Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız için bugüne kadar pek çok girişimde bulundum. Meclise girdiğim günden bu tarihe kadar yurt dışındaki vatandaşlarımızın sesi olmak için elimden geleni yaptım. Ülkemizi yurt dışında yaşayan gençlerimize cazip hale getirecek öneriler sundum. Bu önerilerim arasında askerlik başta olmak üzere yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımız için bürokrasi engelinin kaldırılması ve en önemlisi seçme ve seçilme hakkının yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza verilmesiydi. Yurt dışında olup vatan özlemi çeken ve KKTC’ye dönmek arzunu kalbinde taşıyan herkes için mücadelemi de devam ettiriyorum. Geçmişte bu arzuyu bende şahsen yüreğimde taşıdım ve bugün geldiğim noktada yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın istek, öneri ve sorunlarını göz ardı edemezdim.

2010 yılında beri yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin mağdur olduğu konulardan biri olan askerlik sorunun sürekli mecliste ve her türlü platformda dile getirdim. Düzenlemeler ve çalışmalar diğer arkadaşlarımın da desteği ile çalışmalar yapıldı. Askerlik görevini herhangi bir nedenle yapamamış vatandaşlarımızın vatan özlemleri nihayet dinecek. Bulundukları ülkelerde Türkçe eğitim eksikliğinin de büyük bir problem olduğunu ve orada yaşayan gençlerimizin ana dillerini öğrenmek için yeterli imkânı olmadığından da bahsettim. Gençlerimizin ana dilleri aracılığıyla kültür mirasına sahip çıkabilmeleri için elbette çalışmalarımız devam edecek. Ülkemizdeki gümrük kapılarında ve yasal işlemlerde yaşanan sıkıntıdan ve bunların aşılması halinde daha fazla gurbetçi vatandaşımızın ülkemize geleceğinden eminim. Fakat en önemlisi anavatanına gelerek yatırım yapan, tatilini burada geçirerek ekonomiye can katan, ülke meselelerine duyarlı olan ve KKTC kimliğini taşıyan vatandaşlarımızın seçme ve seçilme hakkı taleplerini cevaplayabilmekti. Madem yurt dışında yaşamalarına rağmen ülkesine yatırım yapıyorlar ve ülkeleri için seslerini yükselten vatandaşlarımız var, bu istek cevaplanmalıdır. Dolayısıyla, mecliste yapılan 19. birleşimden başlayarak bu talebi birde öneri ile sundum. Önerim 50 +2 formülüydü. Ülkemizdeki nüfusumuzun iki katı yurt dışında yaşamaktadır. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın nüfusu İngiltere ve anavatan Türkiye’de yoğunlaşmaktadır. İlk iş olarak nüfusumuzun en yoğun olduğu iki ülkeden birer milletvekili seçerek haftada bir mecliste yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın görüş, talep ve sorunlarını bize yansıtmalarına imkan sağlamaktı. Seçilen kişiler bizlerin sahip olduğu tüm haklara da sahip olmalıdır. Bu formül İtalyan modeli olarak zaten uygulanmakta olan bir sistemdir. Bunu başarırsak yatırımcıların da önünü açarak ekonomiye büyük katkı sağlamış olacağız. Bunu başarmak için ise Anayasamızda bir düzenleme yapmamız gerekecek. Anayasadaki bu düzenlemede tüm siyasetçilerimizin olumlu katkı koyacağı düşüncesindeyim. Çünkü seçme ve seçilme hakkı vaatleri yurt dışı seyahati yapan hemen hemen tüm siyasetçilerimiz tarafından verilmiştir. Şayet bunu başarırsak, bürokratik engelleri aşarsak ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkelerine gelen yolları açarsak ne ambargolar nede izolasyonlar bizi durdurabilir. Çünkü yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bir gün ülkelerine dönmek istiyorlar. Fakat bu dönüşün uçağın kargo kısmında değil de, keyif ve heyecan içinde uçak koltuklarında olmasını istiyorlar. En tabi hakları değil midir? KKTC vatandaşlarının gidecek başka ülkeleri mi var? Bu yolları açmalıyız, bu hasreti bitirmeliyiz.

Sonuç olarak en az burada yaşayan vatandaşlarımız kadar yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızda ülkemizde ev alıp, vergi ödemekte, yatırım yapmakta ve vatanlarına karşı her türlü görevini yerine getirmektedir. Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığı bugüne kadar hantal bürokrasiye esir olmuş ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı bezdirmiş sorunlara çözüm üretmek üzere kuruluş çalışmalarını yapmaktadır. Çalışmalarımız son sürat devam ederken, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan gelen desteklere teşekkür etmek zorundayım. Çünkü kendileri için yapılan bu çalışmaya kayıtsız kalmadılar. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın destekleri ile eminim bu Başkanlık vatandaşlarımızın KKTC ile aralarında sağlam bir köprü olacaktır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5