Namık Kemal’in dediği gibi “Tiyatro aşka benzer. İnsanı hazin hazin ağlatır. Ama verdiği acının gücünde bir başka tat bulunur. Tiyatro evrene benzer. İnsanı doya doya güldürür. Ama yansıttığı tuhaflıklar, gülerken ağlamak için istekler doğurur."

 

İzlerken kahkahalarla güldüğümüz halimize, biraz düşününce ağlayacak kadar; sahnelenen ve hüngüre hüngüre ağlatan halimize ise çıkışta kahkahalarla gülüren bu lezzeti yaşamanın bir ayrıcalık olduğu tadına ne yazık ki Ankara’da öğenci olarak bulunduğum yıllara dek varamamıştım.

O yıllarda tiyatro sanatının çok geniş kitlelere ulaşamadığı zamanlardı Kıbrıs’ın kuzeyinde. Sanatın daha az değerli sayıldığı ve hatta yurt sevgisine, insan sevgisine ve dünyalı olmak bilincine kavuşmak için hareketlenmenin daha ürkütücü ve dışlanmamıza sebep olabilecek bir olgu olduğu bilincinin altın altın genç zihinlere dayatıldığı dönemlerdi. Bir de Güzelyurt'ta yetişmiş olmanın mahrumiyetini eklerseniz, daha da kolay anlaşılır tiyatro mahrumiyetimizin sebepleri...

İşte o yıllarda, Ankara’da, istediğimiz bir oyunu seçmek için bir ay önceden yerimizi ayırtmak zorunda olduğumuz bilincinin tiyatroyu beslediği Ankara Devlet Tiyatrosu’nu keşfetmiştim.

Tiyatro sanatının zevkine geç varmakla neler kaçırdığımı keşfettiğim andan beridir, tiyatroyu da tiyatro sanatçısını da başka bir gözle izlemeyi, başka bir zihin ve duygu ile görmeyi başardım.

Kim bilir öğrencilik yıllarımın bana kazandırdığı en güzel alışkanlıktır belki de tiyatro.

Şimdilerde bu alışkanlığı yaygınlaştırmak, bunu çevreme, özellikle de genç zihinlere ve çocuklara sevdirmek için hiçbir şeyi engel saymaz oldum.

***

Toplum olarak sosyal ve sanatsal beslenmeye ihtiyacımız var.

Belki de politikacıların yapamadığını sanatın yapabileceğine, sanat sayesinde yol kat edebileceğimize inanmamız gereken bir dönemden geçiyoruz.

Bu duyarlılığa sahip binlerce izleyici için kolları sıvayan yüzlerce tiyatro sanatçısı ve teknik ekip var dünyada ve Kıbrıs'ta!

İşte bunların bir kısmı, 11. Tiyatro Festivalimiz için Kıbrıs'ın kuzeyinde, Lefkoşa'da tiyatroseverler ile buluşacak.

Tiyatro Festivali bu sene daha dikkatle izlenecek. Daha derin anlamlar çıkarılacak oyunlardan. Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanmakta olan bir çok zaafiyet ve zorluk nedeniyle daha geniş perspektiften bakarak yorum yapacak izleyenler.

***

Tiyatro, sanatın tümü gibi bir okuldur. Eğitir, geliştirir insanı, dünyasının sınırlarını genişletir. (Sabahattin Kudret Aksal)

Tiyatrosuz, tiyatro sanatçıları olmadan, toplum kendi değerlendirmesini yapamayan, analiz yetisini keşfedememiş bir çocuk gibidir.

Tiyatroyu keşfeden, tiyatro sanatını yaşayan ve yaşatan toplumlar, olgunlaşıyor ve insanların yaşadıkları toplumu sorgulamaya, yaşamlarını derinlemesine kuşbakışı gözlemlemeye, evrensel değerleri geliştirmeye başlıyorlar.

Tiyatro sanatı sayesinde, kültür izleyicinin aynası, izleyici de sanatın aynasına dönüşüveriyor. Sahne ile izleyicilerin birbirleri arasındaki bağı kurup, aklın ve beynin perdelerini karşılıklı açmamıza yardımcı oluyor.

Sahnelenmekte olan eseri ve sanatçıların performansları ile sahnelenen oyunda izlerken edinilmiş kazanımları tartışmak, düşünmek ve değerlendirme yapmak ise benim en çok sevdiğim tarafı tiyatro izlemenin.

***

Tiyatro Festivalimizin 11. senesi Pazartesi gecesi perdelerini bizlere açtı. Lefkoşa Belediyesi’nin içinde bulunduğu olanaksızlıklara karşın, mahrumiyeti bize yaşatmamak için el birliği içinde çalışan herkese ayrı bir teşekkür borçluyuz bu sene.

Belki de bu sene her seneden daha çok ihtiyacımız var. Belki de en çok faydayı bu sene görmek üzere izlemeli, bu amaçla izlemeliyiz oyunları.

***

Özgürleşmek, kendini ifade edebilmek, başka yaşamların ortak belleklerini oluşturmak için adeta bir grup terapisi işlevi gören tiyatronun daha katedecek çok yolu var Kıbrıs’ın kuzeyinde.

Ancak yine de izliyor, izletiyor, tartışıyoruz.

Düşünüyor, konuşuyor konuşturuyoruz.

 Çünkü yaşantılar ve düşünceler paylaşıldıkta güzelleşecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31