Dün ülke genelinde grev vardı hayat durdu dendi; ancak bilinen bir gerçek var ki, CTP ile UBP danışıklı dövüş yaptı. Sendikalar sokakta eylem yaparken UBP ile CTP cumartesi günü Meclis'te bir anlaşma yaparak dünkü genel grevi önceden bertaraf ettiler. Sözde dünkü eylemin amacı Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarını protesto etmekti.

Güya yasalar Meclis'te görüşülürken, sendikacılar da Meclis'in dışında eylem yapacaklardı. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı misali sendikacılar, özellikle ana muhalefet partisi CTP’nin oynuna geldi. Başbakan İrsen Küçük, cumartesi günü CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nu Meclis'e çağırarak meclis başkanı ve meclis başkan yardımcısı ile bir toplantı yaparak Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarını pazartesi günü görüşmeme kararı aldılar.

Yani dün Meclis'in önünde yapılan eylem boşuna yapılmıştı. Her ne kadar CTP bu eyleme destek verdi görünümü verdiyse de; CTP ile UBP’nin birlikte hareket etmesi, eylemin tansiyonunu düşürdü. Cumartesi günü Meclis'te yapılan gizli toplantıda sendikaların protesto ettikleri yasalar bugün görüşülecek. Meclis olağanüstü toplanarak Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarını bugün görüşecek.

 

GARGA’DAN AL HABERİ

ÇAKICI UZLAŞIYA ŞAŞIRDI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, CTP ile UBP’nin Meclis'teki uzlaşı kararlarına şaşırdı. Aslında biz ona uzlaşı kararı demiyoruz. Bu tam bir danışıklı dövüştür. CTP, sol gösterip sağ vuran bir parti olduğunu bir kez daha gösterdi. Sendikalarla resmen alay edildi. Yapılan eylemin ne için yapıldığı tescillenmedi. Üstelik de sendikalar grevi boşuna yaptı. TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, dün geç açılan meclis birleşiminde UBP ile CTP’nin uzlaşarak Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarını görüşmeme kararı almalarını anlayamadı. Nesini anlayamadı Allah aşkına? CTP güya yasaları uzun soluklu tartışmak istiyor, o bakımdan eylemlerin yapılacağı günü benimsemedi. Sendikalar sokakta eylem yaparken Meclis'te her şey süt limandı. CTP’liler büyük şova bugün hazırlanıyorlar. UBP’nin geçirmek istediği yasaları enine boyuna tartışacak. Ama bir gerçek var ki artık CTP’nin bu durumundan sendikalar da nasibini aldı.

 

GENEL GREV VE EYLEM FİYASKO İLE SONUÇLANDI

Bunun böyle olacağını biz daha önceden yazmıştık. Hani derler ya; perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Biz de sendikaların yapacağı eylemin başarısız olacağını iki gündür siz değerli okuyuculara duyuruyoruz. Düşünebiliyor musunuz? 3 bin üyeli Kamu-İş Sendikası sadece 12 üyesi ile genel greve katılabildi. Yaklaşık 300 delegesi var, her 10 üyeye bir delege düşüyor ama gelin görün ki Kamu-İş, 12 kişi ile eylemlere destek verdi.

Hür-İş Federasyonu 83 kişi ile katıldı. Koskocaman federasyon ama o da üyelerini genel greve taşıyamadı. Sendikalar 2 Mart mitingini çok arayacaklar.! Artık belli ki sendikalar da yıprandı. Daha doğrusu sendikaların yanında muhalefette olan güçlü bir parti olmazsa bu tür eylemlerin hiçbir etkisi olmaz. Baksanıza bazı ilkokullarda genel grev yoktu. Merkezi okullar dışında ilkokullar ders başı yaptılar. Yani; Şenel Elcil’in bile etkisi olmadı. Uzun lâfın kısası; bundan böyle ciddi anlamda grev kararı alınacaksa iyi organize edilmelidir. Aksi taktirde dünkü gibi fiyasko ile sonuçlanır.

 

BAYRAM TELAŞI YASALARI UNUTTURACAK

Bayram haftasında grev de yapılsa, zam da yapılsa halk bayram telaşından dolayı hiçbir şeyi umursamaz. Zaten Kıbrıslı'da öyle bir adêt var ki; bayrama iki hafta kala bayram moduna girer. Hiçbir işleri yürümez ve yapılacak bütün işlere bayramdan sonra cevabı verir. UBP hükümete tam da Kıbrıslı’ya yaraşır bir şekilde hayati yasaları geçirmeye hazırlanıyor. Muaceret yasası, Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasaları bugün mecliste görüşülecek. Sendikalar grev yaptı, fiyasko ile sonuçlandı. Bugün de muhalefetin mecliste şovu dışında hiçbir şey olmayacak! Yani bu işten hükümet kârlı çıkacak, olan yine de vatandaşa olacak. Çünkü vatandaşı düşünen yok.

