Bu yazı, Lefkoşa’mızın yeni belediye başkanı henüz belirlenmeden, sandıklara oylar atılırken yazıldı. İstedim ki, seçilecek her kim olursa olsun, tamamen yansız bir şekilde, onu; kendisini bekleyen sorunlarla yüzleştireyim.
   Şimdi seçim dalgalanmalarının bittiği, büyük vaatleri gerçekleştirme anının gelip çattığı ve seçilen kişinin elinin taşın altına girdiği andır. 
   “Taş” sözün gelişi… Aslında Lefkoşa’nın devasa enkazıdır elin altına konulduğu...
Evet, yoğun seçim kampanyasının ve oylamanın bittiği, başkanın ve belediye meclis üyelerinin belirlendiği bu moment, eşref saatin çaldığı andır. Eşref saat çalarken, bakalım neler olacak!.. 
   Bir yanda artık disiplinle çalıştırılması gereken 937 kişilik belediye kadrosu vardır, bir yanda da bir yıldan fazladır durdurulan belediye hizmetleri yüzünden perişan olan bir başkent ve o başkentin halkı… 
     *       *       *
   Personel, ilan edilmemiş bir grevin içindedir… Belediye örgütünün, fatura dağıtmaktan, veznelerde para toplamaktan ve trafik cezası kesmekten başka bir işlevi kalmadı. Yani aylardır bu personel, taş üstüne taş koymuyor.
   Halkın bu örgüte karşı oluşan öfkeli güvensizliği yüzünden belediyenin tahsilât oranı yüzde 25’lere kadar geriledi. Seçilmiş olan belediye başkanının öncelikli görevi, halka tekrar güveni aşılayabilme ve veznelere düzenli, istikrarlı para akışını sağlayabilmektir.
   Peki, personel çalışmıyorsa, hizmet vermiyorsa bu nasıl sağlanacak? Personel çalışmak için maaşının ve özlük haklarının ödenmesini bekliyor. Bunun kaynağı hani nerede?..
   Bütün diğer belediyelerimiz içinde rekor sayıda olan 937 kişilik belediye kadrosunun ödenebilmesi için, ayda 2 milyon 700 bin TL’ye; sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin ödenebilmesi için de ayda 1 milyon 500 TL’ye ihtiyaç vardır. Her ay toplam 4 milyon 200 bin TL… 
   Çalışanlar 3 aydır ödenmediğine göre, biriken borcun tutarı 12 milyon 600 bin TL’dir. Nisan ayının dörtte birinin gittiğini ve ay sonunun kapıda olduğunu görmezden gelsek bile, bugün sabah belediye mekanizmasını çalıştırabilmek için seçilen başkanın tam 12 milyon 600 bin TL’ye ihtiyacı var. Bu kaynak nereden bulunacak?..
    *       *       *
   Hükümet, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne artık yasal hakkından fazlasını vermeyeceğini, mekanizmanın kendini çalıştırması gerektiğini seçimin ilân edilmesinden önce duyurmuştu. 
Zaten başkent belediyesine yapılan ayrıcalıklardan gına getiren krizdeki diğer belediyeler, bu çifte standarda karşı ayaklanmış durumda. UBP belediye başkanlarından istifa mektupları ceplerinde gezenlerin olduğu bir sır değildir. 
   28 tane belediyenin yalnız elektrik enerjisi konusunda biriken borçlarının tutarı 100 milyonu aştı. Bu borcu ödeyecek durumları da yok. O nedenle seçilen yeni Lefkoşa belediye başkanının hükümet kaynaklarından medet umması büyük hayalcilik olur.   
   Görünen tek somut umut, TC Başbakanı Recep tayip Erdoğan’ın jestiyle, TC Ziraat Bankası’nın vermeyi taahhüt ettiği 90 milyon TL tutarındaki kredidir. Banka haklı olarak bu krediyi şartsız – şurtsuz vermeyecek. Bankacılık sisteminin gereği olarak öne sürülecek şartlar, yeni belediye başkanının işine gelecek mi?
    *       *       *
   Buraya kadar irdelediklerim, yeni başkanın rekor sayıdaki kendi personeline olan yükümlülüğüne dairdir. 
   Ya başkanın, seçimi kazanmak için oylarını aldığı Lefkoşa halkına karşı olan yükümlülükleri? Örneğin çöplerin toplanıp başkentin temizlenmesi… Kevgire dönen sokaklarının asfaltlanması… Açık rögar delikleri ve çöküntüleriyle yayalara tuzak kuran kaldırımların elden geçirilmesi… Saldırısı başlamış olan sineklere ve haşerelere karşı önlem alınması… Işıkları teker teker sönen sokakların, caddelerin, meydanların ve parkların karartma gecelerinden kurtarılması… Artık mevtaları barındıramayacak duruma gelen, sadece 2000 çukurluk yeri kalan, çöplük içindeki mezarlığa yeni bir alan belirlenmesi… Vesaire vesaire… Daha da sayabilirim… Ki bunlar, kısa vadede başarılması gereken öncelikli işlerdir. 
   Hadi bakalım sevgili yeni başkanımız; gazan mübarek ola, eşref saat işte çaldı…       

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31