Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yaptığı öğretmenlik sınavları geçerli mi, geçersiz mi?

Geçerliyse Salı günkü sınav neden yapılıyor? Neden bir evvelki sınavda başarılı olanların tayinleriile ilgili işlemler durduruldu?

Geçerli değilse neden bu sınava katılanlara resmi yoldan sınavın geçersizliği ilan edilmiyor? İptal edilen sınavın yerine neden yenisi yapılmıyor. Neden okulların öğretmensiz kalmasına göz yumuluyor?

Sınavı iptal etmeden yeni sınav açmanın anlamını size ben söyleyebilirim dilerseniz. Hoş bunu küçücük çocuklar da çözümleyebilir ya artık! Yine de tercümesini yapmak istiyorum işte:

Sınavı iptal etmeden sınav açmak kurultaya yönelik çalışmaların sürdüğünü gösteriyor. Geçici öğretmen atamalarının torpil mekanizması ve onun nimetlerinden faydalanmak için eldeki bir şans olduğu açık. Tam da bu şansı kaybetmek üzereyken Kamu Hizmeti Komisyonu’ndaki imza sahtelenmesi olayı çıktı. Torpil mekanizmasını kişisel ve zümresel çıkarları için kullanmayı alışkanlık haline getirenler, bulunmaz bir imkana kavuştular. O nedenle hemen duyarlı ve okullardaki mağduriyeti önlemek için her türlü fedakarlığı yapan “devlet adamı” vasfı ile yeni sınavı ilan ettiler.

Behey yetkililer!

Sınav iptali gerçekleşmeden bu sınav da neyin nesi?

Sonradan yasal haklarını arayacak olan, geçen sınavda mağdur edilen başarılı insanlar size bunun hesabını sormaz mı?

Durun orda! Biliyoruz ki size sorulabilecek hesap da yok. Siz ki emeklilerden anayasaya aykırı bir şekilde vergi kesip sonra da bunun yasal olmadığı yargı yolu ile açığa çıkınca hesap verme gereği duymayanların ta kendilerisiniz!

Hesap vermek sizin işiniz değil. Çünkü siz “Yaptım! Oldu! Beğenmeyenlere eyvallah!” mantığı ile çalışıyorsunuz.

***

Merakımı bağışlayın lütfen!

Diyelim ki bu sınavı iptal etmeye karar verdiniz. Neye dayanarak iptal edeceksiniz? Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan bu soruların birilerine verilmiş olduğuna dair belgeli ispatınız var mı? Bu ispatı yargıya ve ilgili makamlar ile sınavı kazanan öğretmenlere sunabiliyor musunuz?

Hepsine birden yanıt veriyorum: Hayır!

Belge olmadan iptal etmek sadece Kamu Hizmeti Komisyonu’ndaki evrak sahteleme ve yönetmelikler ile etiğe uygunsuz davranışlarda bulunan kişilere dayandırmak sureti ile yapılabilir.

O takdirde de iptal edilecek tek sınav bu değil. Bu şüpheli kişilerin komisyonda bulundukları tarihlerde yapılan tüm sınavların iptal edilmesi gerekir.

Biliyorum saçma duyuluyor.Fakat olan bitenlerin saçmalığı karşısında benim mantıklı kalabilmem pek mümkün görülmüyor.

***

Hakkınız var mı gencecik, yepyeni idealist umutları kırmaya?

Hakkınız var mı zaten devlete olan saygısını ve güvenini tehlikeli bir sınırda korumaya çalışan insanların çabalarını hiçe saymaya!

Hakkınız var mı atanacakları okullara dahi tercihlerini yapmış öğretmenlerin çabalarını, başarılarını hiçe saymaya!

Salı günkü sınavı yol yakınken iptal edin!

İptal edin ve normal işleyişi kendi seyrine bırakın.

Çok tantana kopacak! Eski Milli Eğitim Bakanı ile Başbakan arasındaki öğretmen atamalarından kaynaklandığı söylenen tartışmanın dumanı henüz sönmemişken, sınavı iptal ettirip, geçici öğretmen ataması yapmak, torpil mekanizmasını çalıştıracak olmanın göstergesinden başka bir şey olamaz.

Siz gelin bu sınavı iptal edin!

Yapılmamış bir sınavı iptal etmek, yapılmış bir sınavı iptal etmekten çok daha kolay ve şaibesiz olur.

Bir defacık da olsa kulak verin sendikaya, öğretmenlere ve öğretmen adaylarına, topluma.

Siz görevlerinize bakın. Kamu görevlisi ve öğretmen atamalarını yetkilendirilmiş kişilere bırakın. Karıştırmayın her işin içinde. Kamu Hizmeti Komisyonu’nda bir iki çürük elma var diye tüm komisyon üyesi ve çalışanlarını aynı kefeye koydurtmayın.

Birileri nemalanacak kurultayda istenilen sonuca malzeme olacak diye, bir toplumun değerlerini ve güvenini hiçe saymayın.

Zarar veriyorsunuz!

Sadece ekonomik değil, aynı zamanda ahlaki ve kültürel zararlar da veriyorsunuz.

Vazgeçin şu basit köşe kapmaca, koltuk kapmaca oyunlarından. İşinize bakın!

Herkes işini yaparsa, herşey yoluna girer. Ancak her işe başbakan, bakan karışırsa o zaman başka kurumlara ihtiyaç yoktur ki! Öyleyse, feshedin devletin başka kurumlarını, başbakan ve etrafında beğendiği bakanları herşeye karar versin.

Ferman yayınlasınlar.

Olsun, bitsin!

***

Siz gelin, şu sınavı iptal edin. Eski sınavın geçerliliği henüz devam ederken yeni bir sınav açmayın.

Komik oluyorsunuz. Devlet işleyişinin yolunu aksatıyorsunuz.

Bir toplumun geleceğine şekil vermek isteyen gencecik, hevesli öğretmenlerin yolunu tıkıyorsunuz.Hem de kişisel husumetleriniz uğruna. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31