 

ADEM KILIÇLARI KUŞANIP GİDECEKMİŞ

CTP Mağusa Milletvekili Sonay Adem, dün meclisten ayrılırken arkadaşlarına yarın kılıçları kuşanıp meclise geleceğim dedi. Bir dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinde bulundu. Bugün de bu bakanlığın önemli yasaları görüşülecek. Eski bir bakan olarak Sonay Adem Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarını eleştirecek. Doğal olarak o da eski bir bakan olarak bugün mecliste hükümeti eleştirecek. Kılıç kuşanıp meclise gider mi bilemeyiz ama? Bilinen bir gerçek var ki Sonay Adem bugün meclis kürsüsünden pek inmeyecek. Mecliste bugün çok uzun bir gün olacak dersek yanılmayız. Çünkü UBP bu yasaları geçirmek için aylardır uğraş veriyor. Bugün bu yasalar ya geçecek, ya geçecek. Ama Sonay Adem de hiç boş durmayacak.

 

BAYRAMDAN SONRA ELEKTRİĞE ZAM VAR

Elektrikte %30 kaçak var diyoruz, birileri elektriği faturalamıyor ama fatura sonunda yine halka çıkacak. Hükümet Sosyal Sigortalar yasasının geçeceği bir dönemde elektriğe de zam yapmak istemedi. Biraz insaflı davrandı ama çok değil bayramdan hemen sonra elektriğe %22’lik bir zam bekleniyor. Dün toplanan Bakanlar Kurulu’nun gündeminde elektrik zamı vardı. Zam kararı alındı ama hükümet bunu gizli tutuyor. Yani; bu size yazmış olduğumuz zam haberi bayramdan sonra yürürlüğe girecek. Uzun lâfın kısası; elektrikte açık çok, kurum battı derhal sıcak para lazım. Yapılacak zamla kurumun kasasına biraz para akacak. O halde hazırlanın bayramdan sonra elektriğe %22 oranında zam var.

 

HASİPOĞLU, TANCER VE KAMİL TEPKİLİ İDİ

Dünkü meclis birleşimi saat 10:00’da açılacak diye UBP genel sekreteri Mağusa Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu ve Girne Milletvekilleri Mehmet Tancer ile İlkay Kamil her zaman olduğu gibi saat 10:00’da yine meclisin yolunu tutmuşlardı. Bütün milletvekillerine saat 13:00’de meclise gelmeleri söylenirken, bu üç milletvekili saat 10:00’da meclisin yolunu tuttular. Haklı olarak üçü de dün mecliste ver yansın ettiler. Mecliste tepkilerini koydular ama sinirleri de yanlarına kaldı. Oysa; diğer milletvekillerine telefon açılıp meclisin kaçta toplanacağı söylenmişti. Bu üç milletvekiline neden söylenmedi diye bizde merak ediyoruz.? Ne diyelim; bu sefere...

 

DÖVİZE MEYDAN OKUYAN İŞADAMI

Döviz aldı başını gidiyor. Özellikle sterlin 3 bin TL’ye merdiven dayadı. 3 bin değilse bile 2,960’lara kadar çıktı. Belki bugünlerde 2,850 civarlarında ama gelin görün ki bazı işadamlarımız dövize meydan okuyorlar. Hem de inşaat sektöründe. İnşaat sektöründe evler ve konutlar hep sterlin fiyatı üzerinden satılıyor. YAKA Group Direktörü Yalçın Koçyiğit, bir zamanlar çivi çakılmayan Güzelyurt’ta başlatmış olduğu daireleri TL üzerinden satışa sundu. Ekonomik krizin dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemde, üstelik de dövizin tavan yaptığı günümüzde Koçyiğit’in TL ile apartman dairesi satışı inşaat sektöründe konuşuluyor. Güzelyurt’ta birçok vatandaş son günlerde Koçyiğit’in TL ile apartman dairesi satışlarını konuşuyor.

Gelen bilgilere göre; Yaka Group Direktörü Yalçın Koçyiğit TL üzerinden yaklaşık 15 daire sattığı söyleniyor. Üstelik de fiyatlar çok uygun. Bugün TL ile Türkiye’de de satışlar yapılmaktadır. KKTC’de neden olmasın.? Sonuçta alınan malzemenin karşılığı TL olarak ödeniyor. Satışı da TL olarak ödenirse ne fark eder.? Bunu işadamı Yalçın Koçyiğit söylüyor, çünkü kendisine sürekli olarak neden TL diye soruluyor.? O da cevabı hiç çekinmeden veriyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31