Kişilerin belli konulardaki tutumlarını, duygu ve düşüncelerini önceden saptamak üzere çeşitli anketler yapılmaktadır. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli yöntem ve şekillerde anketler yapılarak iktisadi, siyasi ve sosyal alanlarda karar verme sırasında belirsizlikleri ve bilgi eksikliğini önceden gidermek maksadıyla kullanılmaktadır. Siyasi partiler anketlerden yararlanarak seçmenlerin eği­limlerini öğrenmeye ve onları etkilemeye çalışmaktadır.

Anketlerin çok önemli bir yönü de kişileri etkileyerek belirli konularda karar değiştirmelerini sağlamaktır. Özellikle seçim dönemlerinde bu maksatla yayınlanan ve gerçek dışı bilgileri gerçekmiş gibi yayarak halkın seçimlerdeki oy verme doğrultusunu değiştirmeyi hedef alan anketler dikkati çekmektedir.

Seçimlerden önce halkın kime oy vereceğini araştırmak amacıyla kamuoyu yoklaması adıyla yapılan anketlerin bilimsel değer taşıması için, öncelikle bilimsel olarak geçerli ve güvenli olması gereklidir. Anketlerin güvenirlik derecesini başlangıçta gerçeğe yakın olarak saptamak zordur ve bütün anket sonuçları belirli oranda risk taşımaktadır.

Anket hazırlayan kişi ve kurumlar yayınladıkları anket sonuçlarıyla üzerlerine az veya çok risk almaktadır. Yayınlanan anketlerin doğruluğu, ilgili kişi ve/veya kurumun güvenilirliğini ve değerini artırmaktadır.  Anketlerin yanlış çıkması ve hatalı sonuçlar vermesi, anket hazırlayan kişi ve/veya kurumun güvenilirliğini sarsmaktadır.

Anketler çoğu zaman, halkın üzerinde bir psikolojik baskı sağlayabilmek maksadıyla kullanılmakta, hazırlayan ve/veya hazırlatan tarafından anket sonuçları istenildiği gibi düzenlenebilmektedir. Yeni tabirle anketlerle manipülasyon yapılarak insanların düşünceleri etkilenmekte ve yönlendirmektedirAçıklama: manipülasyon

Özellikle siyasi anketlere yapılan müdahalelerle, halkın seçimlerde oy verme eğilimi etkilenmeye çalışılmaktadır. Bu tarz gerçek dışı anketler, kısa bir süre için hazırlayan veya hazırlatana bir avantaj sağlasa dahi uzun sürede ilgili kişi ve kurumların güvenilirliğini yok etmektedir.

Nisan 2015’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bugüne kadar çeşitli şekillerde ortaya çıkan anketlerle büyük bir bilgi kirliliği yaratılmıştır. Çeşitli kurumsal ve isimsiz anketlere ilave olarak eğitimde öncü olan GAÜ’nin adını kullanarak da Ocak ayı içinde bir anket yayınlanmıştır. Birer eğitim kurumu olan üniversitelerin bilimsel olarak yapılan çeşitli anket çalışmalarının içinde yer alması gayet doğaldır. Ancak elde edilen sonuçları belirli amaçlara yönelik olarak manipüle ederek kullanmak üniversitelerin geleceği yönünden yanlıştır.

Anketlerin doğasında zaten risk bulunmaktadır. Buna ilave olarak elde edilen sonuçları çarpıtarak kullanmak riski daha da artırmaktadır. Bunu rastgele bir kişi yaparsa zararlı etkisi belki sınırlı kalmakta fakat bunu bir kurum, hele de dünyaca kabul gören bir üniversite yaparsa çok büyük zararlı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. İlgili kurumun elde edeceği geçici hiçbir kazanç, kurumun güvenilirliğine gölge düşürülmesinin vereceği zararı karşılayamayacaktır.

Geçtiğimiz günlerde yerel basında ve bazı Türkiye gazetelerinde yer alan bazı seçim anketleri, birbirinden çok farklı sonuçlar vermekte ve bu yönüyle vatandaşların aklı karıştırılmaktadır. Yerel medyanın bir kısmı bazı anketlere sımsıkı sarılarak defalarca ve günlerce gündemde tutarken, bazı anketleri ise görmezden gelmektedir. Hatta bazıları bir adım daha ileri giderek çeşitli nedenlerle beğenmedikleri anketleri yerden yere vurmaktadır. Sosyal medyada da anket savaşları devam etmektedir.

Ülkemizde dileyen anketini yaparak kamuoyunu dilediği yönde etkilemeye çalışmaktadır. Bu nedenle adı çok duyulmuş veya hiç duyulmamış fakat nedense uzman kabul edilen kişilerden üniversitelere kadar pekçok kişi ve kurum anket çalışması yapmaktadır. Bunlar, birtakım yerlerden elde ettikleri veya elde etmeyi planladıkları çıkarlara bağlı olarak çeşitli algı oluşturma teknikleri ile seçmeni yönlendirmeye çalışmaktadırlar.

Ülkemizde özellikle CTPBG ve UBP’nin anket savaşları konusunda usta olduğu ve oylarını artırmak maksadıyla anketleri bir kaldıraç gibi kullandığı bilinmektedir. Maddi kaynaklarının da bolluğu ve bol keseden para harcamaları nedeniyle istedikleri sonuçları gösteren anketler kolayca yaratılabilmekte ve bundan nemalanmaya çalışmaktadırlar. Ancak; çeşitli yalan bilgilerle doldurulmuş anketlerle yürütülen son yerel seçimlerde her iki parti de hüsrana uğramıştır. Sırf bu yüzden ülkemizde anketlerin ve anket yapan kurumların güvenilirliği kaybolmuş itibarları yerlerde sürünmeye başlamıştır. Şimdi de GAÜ bu kurumların yarattığı boşluğu doldurmaya çalışmaktadır.

Ocak ayı içinde GAÜ adı kullanılarak yayınlanan ve Akıncı’yı üçüncü sırada göstererek İskele’de % 14, Lefkoşa’da %11, Güzelyurt’ta % 9 ve Mağusa’da %5 şeklinde oy alacağını belirten anket tamamen yalandı ve gerçekleri gizlemeye çalışıyordu.

Ayni üniversitenin adı kullanılarak kısa sürede elde edilecek birtakım çıkarlar için GAÜ geleceğini tehlikeye atarak gerçek dışı ikinci bir anket yayınlamaya hazırlanıldığı tespit edilmiştir. GAÜ yetkililerinin her türlü bilimsel çalışmalarda yer alarak her yönüyle örnek olmasını istiyorum. Birtakım çıkarlar için bilimsel çalışmalardan uzaklaşmak hele de siyasi ayak oyunları içine girdiğini görmek beni üzmektedir.

19 Nisan’daki cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında ortaya çıkacak gerçek, GAÜ adına yayınlanan ve yayınlanmaya çalışılan anketlerden çok farklı olacaktır. Bu gerçeği düşünerek 19 Nisan sonrasında “AH KEŞKE” dememeleri için GAÜ yetkililerini akıl ve bilim yoluna davet ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31