir bu doktor dayanışması. Sayın Bakan vatandaş doktorsuzluktan ve ihmalkarlıktan ölüyor, bilmem anlatabiliyormuyum. Artık ağırlığınızı koyun bu hastaneleri adam edin. Hepsi de bir köy bir memleket oldu.

Tıp-İş ve Tabipler Birliği ne yapıyor?

Tıp-İş Başkanı Dr Erol Şeherlioğlu ile Tabipler Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu’na sesleniyorum Allah aşkına ne oldu sizin asi ve halk için yaptığınız çıkışlara. Biraz Bakan Kaşif’i sizin de zorlamanız gerekmez mi? Hastanelerin içinde olduğu rezil durum ve meslektaşlarınızın bazılarının içine düştüğü gaflet sizleri rahatsız etmiyor mu?

Ozan Ceyhun’u isyan ettiren ne oldu?

AP eski Milletvekili Ozan Ceyhun sürekli Kıbrıs’a gelip giden dostlarımızdan biri. HAK’a da elinden gelen desteği veriyor. Şu an ki dönem Başkanı Ahmet İşcan da arkadaşlarıyla birlikte oldukça iyi işler çıkarıyorlar. Ahmet İşcan’ın ardından Karadenizliler Kültür Derneği Başkanı Arif Özbayrak’ın başkanlığı üstleneceğini öğrenen Ozan Ceyhun Özbayrak ile yaklaşık 60 kişinin olduğu bir  yemekte sohbet etmiş ve bu yemekte bazı tavsiyelerde bulunmuş. “Ceyhun HAK’a parti kurması için cesaret veriyor” diye yazılar çıkmış basında Ceyhun’da bu olayın çarptırıldığını ve böyle bir şey olmadığını dün beni arayarak anlattı ve bu konuda bir dipnot yazmamı rica etti. Ozan Ceyhun ile bende yaptığım birçok özel sohbette  HAK’ın partileşme gibi bir hataya düşmemesi gerektiğini bunu kendisinin sürekli HAK’ın temsilcilerine ilettiğini anlatmıştı. Ceyhun’u adeta isyan etmiş gibi buldum. “

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31