Peş peşe gelen iki gün, kendi içindeki kavramlarıyla, karmaşalarıyla tarih önünde sahnelenir her sene. Yarın Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs Adası’nın yönetimini İngiltere’ye devrettiği gün.

Bugün ise Ahmet Emin Efendi’nin sahibi olduğu “SADED” gazetesinin yayına başladığı dolayısıyla ülkemizde Basın Günü olarak kutladığımız gün ve aynı zamanda Fransız devrimci Lafayette’in, “İnsan Hakları ve Vatandaşlık Hakları Bildirgesi”ni Devrimci Milli Meclisi’ne sunduğu gün olarak geçmiş tarihe.

Eski devletlerin yönetim anlayışına “dur” diyebilmek için, 1215 yılında İngiltere Kralına kabul ettirilen bildirge, Magna Carta İnsan Hakları kavramının ilk belgesi sayılır. İnsan hakları konusunda yayınlanan bir diğer önemli bildirge ise, Amerika’daki Bağımsızlık Bildirgesi’dir.

Hala tartışılsa da, özgürlük, eşitlik, kardeşlik gibi kavramlar, 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi’nin ardından yayınlanan “İnsan Hakları Bildirgesi”nde gerçek yerini almıştır.

*

Evrensel nitelikleri olan bir bildirge, ülkelerin bencillikleri nedeniyle uygulanamayınca ilave bildirgeler hazırlanmış. Örneğin, Afrika İnsan ve Halklarının Hakları Bildirgesi gibi. “Evrensel” olanın uygulanamamasından dolayı hazırlanan belgelerinden sadece biri. Evrensel olan bildirgede “Herkes, ırk, renk, cins, dil, din, siyasal ya da her hangi bir başka inanç, ulusal ya da toplumsal köken, varlıklılık, doğuş ya da herhangi bir başka ayrım gözetilmeksizin bu Bildirge’de açıklanan bütün haklardan ve bütün özgürlüklerden yararlanabilir” denmesine rağmen, evrensel olandan gelen hakların bu kıta için kullanılmamasından dolayı yenilerine ihtiyaç duyuldu.

*

Lafayette’ten bu yana önemli bir adımın tarihi olan bu günün Ada’mız için de önemi var.

Bugün, Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete kabul edilen “SADED”in yayınlanmasının yıldönümü. SADED 1889’da çıkmıştı.

16 sayı çıkabildi ama takip eden gazeteler ve gazeteciler başardı, bugüne kadar ulaştı. Üstelik farklı dönemlerdeki zorluklara rağmen 80’e yakın gazete çıkararak. Toplumu şekillendirerek, özgürlük ve demokrasi mücadelesi vererek.

Düşük bir tiraja ulaşabilen ve Rum matbaasında dizilip basılmak zorunda kalan SADED Gazetesi’nden bugüne çok şey değişti, çok şey gelişti.

Şimdi ise zaman, halkın yazılanlara gereken itibarı gösterecek veya göstermeyecek medya sağduyusuna sahip olma zamanıdır.

Bireyin etiği anlaması ve medyada bunu araması zamanıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31