KKTC’de bir Eski Eserler Dairesi ve bir de Yüksek Anıtlar Kurulu vardır. Yüksek Anıtlar Kurulu hiçbir devlet dairesine bağlı olmayan, bağımsız bir kurumdur. Başkanı  ayni zamanda Eski Eserler Dairesi Müdürü olan kişidir. Yüksek Anıtlar Kurulunun görevi, KKTC’de bulunan tüm taşınmaz eski eserlerin kayıt altına alınıp korunmasıdır. Eski eserlere ve sit alanlarına olumsuz etki yapabilecek inşaatların önlenmesi de Anıtlar Yüksek Kurulu’nun görevidir. Eski Eserler Dairesi ise KKTC’deki tüm taşınır ve taşınmaz eski eserlerin korunmasından ve bakımından sorumludur. Ancak Anıtlar Yüksek Kurulu taşınmaz eski eserlerin korunmasında ve restore edilmesinde karar merciidir. Koruma altında ve sit alanı olan bölgelerde yapılacak olan inşaatlar da Anıtlar Yüksek Kurulunun iznine tabidir.

                                                ***

KKTC’deki taşınmaz eski eserlere baktığımız zaman, hemen hemen hepsinin kaderlerine terk edilmiş olduğunu görürüz. Düşen küçücük bir taş parçasının ayni şekilde yerine konmasına şahit değiliz. Salamis Harabelerinde geçmişte restore edilmiş bir heykelin alt tarafında paslı inşaat demirlerinin çıktığını görürüz. Gazetelerde de o demirli heykelin fotoğrafı yer almasına rağmen, Eski Eserler Dairesinden bir Allahın kulu çıkıp da üzerine vazife alıp, gereğini yapmamaktadır. Anıtlar Yüksek Kurulunca Lefke’de sit alanı ilân edilen yerde, eski eser kapsamında bulunan bir bina restore edilmediği veya korunmadığı için çökmüştür. Şu an sadece ön taraftaki duvarı ile kapı kemeri durmaktadır. Şimdi para olmadığı için bakım ve onarım yapılamadığı söylenecektir. O zaman Eski Eserler Dairesini, kapatalım. Tüm çalışanlarını da kapı önüne koyalım. Anıtlar Yüksek Kurulu’nun gözetim ve denetiminde, Eski Eserler Dairesine ayrılan bütçe ile taşınmaz eski eserlerimizi, özelden hizmet satın alarak koruyalım. Bir miktar katkı da Turizmi Destekleme Fonundan alınarak eski eserlerimiz korunsun.

                                                 ***

Bir de taşınmaz eski eserlerin korunması konusunda ironik, yani komik bir durum vardır. Rum tarafında benzerleri olmasına rağmen, bir zamanlar LTB Başkanı olan Bulutoğulları’nın, Çetinkaya’nın antrenman sahası olan Hısar altında oto park yapmasına, hısarlara zarar verilecek diye, Eski Eserler Dairesi karşı çıkmıştı. Oto parka karşı çıkanlar, bugün cumhurbaşkanlığının bulunduğu hısarda efkaliptos ve altın top ağaçları ile bir tür çam ağaçlarının bittiğini görmüyorlar. Bu ağaçların çoğu bir yaşından büyüktür. Bilhassa efkaliptos ağaçlarının büyük ve güçlü köklerinin hısar taşlarını yerinden sökmesi hiçtendir. İşin ilginç yanı, Lefkoşa’yı gezmeye getirilen turistleri taşıyan tur otobüsleri tam da bu hısarın önünde park etmektedirler. Turizmi lokomotif sektör olarak kabul eden hiçbir ülkenin bırakın tarihi eserlerini, surlarının üzerinde ağaç değil, ot bile bulamazsınız. Resimde cumhurbaşkanlığının olduğu hısarın yeşillendirilmiş (!) hali görülmektedir. Tabii ki anlayana.                  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31